Papież Franciszek: „Czuję palec Boży i doświadczam Jego pełnej miłości pieszczoty”

W emocjonalnym przemówieniu Papież Franciszek opowiedział o osobistym doświadczeniu Bożej obecności i miłości. Podkreślił, że w życiu wiary Bóg objawia się nie przez spektakularne znaki, lecz przez czułość i bliskość, która prowadzi do przemiany serca.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: Victoria Cardiel | ACI Prensa | 06 kwietnia 2025 | 
Photo credit: Daniel Ibañez/ EWTN News
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Papież Franciszek, który w tę niedzielę niespodziewanie pojawił się na placu Świętego Piotra, wciąż dochodząc do siebie po obustronnym zapaleniu płuc, powiedział, że doświadcza „pełnej miłości troski” Boga w tym okresie przedłużającej się choroby, w związku z którą z polecenia lekarza odwołał swoje publiczne wystąpienia.

„Moi drodzy, zarówno w czasie mojego pobytu w szpitalu, jak i teraz, w okresie rekonwalescencji, czuję palec Boży i doświadczam Jego pełnej miłości czułości” – powiedział Papież w przesłaniu przygotowanym na modlitwę Anioł Pański.

Nieplanowana obecność

Nie było to planowane, ale Ojciec Święty przybył na plac Świętego Piotra, gdzie setki wiernych zebrało się na Jubileuszu Chorych, około godziny 11:45 (czasu lokalnego), i powitali go z radością.

Dokonał tego poruszając się na wózku inwalidzkim i korzystając z kaniuli nosowej, przez którą otrzymywał tlen, co pomagało mu oddychać.

W swoim niedzielnym orędziu modlitewnym papież Franciszek skomentował Ewangelię na Piątą Niedzielę Wielkiego Postu, która skupia się na cudzołożnej kobiecie i podkreślił miłosierdzie Jezusa, który „przywraca tej kobiecie utracone piękno”.

.

Papież Franciszek krótko przemówił do wiernych. Źródło: Daniel Ibañez/ EWTN News
Papież Franciszek krótko przemówił do wiernych. Źródło: Daniel Ibañez/ EWTN News

 obliczu sądu uczonych w Piśmie i faryzeuszy Pan nie potępia, „przesuwa palcem po tym prochu i pisze dla niej nową historię”.

Papież Franciszek wyznał, że w tym etapie kruchości poczuł się osobiście dotknięty tym samym „palcem Bożym”.

Jubileusz Chorych i pozdrowienia

W kontekście Jubileuszu Chorych i Świata Opieki Zdrowotnej, który Kościół Katolicki obchodził w ten weekend w ramach Roku Świętego Nadziei, poprosił o modlitwę za wszystkich cierpiących i za tych, którzy się nimi opiekują: lekarzy, pielęgniarki i pracowników służby zdrowia, „którzy nie zawsze mają odpowiednie warunki pracy i czasami są nawet ofiarami napaści”.

„Ich misja nie jest łatwa i należy ją wspierać i szanować” – powiedział.

Wezwał również do zainwestowania „niezbędnych zasobów w opiekę i badania, aby systemy opieki zdrowotnej były inkluzywne i służyły najbardziej bezbronnym i najuboższym”.

W swojej wiadomości podziękował również więźniarkom z więzienia dla kobiet Rebibbia za miły gest i wysłał jej kartkę. „Modlę się za nich i ich rodziny” – powiedział.

Z okazji Światowego Dnia Sportu dla Pokoju i Rozwoju wyraził nadzieję, że sport będzie znakiem nadziei dla najbardziej bezbronnych i pochwalił pracę stowarzyszeń sportowych, które wychowują w duchu braterstwa.

Apel o pokój

Papież Franciszek, zgodnie ze zwyczajem w swoich orędziach, podczas modlitwy Anioł Pański wezwał do pokoju.

Dlatego prosił o modlitwę za narody spustoszone wojną i przemocą: od „rozdartej Ukrainy”, gdzie „ataki nadal pozostawiają ofiary wśród ludności cywilnej”, po Gazę, gdzie „ludzie są zmuszani do życia w niewyobrażalnych warunkach, bez schronienia, bez jedzenia, bez wody pitnej”.

Wspomniał także o trudnej sytuacji na Bliskim Wschodzie, w Sudanie, Sudanie Południowym, Demokratycznej Republice Konga, Mjanmie – dotkniętej trzęsieniem ziemi – i na Haiti, gdzie niedawno zamordowano dwie zakonnice.

„Niech zamilknie broń i wznowi się dialog” – zawołał papież Franciszek, kończąc swoje orędzie modlitwą do Maryi Dziewicy.


słowa kluczowe: Papież Franciszek, Bóg, miłość, duchowość, przemówienie,

Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Przewodniczący Episkopatu zaprasza na 3 maja na Jasną Górę

Maryi, Królowej Polski powierzajmy wszystkie nasze sprawy – zachęca Przewodniczący Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC, zapraszając do Częstochowy na główne obchody uroczystości NMP...

Co mówi nam o papieżu Franciszku miejsce jego ostatniego spoczynku?

Przybliżamy wyjątkowe znaczenie bazyliki Santa Maria Maggiore – świątyni, która od początku pontyfikatu była dla papieża miejscem szczególnej modlitwy i zawierzenia Matce Bożej. Więcej artykułów...