Nieznane wywiady z prof. Gebhardtem na EWTN Polska

Telewizja EWTN Polska zaprasza na niepublikowane wywiady z profesorem, odkrywające jego życie i wspomnienia z czasów wojny.

Profesor Stanisław Gebhardt – patriota, naukowiec i więzień obozów koncentracyjnych – żegnamy Go ze wzruszeniem.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 15 marca 2025 we Wrocławiu.

Źródło: Krzysztof Kunert | Telewizja EWTN Polska | 12 marca 2025 | 
Photo credit: Telewizja EWTN Polska
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Ze śp. profesorem Stanisławem Gebhardtem spędziłem wiele godzin – rozmawialiśmy, słuchałem, a on dzielił się ze mną swoim życiem. Teraz, gdy odszedł w wieku 97 lat, czuję, że muszę zaprosić Was do tego samego – do spotkania z Nim.

Niepublikowane wywiady z Profesorem

Telewizja EWTN Polska już wkrótce pokaże niepublikowane wywiady, które z nim nagrałem. To nie są tylko historie – to kawałek jego duszy, który mogę Wam podarować. Na kanale YouTube EWTN Polska i w emisji telewizyjnej usłyszycie, jak opowiada o swojej młodości, rodzinie, o wojnie, która go naznaczyła.

Pamiętam, jak mówił o tym, co przeżył. Urodził się w 1928 roku w Poznaniu, w domu pełnym patriotyzmu. Jako chłopak wstąpił do Szarych Szeregów, potem do Armii Krajowej. W 1944 roku Gestapo go złapało – najpierw Montelupich, potem niemieckie obozy koncentracyjne Groß-Rosen i Mauthausen. Mówił mi o tym spokojnie, ale w jego oczach widziałem siłę, którą dały mu te lata bólu. Paradoksalnie, w obozach doświadczył ludzkiej pomocy, która nie tylko uratowała mu wtedy życie, ale w kolejnych latach kierowała jego decyzjami: ufał ludziom.

Część 1

Część 2

Część 3

Część 4

Po wojnie uciekł z Polski, służył w II Korpusie Polskim, a komunistyczne władze PRL-u pozbawiły go polskiego obywatelstwa. Przez wiele lat był blisko największych europejskich głów, które tworzyły podwaliny dzisiejszej Unii Europejskiej, potem wrócił, by uczyć nas wszystkich, co znaczy być Polakiem. Choć my jako państwo i jego instytucje nie bardzo chcieliśmy korzystać z jego doświadczenia, na koniec życia zapomniany Profesor został doceniony, otrzymał Order Orła Białego.

Te wywiady to moje pożegnanie z nim, ale i prezent dla Was. Kiedy słucham jego słów o wojnie, o domu, o wierze, czuję, że on wciąż jest blisko. Dlatego proszę – zajrzyjcie na EWTN Polska, posłuchajcie go sami. Niech Wam opowie, co przeżył, co myślał. To nie jest historia z książek – to człowiek, który siedział naprzeciw mnie i mówił prosto z serca.

Cykl wywiadów z prof. Gebhardtem (ANTENA)

niedziela (16 marca) 19.00
środa (19 marca) 10.00
czwartek (20 marca) 14.00

I na koniec napiszę bardzo osobiście. Nie chcę, żeby profesor Gebhardt był tylko wspomnieniem. Te wywiady to jego głos, który wciąż do nas mówi. Usiądźcie ze mną, posłuchajcie mojego Profesora – niech jego mądrość i ciepło zostaną z nami.

red. Krzysztof Kunert


słowa kluczowe: Stanisław Gebhardt, Order Orła Białego, II wojna światowa, wywiady EWTN, obozy koncentracyjne, pogrzeb, Wrocław,

Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Tydzień Modlitw o Ochronę Życia. Dzień I

Dzień I – O przyjęcie postawy odpowiedzialnego rodzicielstwa i ugruntowanie w miłości oblubieńczej małżonków Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy...

Bp Zieliński metropolitą poznańskim

Bp. Zbigniewa Zielińskiego, dotychczasowy biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, został mianowany arcybiskupem metropolitą poznańskim. Decyzję ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. żródło: diecezjakoszalin.pl/ BP KEPfot....

Prof. Leszek Mądzik – Mistrz teatru i obrazu. Wspomnienie

Artysta, który przez sztukę dotykał tajemnicy. Profesor Leszek Mądzik obecny niemal na każdej edycji Sacroexpo, wnosił unikatową wrażliwość i refleksję nad sacrum w sztuce, pozostawiając głęboki ślad w sercach uczestników wydarzenia.

Co mówił św. Józef w Leżajsku? Nieznane objawienia | VIDEO

Niewielu wie, że Leżajsk, znany z pięknego sanktuarium i międzynarodowych koncertów organowych, to także miejsce objawień św. Józefa. Jedno z najlepiej udokumentowanych - bo...