Władze monitorują działalność księży, regularnie przeszukują ich telefony komórkowe, aby sprawdzać treści wiadomości i kontakty. Ponadto duchowni są zmuszani do składania cotygodniowych raportów na temat swojej działalności.
Działania te są częścią szerszej kampanii reżimu, wymierzonej w Kościół katolicki, który wielokrotnie krytykował nadużycia rządzących.
Czas czytania: 3 minuty.
Źródło: Walter Sánchez Silva | ACI Prensa | 17 marca 2025 |
Photo credit: Biuro Prezydenta Tajwanu (CC.BY.2.0).
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Dyktatura Daniela Ortegi i jego „współprezydenta” oraz żony Rosario Murillo w Nikaragui kontynuuje prześladowania Kościoła katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich: monitoruje księży, sprawdza ich telefony komórkowe i żąda cotygodniowych raportów na temat ich działalności, a także ogranicza ich swobodę przemieszczania się.
Nikaraguańska gazeta Mosaico CSI potępiła, „księży, którzy pozostali w Nikaragui” i wskazała, że „kazania muszą mieć wyłącznie charakter teologiczny. Nie mogą wypowiadać się na tematy związane z nauką społeczną Kościoła ani krytyką społeczną”.
Jak zauważa Mosaico CSI, księża „często odwiedzani są przez policjantów, którzy sprawdzają ich telefony komórkowe, aby sprawdzić, czy komunikują się z biskupami i księżmi za granicą lub z dziennikarzami”.
222 naruszenia wolności religijnej
Międzynarodowa organizacja chrześcijańska Christian Solidarity Worldwide (CSW) opublikowała w marcu raport potwierdzający to, co Mosaico CSI przedstawiło w styczniu, w którym opisano „środki ostrożności” dyktatury wobec przywódców religijnych, takie jak obowiązek składania policji cotygodniowych raportów, dzielenia się szczegółami swoich planów i zakaz opuszczania terenu gminy bez zezwolenia rządu.
Raport potępia również zakaz religijnych procesji i marszów, a także „jawny i tajny nadzór rządowy”.
Tekst organizacji międzynarodowej ostrzega, że „na przykład głoszenie kazań o jedności lub sprawiedliwości albo modlenie się za uwięzionych przywódców religijnych, a nawet za ogólną sytuację w kraju, może być uznane za krytykę rządu i zakwalifikowane jako przestępstwo”.
W dokumencie odnotowano 222 naruszenia wolności religijnej w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r., oprócz 46 przypadków arbitralnych zatrzymań przywódców religijnych, takich jak świeckie katoliczki Carmen María Sáenz Martínez (49) i Lesbia del Socorro Gutiérrez Poveda (38) , które „były przetrzymywane w izolacji bez dostarczenia ich rodzinom dowodu, że żyją”.
9 księży katolickich z „środkami ostrożności”
W raporcie przypomniano sprawę księdza Luisa Eduardo Benavidesa z parafii Matki Bożej Fatimskiej, który 27 sierpnia 2024 r. został ostrzeżony przez policję dyktatury, która poinformowała go, że od tego momentu „policja będzie go odwiedzać w każdy wtorek, aby go przesłuchać i zrobić mu zdjęcie” oraz że „środki ostrożności były wynikiem rozkazu z Managui”.
Ksiądz uciekł do Hondurasu wczesnym rankiem 28 sierpnia.
CSW zauważa ponadto, że w 2024 r. „otrzymano dziewięć dodatkowych raportów dotyczących księży rzymskokatolickich objętych środkami tymczasowymi. W każdym przypadku ksiądz został najpierw zatrzymany i przesłuchany przez policję, a następnie poinformowano go, że niezastosowanie się do polecenia skutkować będzie aresztowaniem lub wygnaniem.
Pastor ewangelicki
CSW odnosi się również do przypadku pastora ewangelickiego Efréna Antonio Vílcheza Lópeza, który współpracował z ponad 100 kościołami chrześcijańskimi i został pobity i uwięziony w 2022 r. za publiczną krytykę przemocy dyktatury.
Obecnie przebywa w więzieniu, nie wolno mu posiadać żadnych książek, a tym bardziej Biblii, a „od sierpnia 2024 r. dostarczano mu tylko mały pojemnik z wodą dziennie. Pozbawiono go naturalnego światła i świeżego powietrza, ponieważ rzadko pozwalano mu wychodzić na dziedziniec więzienny. Co więcej, nie dają mu jedzenia i lekarstw, które przywożą do więzienia.
Infiltracja i informatorzy
Raport CSW wskazuje ponadto, że protestanci i katolicy „często zgłaszali infiltrację i wykorzystywanie informatorów w zgromadzeniach wszelkiego typu w celu monitorowania i raportowania treści kazań, modlitw i innych działań, co wskazuje, że rząd postrzega społeczności religijne lub wyznaniowe z coraz większą podejrzliwością i aktywnie oraz systematycznie je monitoruje”.
Policja zażądała również, aby pewne tematy, takie jak więźniowie polityczni, Izrael i ogólna sytuacja w Nikaragui, nie były poruszane publicznie, a także aby nie używano niebiesko-białych kolorów flagi narodowej.
13-letnia dziewczynka przesłuchiwana w drodze do kościoła
W styczniu Mosaico CSI informowało o sprawie „Angéliki” – fikcyjnego imienia, które miało zapewnić bezpieczeństwo 13-letniej dziewczynce – przesłuchiwanej przez policję podczas wizyty w kościele w północnej Nikaragui.
Policjant zobaczył ją na ulicy i zadał jej kilka pytań, na przykład dlaczego chodzi „tak często” do kościoła, na co dziewczyna odpowiedziała: „Na mszę!” i pozwolili jej iść dalej.
„Nic nie poszło dalej, a oni już jej nie niepokoili, ale tak, policja nadal monitoruje wszelkie działania w kościołach, zastraszając wszystkich, nawet dzieci” – mówi „Rosa”, katechetka, która dowiedziała się, co stało się z Angéliką.
Zalecenia CSW dla dyktatury
Raport CSW przedstawia szereg rekomendacji dla nikaraguańskiej dyktatury, takich jak uwolnienie uwięzionych przywódców religijnych i więźniów politycznych oraz przywrócenie obywatelstwa nikaraguańskiego wszystkim osobom, którym obywatelstwo zostało arbitralnie odebrane.
Wzywa również do przywrócenia osobowości prawnej ponad 5000 „ organizacjom społeczeństwa obywatelskiego, które zostały arbitralnie zdelegalizowane ”; i odblokować konta bankowe uniwersytetów, organizacji pozarządowych i grup religijnych w całym kraju.
słowa kluczowe: Nikaragua, reżim, księża, telefony komórkowe, raporty,