Raport ujawnia, że w ciągu ostatnich trzech dekad w Meksyku zamordowano 80 księży, co czyni ten kraj jednym z najniebezpieczniejszych miejsc dla duchowieństwa.
Zgony duchownych związane są z przemocą karteli narkotykowych, korupcją oraz brakami w systemie ochrony prawnej.
Mimo rosnących zagrożeń, Kościół katolicki w Meksyku kontynuuje swoją misję, apelując o większe bezpieczeństwo i pomoc ze strony władz.
Czas czytania: około 3-4 minuty.
Źródło: ACI Prensa | Diego López Colín | 12 grudnia 2024 |
Photo credit: Martha Calderón/ACI Prensa | Envato.com
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Katolickie Centrum Multimedialne (CCM, jak brzmi jego hiszpańskojęzyczna nazwa), organizacja monitorująca przypadki przemocy wobec członków Kościoła w Meksyku, opublikowała 9 grudnia raport, z którego wynika, że od 1990 r. w kraju zamordowano około 80 księży katolickich.
80 MĘCZENNIKÓW
Dyrektor CCM, ojciec Omar Sotelo Aguilar, podczas konferencji prasowej, na której przedstawił raport, zauważył, że „jak nigdy dotąd w historii Meksyku, przemoc osiągnęła niepokojący poziom, uderzając we wszystkie sektory społeczeństwa”.
W latach 2018–2024, podczas sześcioletniej kadencji byłego prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora — założyciela partii Narodowy Ruch Odrodzenia (MORENA, według hiszpańskiego skrótu) — liczba zabójstw osiągnęła najwyższy poziom w historii współczesnego Meksyku. Gwałtowny wzrost przemocy nastąpił podczas wdrażania kontrowersyjnej polityki Lópeza Obradora „abrazos, no balazos” („uściski, nie kule”) przeciwko zorganizowanej przestępczości.
Pomysł tej strategii nie polegał na represjach wobec karteli narkotykowych poprzez stanowcze egzekwowanie prawa, lecz na zwalczaniu ich za pomocą programów socjalnych.
Jak powiedział ksiądz, ten kontekst przemocy, „próżnia władzy i demontaż rządów prawa” zmusiły duszpasterzy, świeckich, księży i duchownych innych kościołów do przyjęcia „roli, której władze odmówiły”.
„Ktoś musi wziąć odpowiedzialność za to, czego państwo nie zrobiło, z powodu nieudolności lub, co gorsza, poprzez zmowę z przestępcami-przestępcami w destrukcyjnej kombinacji: korupcji i bezkarności” – podkreślił Sotelo.
Raport CCM dokumentuje również inne formy agresji, które utrudniają pracę księży katolickich, takie jak groźby, rabunki i akty przemocy.
Wśród głośnych morderstw, kardynał Juan Jesús Posadas Ocampo, arcybiskup Guadalajary, został zastrzelony 24 maja 1993 r. na lotnisku w Guadalajarze. Zbrodnia ta pozostaje nierozwiązana od 31 lat. Jego następca, kardynał Juan Sandoval Íñiguez, twierdził, że morderstwo zostało zorganizowane przez aktorów państwowych .
OSTATNIE SZEŚĆ LAT
Według raportu CCM, podczas sześcioletniej kadencji Lópeza Obradora 10 księży zostało zamordowanych, 14 księży i biskupów zostało zaatakowanych, średnio 26 kościołów tygodniowo zostało zaatakowanych, zbezczeszczonych lub napadniętych, a odnotowano prawie 900 przypadków wymuszeń i gróźb śmierci wobec członków Kościoła katolickiego.
Raport wykazał spadek liczby zabójstw w porównaniu z poprzednimi sześcioletnimi kadencjami prezydenckimi. Podczas rządów Felipe Calderóna (2006–2012) zamordowano 17 księży katolickich, a podczas rządów Enrique Peña Nieto (2012–2018) liczba ta wzrosła do 19.
KSIĘŻA
Pierwszy przypadek odnotowany za rządów Lópeza Obradora miał miejsce w październiku 2018 r., kiedy ksiądz Ícmar Arturo Orta Llamas z archidiecezji Tijuana w stanie Baja California został znaleziony martwy w swoim pojeździe z „ranami postrzałowymi”.
W 2019 roku zamordowano również księdza z diecezji Matamoros w stanie Tamaulipas, ojca José Martína Guzmána Vegę . Według raportu CCM składał on „surowe i surowe oskarżenia pod adresem rządu stanowego”.
Rok 2021 był szczególnie tragiczny. Ojciec Juan Antonio Orozco Alvarado , ksiądz franciszkanin, zginął podczas konfrontacji między kartelami na granicy stanów Durango i Zacatecas. Ojciec Gumersindo Cortés González i ojciec José Guadalupe Popoca Sot o zostali zamordowani odpowiednio w stanach Guanajuato i Morelos.
