NIEMCY: Kontrowersje wokół modernizacji katedry św. Jadwigi w Berlinie. „Ołtarz w skorupce jajka?”

Archidiecezja Berlińska zakończyła sześć lat trwającą renowację katedry św. Jadwigi, której koszt wyniósł 70 milionów euro.

Abp Georg Gänswein oraz inni krytycy obawiali się, że nowoczesne zmiany w układzie wnętrza mogą naruszyć pierwotny charakter katedry, uważając je za zbyt nowoczesne.

Mimo krytyki, wielu wiernych cieszyło się z zakończonej renowacji, podkreślając, że katedra została przystosowana do współczesnych potrzeb liturgicznych.

Źródło: CNA Deutsch | 26 listopada 2024 | 
Photo credit: Cedric BLN via Wikimedia (Domena publiczna).
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Archidiecezja berlińska świętowała w niedzielę ponowne otwarcie katedry św. Jadwigi po ponad sześciu latach prac renowacyjnych. Wnętrze przeszło najnowocześniejszą metamorfozę, ale nie wszyscy reagują z entuzjazmem. 

W niedzielnym kazaniu arcybiskup Berlina Heiner Koch podsumował intencję stojącą za nowym projektem:

„W obecnej renowacji katedry św. Jadwigi według projektów architekta Petera Sichaua i artysty Leo Zogmayera ważne było dla nas, aby katolicy znaleźli dom w tym kościele i aby ludzie, którzy nie podzielają naszej wiary, również czuli się adresowani językiem architektury i projektem artystycznym i mogli postrzegać ten kościół jako miejsce refleksji, rozmowy i otwartych poszukiwań”.

Ulrich L. Lehner, profesor teologii Fundacji Warrena na Uniwersytecie Notre Dame, w poście na X podzielił się swoją odpowiedzią na projekt katedry, pisząc:

„To jest to, co 40 milionów ludzi dostaje za nową katedrę, gdy jest się #katolickim biskupem w Niemczech: ołtarz w skorupce jajka. Poświęcony 'najwyższej istocie'”? Budynek jest widocznym znakiem dla martwego #niemieckiego #kościoła - to skorupa bez życia w środku. Nikt nie będzie się tu modlił”.

Koch mówił o nadziejach i rozczarowaniach, jakie ludzie mogą mieć, gdy zobaczą renowacje, mówiąc w swoim kazaniu, że „projekt katedry św. Jadwigi odnosi się do mrocznych doświadczeń wielu ludzi”.

„Na przykład w krypcie neapolitańskiej szopki przedstawienie narodzin Chrystusa obejmuje ubóstwo i dramat ucieczki tak wielu ludzi” – powiedział. „Na Drodze Krzyżowej w krypcie, która podejmuje cierpienie wielu ludzi, znajduje się kaplica, w której wina Kościoła w ciągu jego 2000-letniej historii i cierpienie, które spowodował, znajdują wyraz. Ponadto podjęta jest nasza niedawna historia w Niemczech, w której zawiedliśmy i nie zajęliśmy się wystarczająco naruszeniem godności ludzkiej”.

Arcybiskup kontynuował:

„Jako chrześcijanie wierzymy w dobrego Boga, który trzyma nasze życie, naszą historię i przyszłość świata w swoich rękach i który dał nam zbawienie w Jezusie Chrystusie. Wierzymy w Boga, który prowadzi ludzkie życie do spełnienia, który rozdarł niebiosa i daje nam zdrową, znaczącą i spełniającą przyszłość, która pozwala nam żyć razem i prowadzi nasze życie do rozwoju”.

Na tym tle krypta, jak powiedział,

„nie zatrzymuje się na mrocznych doświadczeniach ludzi, ale okazuje się być miejscem nadziei. Grób błogosławionego Bernharda Lichtenberga i groby biskupów świadczą o nadziei zmartwychwstania, która nas wypełnia”.

Przeprojektowane wnętrze berlińskiej katedry nawiązuje do „wyznania Chrystusa, Zbawiciela, spełnienia i dopełnienia naszego życia i naszej przyszłości” – wyjaśnia Koch. 

