Rząd Daniela Ortegi po raz trzeci z rzędu zakazał ulicznych procesji Wielkiego Tygodnia, ograniczając je do wnętrz kościołów. Wierni i duchowni doświadczają wzmożonej kontroli, w tym obecności tajnej policji podczas nabożeństw i wymogu informowania władz o działaniach parafii.
Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl
Źródło: Walter Sánchez Silva | ACI Prensa | 15 kwietnia 2025 |
Photo credit: Inti Ocon/AFP
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Dyktatura prezydenta Daniela Ortegi i jego „współprezydenta” oraz żony Rosario Murillo w Nikaragui zakazała (trzeci rok z rzędu) ulicznych procesji w kraju, gdzie Kościół katolicki od kilku lat cierpi z powodu zaciekłych prześladowań ze strony reżimu.
„Wcześniej wychodziliśmy na ulice i chodziliśmy po społecznościach, ale teraz już tego nie robimy. Musimy to robić w kościele, a to nieco osłabia religijność ludu, ponieważ ludzie lubili procesję. Teraz po prostu modlimy się i czytamy Stacje [Drogi Krzyżowej]” – powiedział gazecie Confidencial parafianin o imieniu Marcos, który służy w kościele w Managui .
Aurelio (imię), 35 lat, wskazał z kolei: „Już wiemy, kim są policjanci po cywilnemu. Niedawno był jarmark i widzieliśmy ich tam. Robią zdjęcia, widzą, kto tam jest i co się dzieje. Ksiądz musi udzielić informacji”.
Policja pilnuje katolików
Według Confidencial dyktatura rzekomo wysłała 14 000 funkcjonariuszy policji, aby zapobiec procesjom podczas Wielkiego Tygodnia w Nikaragui.
Pod koniec marca Martha Patricia Molina, nikaraguańska badaczka i prawniczka na wygnaniu, wyjaśniła, że istnieje „Plan na lato 2025” dla policji, który „obejmuje nękanie i zastraszanie księży”, aby przypomnieć im o dwóch nakazach, których muszą przestrzegać , aby uniknąć więzienia: „żadnego zezwolenia na organizowanie procesji” i „nie wspominając o niczym przeciwko „rządowi” w kazaniach i działaniach religijnych”.
Molina jest autorem raportu „ Nikaragua: Prześladowany Kościół ”, który w swoim najnowszym wydaniu z grudnia 2024 r. donosił o prawie 1000 atakach dyktatury na Kościół katolicki w kraju w latach 2018–2024.
Gazeta Mosaico CSI poinformowała w styczniu, że policja monitoruje księży, sprawdza ich telefony komórkowe i żąda cotygodniowych raportów na temat ich działalności, a także ogranicza ich swobodę przemieszczania się. Przesłuchali nawet uczennicę w drodze do kościoła.
Dyktatura rozdaje karty
W oświadczeniu dla ACI Prensa, hiszpańskojęzycznego partnera informacyjnego CNA, Molina powiedział: „Niektóre parafie uzyskały pozwolenie, ale tylko na przeprowadzenie procesji przed nimi. To znaczy, że wychodzą, są na ulicy przed parafią przez chwilę, a następnie idą w procesji w kierunku głównego ołtarza. Nie chodzi o to, że będą chodzić przez wszystkie ulice, jak to było w zwyczaju w poprzednich latach, gdy wolność religijna była szanowana w Nikaragui”.
„Judeas [teatralne przedstawienia męki i śmierci Chrystusa] również są zakazane. W rzeczywistości policja sandinistowska niedawno poszła zastraszyć nieletnich, aby nie brali udziału w tych zajęciach, które są bardziej powszechne w głębi kraju. Grozili im, mówiąc, aby nie wychodzili, że to jest zakazane” – relacjonował Molina.
„Policja nie ma już żadnych skrupułów; wchodzą do kościołów uzbrojeni, aby monitorować ludzi, robić zdjęcia i nagrywać filmy, a Kościół nadal cierpi z powodu tego oblężenia i prześladowań ze strony dyktatury” – powiedziała.
Dyktatura bezsilna wobec Zmartwychwstałego
W Niedzielę Palmową Silvio Báez, nikaraguański biskup na wygnaniu, napisał na X , że „dyktatura #Nikaragui zakazała ulicznych procesji. Czego nie będą w stanie powstrzymać, to Ukrzyżowanego przed ujawnieniem swojego zwycięstwa w każdej walce o prawdę i sprawiedliwość, w każdym wysiłku na rzecz obrony godności ludzi i w każdym akcie solidarności z ofiarami”.
13 kwietnia ksiądz Nils Hernández, wygnany ksiądz z Nikaragui, który pracuje w parafii Queen of Peace w archidiecezji Dubuque w stanie Iowa, oświadczył, że „Jezus obali dyktatorów, którzy ukradli Nikaraguę, jakby była ich własną posiadłością. Bóg widzi cierpienie swojego ludu i Bóg nie opuszcza Nikaragui, nawet jeśli współdyktatorzy [Ortega i Murillo] myślą, że będą nadal triumfować”.
„Pomimo prześladowań religijnych rozpoczętych przez reżim Ortegi przeciwko Kościołowi w #Nikaragui, katolicy masowo uczęszczają do parafii w tym kraju na początku #SemanaSanta 2025 [Wielkiego Tygodnia]” – powiedział nikaraguański dziennikarz Israel Espinoza, który przebywa na wygnaniu w Hiszpanii.
„Wiara nikaraguańskich chrześcijan jest godna podziwu i solidarności ” – dodał.
Ojciec Edwing Román, inny wygnany ksiądz, napisał na X , że „w Nikaragui nic nie jest normalne. Wiem o niektórych parafiach, w których policja pozostaje w kościele, nagrywając kazania i prosi o zrobienie zdjęcia z księdzem, aby zobowiązać ich do projekcji obrazu, zgodnie z la Chayo [pseudonim Murillo], który mówi o „miłości i pokoju”.
Nowy raport szczegółowo opisuje naruszenia praw człowieka przez reżim
3 kwietnia Grupa Ekspertów ds. Praw Człowieka w Nikaragui opublikowała raport zatytułowany „ Instytucje i osoby odpowiedzialne za główne wzorce naruszeń praw człowieka, nadużyć i przestępstw popełnionych w Nikaragui od kwietnia 2018 r .” Jest to 234-stronicowy dokument zawierający informacje o 54 urzędnikach pociągniętych do odpowiedzialności.
Félix Maradiaga, były kandydat na prezydenta, więzień polityczny i dyrektor Fundación Libertad (Fundacji Wolności) zauważył 10 kwietnia w wywiadzie dla „EWTN Noticias”, hiszpańskojęzycznej edycji EWTN News , że raport szczegółowo opisuje „krwawą rolę” tych urzędników „nie tylko w protestach w 2018 r., ale także w późniejszych represjach” i wezwał społeczność międzynarodową do wsparcia Nikaragui, aby „w pewnym momencie mogła mieć specjalny sąd do ścigania tych zbrodni”.
słowa kluczowe: Nikaragua, procesje, Wielki Tydzień, prześladowania, Kościół katolicki,