W 2022 r. odnotowano również trzy przypadki zabójstw księży. Wśród nich był ojciec José Guadalupe Rivas z archidiecezji Tijuana, który był rzecznikiem praw migrantów.
W tym samym roku miał miejsce jeden z najbardziej emblematycznych przypadków przemocy wobec księży: jezuici Javier Campos Morales i Joaquín César Mora Salazar zostali zamordowani w swoim kościele w rdzennej społeczności w stanie Chihuahua. Księża próbowali chronić mężczyznę, który szukał schronienia w kościele w mieście Cerocahui położonym w Sierra Tarahumara, podczas gdy ścigał go uzbrojony przestępca.
Przemoc trwała również w 2023 r., kiedy to doszło do morderstwa księdza José Angulo Fonseca, duchownego z diecezji San Juan de los Lagos w stanie Jalisco, dokonanego przez jego brata, oraz księdza Javiera Garcíi Villafañy z archidiecezji Morelia, zastrzelonego podczas prowadzenia samochodu w stanie Michoacán.
SEMINARZYŚCI
W 2022 roku
kleryk José Dorian Piña , będący na trzecim roku studiów teologicznych w seminarium duchownym stanu Zacatecas, został zamordowany, gdy przestępcy otworzyli ogień do jego rodziny, próbując ukraść jej samochód.
ATAKI NA BISKUPÓW I KSIĘŻY
CM udokumentowało co najmniej sześć ataków na biskupów. Wśród nich wyróżnia się przypadek arcybiskupa Durango, Faustino Armendáriza Jiméneza . W 2023 r. został zaatakowany przez 80-letniego mężczyznę z nożem. W innym incydencie uzbrojeni mężczyźni włamali się do plebanii w diecezji Cancún-Chetumal w 2024 r., atakując kilku duchownych. W sumie odnotowano siedem poważnych ataków na księży.
KOŚCIOŁY JAKO CEL WYMUSZEŃ
Według raportu, co tydzień około 26 miejsc świętych, „od małych kaplic i oratoriów po duże kościoły i obiekty w całym Kościele, zostaje zbezczeszczonych w wyniku popełniania poważnych przestępstw, drobnych przestępstw, świętokradztw lub profanacji”.
Raport podkreśla również, że 42% ataków na miejsca kultu religijnego jest dokonywanych przez „zorganizowanych profesjonalistów przestępczych specjalizujących się w kradzieży dzieł sztuki sakralnej”. Kolejne 37% zostało przeprowadzonych przez grupy, które „atakują z różnych powodów, kierując się nietolerancją religijną i dyskryminacją”, podczas gdy 21% ataków zostało przeprowadzonych przez „przestępców specjalizujących się w szybkiej kradzieży przedmiotów religijnych na mniejszą skalę i o niewielkiej wartości”.
Jeśli chodzi o wymuszenia i oszustwa, raport podkreśla, że te praktyki „rosną”. Ostrzega jednak, że „niezgłoszona liczba jest wyższa niż liczba złożonych skarg”, co oznacza, że „nie ma jasnego obrazu wskaźników przestępczości i tego, które diecezje mają najwyższą częstość występowania tych przestępstw”.
Informacje te pochodzą ze skarg omawianych w mediach informacyjnych i mediach społecznościowych. Jednak dokładna kwota strat finansowych jest nadal nieznana.
PERSPEKTYWY
Sotelo podzielił się z ACI Prensa, hiszpańskojęzycznym partnerem informacyjnym CNA, swoimi obawami dotyczącymi wzrostu liczby morderstw w kraju, ostrzegając, że „może dojść do większego rozlewu krwi i aktów przemocy”.
Podkreślił, że w czasie, gdy nowa administracja prezydent Claudii Sheinbaum sprawuje urząd, od 1 października, „widzieliśmy masakry w różnych miejscach kraju” wymierzone w ludność cywilną. Ponadto zauważył, że „kilku księży w Meksyku jest zmuszanych do płacenia haraczy lub grożono im śmiercią”, co jasno wskazuje, że sytuacja „jest utajona”.
Choć wyraził nadzieję, że tak się nie stanie, ubolewał, że „trendy są, niestety, niekorzystne”.
„To nie jest to, czego chcemy; mam nadzieję, że się mylimy. Uwierz mi, naprawdę chcielibyśmy się mylić w tej sytuacji” – powiedział meksykański ksiądz.
Kilka tygodni po rozpoczęciu rządów Sheinbauma, 20 października, zgłoszono morderstwo księdza Marcelo Péreza. Pérez został zastrzelony przez dwóch mężczyzn po odprawieniu Mszy. Ksiądz był znany jako zagorzały obrońca rdzennej ludności Chiapas i „niestrudzony apostoł pokoju”.
słowa kluczowe: Meksyk, zamordowani księża, przemoc karteli, duchowieństwo, Kościół Katolicki,