Gdy byłem dzieckiem, miałem marzenie, aby moc uczestniczyć tylko w jednej Mszy Świętej celebrowanej przez Papieża w Bazylice Św. Piotra. Gdy oglądałem transmisje telewizyjne z Watykanu, jeszcze za Pontyfikatu Najukochańszego Św. Jana Pawła II, nie mogłem powstrzymać zachwytu nad Pięknem. Byłem Nim całkowicie pochłonięty. Oddziaływanie prawdziwego Piękna Liturgii jest niepowtarzalnym przeżyciem duchowym, ukazującym Piękno Boga.

Jako muzyk liturgiczny, mam zaszczyt dotykać i współtworzyć to Piękno. Opatrzność Boża sprawiła, że uczestniczyłem we wszystkich Papieskich Celebracjach Roku Kościelnego 2009/2010,
a moją parafią była przez pewien czas Bazylika Świętego Piotra w Watykanie, w czasie gdy Papieżem był Benedykt XVI.

Dziś wspominam Wielki Pontyfikat, którego dane mi było być świadkiem. Moje stypendium w Conservatorio di Musica Santa Cecilia w Rzymie odbywało się właśnie w tym czasie świetności Kościoła.

Miałem honor dwa razy osobiście rozmawiać z Papieżem Benedyktem XVI. Pierwszy raz jeszcze z Kardynałem po Święceniach Biskupich Zygmunta Zimowskiego, drugi raz w Watykanie podczas osobistej audiencji.

Zmarły Papież emanował mądrością i świętością. Jego rozmiłowanie piękna Liturgii, było wyrazem miłości Boga. Uczył nas tego piękna. Wpisuje się w to rozumienie, w sposób integralny, Piękno muzyki liturgicznej. Sam Papież starannie dobierał śpiewy i muzykę własnych celebracji. Znajdował czas, aby przyjść do Biura Celebracji Papieskich i szczegółowo, co do sekundy, omawiać Ich przebieg.

Gdy spotykam najbliższych współpracowników Papieża Benedykta -niemieckojęzycznych dostojników Watykanu- mówią mi: Papież Emeryt dziękuje za Twoje dary w postaci nagrań zarejestrowanych przez Ciebie. Papież je wszystkie wysłuchał. Nie mogę pozostać bez wzruszenia…
Jestem wdzięczny Świętej Bożej Opatrzności, że ukazała moim oczom Piękno Wielkiego Pontyfikatu, Piękno Kościoła. Zachwyt będzie mi towarzyszył do końca życia.

Odszedł największy teolog współczesnego świata. Jego odejście odczuwam tak, jakby było to odejście Osoby najbliższej i kochanej.

Będzie orędował za nami i Kościołem z Domu Ojca i wypraszał potrzebne łaski.

dr szt. muz Emanuel Bączkowski

Nadesłane w dniu 05 stycznia 2023 roku.