NIKARAGUA: Rząd zakazuje kapłanom namaszczania chorych w szpitalach

W Nikaragui rząd zakazał kapłanom udzielania sakramentu namaszczenia chorych w szpitalach, co oznacza, że księża nie mogą oficjalnie towarzyszyć umierającym w ich ostatnich chwilach.

Ten zakaz wywołał krytykę katolickiej społeczności, która widzi w tym ograniczenie wolności religijnej.

Namaszczenie chorych jest istotnym sakramentem dla katolików, przynoszącym duchową ulgę umierającym.

Kościół potępia tę decyzję jako kolejny przykład naruszania praw religijnych w kraju.

Czas czytania artykułu: około 2-3 minuty.

Źródło: AAndrés Henríquez | ACI Prensa | 14 listopada 2024 | 
Photo credit: Envato.com
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Dyktatura Ortegi zakazuje księżom dostępu do chorych w Nikaragui

Dyktatura prezydenta Daniela Ortegi oraz jego żony, wiceprezydent Rosario Murillo, uniemożliwia księżom w Nikaragui udzielanie sakramentu namaszczenia chorych tym, którzy tego potrzebują. Prawniczka Martha Patricia Molina, autorka raportu „Nikaragua: Prześladowany Kościół?”, donosi o nasilających się ograniczeniach.

Zakaz wstępu dla księży

Około dziesięciu księży z różnych diecezji potwierdziło te doniesienia, choć Molina zaznacza, że niektórzy duchowni mogą uzyskać wstęp do szpitali. „Ci, którym się to udaje, mają pewne powiązania z reżimem Ortegi. Możliwość wstępu jest sporadyczna, a nie powszechna” – wyjaśnia Molina w wywiadzie dla hiszpańskiego wydania EWTN News.

Prawniczka zauważa, że w poprzednich latach dyktatura sandinistowska umożliwiała księżom wstęp do placówek zdrowotnych. Obecnie, bez jasnego uzasadnienia, restrykcje zostały zaostrzone, a prześladowania zaostrzyły się szczególnie wobec księży ubranych w stroje duchowne. Wielu duchownych, aby dostać się do szpitali, zmuszonych jest do przebranych w świeckie ubrania.

Molina podkreśla, że w mniejszych miastach, gdzie księża są bardziej rozpoznawalni, władze, lekarze oraz strażnicy szybciej uniemożliwiają im wejście. „W stolicy, gdzie duchowni z archidiecezji Managua nie są rozpoznawani tak łatwo, mają większe szanse na wejście do szpitali – ale jako świeccy, aby namaścić chorych” – wyjaśnia Molina.

Zakłócanie Eucharystii przez burmistrza

Podczas niedzielnej Mszy 10 listopada, biskup Carlos Enrique Herrera z Jinotega, przewodniczący Konferencji Episkopatu Nikaragui, publicznie zwrócił uwagę burmistrzowi miasta Leonidasowi Centeno, który zakłócał celebrację Eucharystii głośną muzyką przed katedrą.

„Bracia i siostry, prosimy Boga o przebaczenie za nasze winy i za tych, którzy nie szanują kultu. To jest świętokradztwo – to, co czyni burmistrz i władze miejskie” – powiedział biskup Herrera. Msza była transmitowana na żywo na diecezjalnej stronie na Facebooku.

Molina odniosła się do tego incydentu na platformie X, określając burmistrza „paramilitarystą” i przypominając, że jest objęty sankcjami przez Departament Skarbu USA. „To świętokradca, który uniemożliwia wiernym słuchanie celebracji eucharystycznej. Jest przestępcą działającym bezkarnie” – skomentowała prawniczka, używając hashtagów #iglesiaperseguidani i #SOSNicaragua.

Słowa kluczowe: prześladowania religijne, Nikaragua, wolność religijna, Daniel Ortega, Rosario Murillo, Kościół katolicki w Nikaragui


ZOBACZ TAKŻE

Polonia z Rzymu wita Adwent na Mentorelli, śladami Karola Wojtyły

W przepięknie położonym wśród gór otaczających Rzym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli rozpoczęli uroczyście Adwent 2024 roku Polacy mieszkający w stolicy Włoch i okolicy. „Maryja w tym miejscu nas przygarnia i przedstawia swojemu Synowi” – mówił rektor sanktuarium, ojciec Adam Dźwigoń.

Meksykańscy biskupi: „Ryt Majów” nie jest uznany przez Kościół

Meksykańscy biskupi wyjaśniają, że nie istnieje formalny „ryt Majów” uznany przez Kościół katolicki. Oświadczenie pojawiło się po zamieszaniu medialnym, gdzie sugerowano, że Kościół katolicki wprowadza...

Ostatnie zdjęcia Titanica: Historia fotografa jezuity

Ojciec Francis Browne, jezuita, jest znany z tego, że zrobił ostatnie zdjęcia Titanica przed jego zatonięciem. Browne podróżował na statku na krótkim odcinku z Southampton...

Przesłanie biskupa Solarczyka na Adwent

Biskup Marek Solarczyk w swoim przesłaniu na Adwent podkreśla potrzebę głębokiego przygotowania duchowego na Boże Narodzenie. Zwraca uwagę na istotę oczekiwania w ciszy i modlitwie,...