Papież apeluje o pomoc w walce z „kryzysem mieszkaniowym” podczas jubileuszu w 2025 roku

W związku z nadchodzącym rokiem jubileuszowym i spodziewanym napływem milionów pielgrzymów, papież Franciszek apeluje do duchowieństwa i instytucji kościelnych w Rzymie o udostępnienie wolnych nieruchomości dla osób bezdomnych i zagrożonych utratą dachu nad głową. W liście opublikowanym 15 listopada Ojciec Święty podkreśla, że „odważne gesty miłości i solidarności” mogą przywrócić nadzieję tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji mieszkaniowej.

źródło: Hannah Brockhaus | CNA| 16 listopada 2024 | 
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

W obliczu spadku temperatur w Rzymie i zbliżającego się roku jubileuszowego papież Franciszek zwrócił się do księży i zakonników w mieście z prośbą o udostępnienie wszelkich wolnych obiektów na swoich posesjach dla osób bezdomnych i zagrożonych utratą dachu nad głową.

Zwracając uwagę na problemy mieszkaniowe, które mogą wynikać z dużego napływu pielgrzymów spodziewanych w 2025 roku, papież wezwał do „odważnego gestu miłości”. Apel ten zawarł w liście opublikowanym 15 listopada.

„Chcę, aby każda diecezja posiadająca nieruchomości wniosła swój wkład w przeciwdziałanie kryzysowi mieszkaniowemu” – napisał Franciszek. „Poprzez gesty miłości i solidarności możemy wzbudzić nadzieję w tysiącach osób w Rzymie, które żyją w niepewności mieszkaniowej”.

Papież zaapelował do wszystkich instytucji kościelnych, w tym ruchów, zgromadzeń zakonnych i kościołów diecezjalnych, o udostępnienie wolnych mieszkań lub pensjonatów tym, którzy ich potrzebują.

Franciszek przypomniał, że tematem roku jubileuszowego jest nadzieja, która – jak zaznaczył – „wypływa z miłości i poczucia, że jest się kochanym”. Podkreślił również, że społeczne nauczanie Kościoła jasno określa prawo każdego człowieka do ziemi, domu i pracy.

„W kontekście jubileuszu poprosiłem moją diecezję o szczególną uwagę na kwestie mieszkaniowe. Chcę, abyśmy nie tylko przyjęli wszystkich pielgrzymów, którzy przybędą, ale także zadbali o ochronę osób bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością” – zaznaczył papież.

Rok jubileuszowy, czyli rok święty, formalnie rozpocznie się 24 grudnia. Już teraz wpływa on na wzrost liczby turystów i krótkoterminowych wynajmów w Rzymie, co – według ekspertów – prowadzi do niedoboru mieszkań dla lokalnych mieszkańców.

Według szacunków liczba krótkoterminowych wynajmów mieszkań, takich jak Airbnb, wzrosła w Rzymie z 17 000 do 30 000 od 2018 roku.

„Rzymski rynek nieruchomości doświadcza rosnącej presji z powodu niedoboru mieszkań i wzrostu wynajmu turystycznego” – powiedziała w październiku Silvia Dri, ekspertka ds. nieruchomości, w rozmowie z dziennikiem finansowym Milano Finanza. „Ta sytuacja utrudnia życie rodzinom i studentom, którzy muszą szukać mieszkań coraz dalej od centrum miasta lub dzielić przestrzeń mieszkalną z innymi” – dodała.

W październiku papież Franciszek zreorganizował struktury prefektur w diecezji rzymskiej, reagując na odpływ mieszkańców z historycznego centrum miasta.

W swoim liście papież zauważył, że duży napływ turystów wpływa również na potrzeby duszpasterskie tego obszaru, który obecnie obejmuje jedynie 35 parafii katolickich, z czego wiele ma niewielu wiernych.


ZOBACZ TAKŻE

Meksykańscy biskupi: „Ryt Majów” nie jest uznany przez Kościół

Meksykańscy biskupi wyjaśniają, że nie istnieje formalny „ryt Majów” uznany przez Kościół katolicki. Oświadczenie pojawiło się po zamieszaniu medialnym, gdzie sugerowano, że Kościół katolicki wprowadza...

Ostatnie zdjęcia Titanica: Historia fotografa jezuity

Ojciec Francis Browne, jezuita, jest znany z tego, że zrobił ostatnie zdjęcia Titanica przed jego zatonięciem. Browne podróżował na statku na krótkim odcinku z Southampton...

Przesłanie biskupa Solarczyka na Adwent

Biskup Marek Solarczyk w swoim przesłaniu na Adwent podkreśla potrzebę głębokiego przygotowania duchowego na Boże Narodzenie. Zwraca uwagę na istotę oczekiwania w ciszy i modlitwie,...

Nie promocja końca świata, ale wzrost na drodze Pana

Ewangelia Łukasza i towarzyszący jej tom Dziejów Apostolskich nie promuje końca świata, ale wzrost na drodze Pana. Dlatego naśladowcy Jezusa mają być, jak mówi Jezus, „zawsze czujni” – pisze dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich Mary Jane Werthan University w Vanderbilt Divinity School, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 1 grudnia.