„Centrum katedry stanowi ołtarz jako symbol Chrystusa, jego życia, cierpienia, śmierci i zmartwychwstania. Kościół gromadzi się wokół niego i oddaje mu cześć w liturgii. Społeczność wiernych gromadzi się wokół niego z biskupem, którego katedra jest wstawiona w ten krąg wiernych wokół ołtarza jako znak jego zadania i jego autorytetu do kierowania i nauczania swojej diecezji. Święta Jadwiga staje się w ten sposób wyrazem idei komunii, którą umieściliśmy w centrum naszego życia w archidiecezji berlińskiej i do której jesteśmy zobowiązani w rozwoju synodalności naszego Kościoła: komunii z Bogiem i ze sobą nawzajem”.

W czasie, gdy był kardynałem i prefektem Kongregacji Nauki Wiary, papież Benedykt XVI skategoryzował taki projekt wnętrza kościołów słowami:

„Zwrócenie się kapłana ku ludowi formuje teraz zgromadzenie w zamknięty krąg. Pod względem formy nie jest już ono otwarte ku przodowi i górze, ale zamknięte w sobie”.

Metropolita Kolonii kard. Rainer Maria Woelki powiedział natomiast, że jest zachwycony nowym wnętrzem katedry św. Jadwigi.

„Kiedy wszedłem do wnętrza, byłem całkowicie przytłoczony. Byłem bez słowa na widok jasności, wielkości i wolności, jaką emanuje ta przestrzeń. Jest ona właściwie nie do poznania, gdy porówna się ją z wnętrzem, który zapamiętałem”.

Woelki był arcybiskupem Berlina w latach 2011–2014.

„Panteon został przywieziony do Berlina z Rzymu” – powiedział Woelki w niedzielę w wywiadzie dla Radia Katedralnego w Kolonii.

 „Ołtarz jest w samym centrum. Chrystus jest w centrum, obok krzyż, ambona, stamtąd głoszenie Słowa i ogólna prostota. Przestrzeń daje wolność, ale jednocześnie tworzy bliskość między sobą. Ludzie teraz siedzą znacznie bliżej i klękają znacznie bliżej zbawienia, które dokonuje się na ołtarzu”.

Katedra św. Jadwigi pochodzi z XVIII wieku. Budynek spłonął podczas II wojny światowej. Kiedy go odbudowano, był już bardzo nowoczesnym kościołem. Kilka dekad później został przeprojektowany z inicjatywy Woelkiego.

słowa kluczowe: katedra św. Jadwigi, Berlin, renowacja, krytyka, modernizacja


ZOBACZ TAKŻE

Polonia z Rzymu wita Adwent na Mentorelli, śladami Karola Wojtyły

W przepięknie położonym wśród gór otaczających Rzym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli rozpoczęli uroczyście Adwent 2024 roku Polacy mieszkający w stolicy Włoch i okolicy. „Maryja w tym miejscu nas przygarnia i przedstawia swojemu Synowi” – mówił rektor sanktuarium, ojciec Adam Dźwigoń.

Meksykańscy biskupi: „Ryt Majów” nie jest uznany przez Kościół

Meksykańscy biskupi wyjaśniają, że nie istnieje formalny „ryt Majów” uznany przez Kościół katolicki. Oświadczenie pojawiło się po zamieszaniu medialnym, gdzie sugerowano, że Kościół katolicki wprowadza...

Ostatnie zdjęcia Titanica: Historia fotografa jezuity

Ojciec Francis Browne, jezuita, jest znany z tego, że zrobił ostatnie zdjęcia Titanica przed jego zatonięciem. Browne podróżował na statku na krótkim odcinku z Southampton...

Przesłanie biskupa Solarczyka na Adwent

Biskup Marek Solarczyk w swoim przesłaniu na Adwent podkreśla potrzebę głębokiego przygotowania duchowego na Boże Narodzenie. Zwraca uwagę na istotę oczekiwania w ciszy i modlitwie,...