Mistyczka z Podbeskidzia bliżej beatyfikacji – Watykan ogłosił dekret!

Watykan ogłosił dekret o heroiczności cnót Kunegundy Siwiec, mistyczki z Podbeskidzia, przybliżając ją do beatyfikacji. „Ojciec Święty potwierdził jej ponadprzeciętne życie oddane Bogu” – podkreślił o. Szczepan Praśkiewicz OCD, postulator procesu. 24 lutego Franciszek podpisał dokumenty dotyczące pięciu kandydatów na ołtarze. Teraz do beatyfikacji Siwiec brakuje jedynie zatwierdzenia cudu.

źródło: Vatican News | 25 lutego 2025 | 
fot. Vatican News
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Kim była Kunegunda Siwiec?

Kunegunda Siwiec, prosta kobieta z Podbeskidzia, została oficjalnie uznana za osobę, która w sposób heroiczny praktykowała cnoty chrześcijańskie. Watykan ogłosił dekret w tej sprawie, przybliżając ją do beatyfikacji. O. Szczepan Praśkiewicz OCD, postulator procesu beatyfikacyjnego, podkreślił, że do pełnego uznania jej świętości brakuje już tylko zatwierdzenia cudu. To niezwykłe wyróżnienie dla tej skromnej mistyczki, której życie było świadectwem głębokiej wiary i oddania Bogu.

Życie i duchowość

Kunegunda Siwiec urodziła się 28 maja 1876 roku w Stryszawie i wychowała w pobożnej rodzinie. Choć była półanalfabetką, pomagała w katechizacji dzieci i młodzieży, a także przygotowywała narzeczonych do sakramentu małżeństwa. W wieku 20 lat złożyła ślub czystości, a w 1923 roku wstąpiła do Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych. Jej życie duchowe było naznaczone cierpieniem – przez ostatnie lata życia zmagała się z nieuleczalną chorobą, którą przyjmowała jako ofiarę za zbawienie dusz.

Mistyczne doświadczenia

Kunegunda doświadczała nadprzyrodzonych objawień, które były zapisywane przez jej spowiednika, ks. Bronisława Bartkowskiego, kapelana sióstr zmartwychwstanek. Choć nigdy nie afiszowała się swoim darem, jej duchowe przeżycia wykazywały zbieżność z przeżyciami św. Faustyny Kowalskiej i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Jej mistyka, oparta na całkowitym zawierzeniu Bogu, do dziś inspiruje wiernych.

Bliżej beatyfikacji

Podpisanie dekretu o heroiczności cnót to kluczowy moment w procesie beatyfikacyjnym. Teraz potrzebne jest już tylko oficjalne uznanie cudu za jej wstawiennictwem. O. Praśkiewicz zachęca do modlitwy w tej intencji, wierząc, że Kunegunda Siwiec może wkrótce zostać wyniesiona na ołtarze. Jej życie i duchowość stanowią wzór wiary, pokory i miłości do Boga, a jej świadectwo pozostaje żywe w sercach wiernych.


Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Przewodniczący Episkopatu zaprasza na 3 maja na Jasną Górę

Maryi, Królowej Polski powierzajmy wszystkie nasze sprawy – zachęca Przewodniczący Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC, zapraszając do Częstochowy na główne obchody uroczystości NMP...

Co mówi nam o papieżu Franciszku miejsce jego ostatniego spoczynku?

Przybliżamy wyjątkowe znaczenie bazyliki Santa Maria Maggiore – świątyni, która od początku pontyfikatu była dla papieża miejscem szczególnej modlitwy i zawierzenia Matce Bożej. Więcej artykułów...