Papież Franciszek dziękuje mediacjom za wynegocjowanie najnowszego rozejmu w Strefie Gazy – modlitwa o pokój trwa!
Watykan docenia wkład międzynarodowych negocjatorów w działania na rzecz stabilizacji regionu.
Czas czytania: 2 minuty!
Źródło: Kristina Millare | CNA | 20 stycznia 2025 |
Photo credit: Daniel Ibañez/CNA
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Papież Franciszek podziękował w niedzielę mediatorom, którzy wynegocjowali ostatnie porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, które weszło w życie 19 stycznia.
Po modlitwie Anioł Pański z tysiącami pielgrzymów zgromadzonych na placu Świętego Piotra Ojciec Święty powiedział, że zawieszenie broni jest „ważnym rezultatem” dla miasta, które zmaga się z walkami trwającymi ponad rok, odkąd Izrael wypowiedział wojnę Hamasowi 7 października 2023 r.
„W ostatnich dniach ogłoszono, że zawieszenie broni w Gazie wejdzie w życie dzisiaj. Wyrażam wdzięczność wszystkim mediatorom. To dobra praca, by mediacje prowadziły do pokoju. Dziękuję mediatorom!” – wykrzyknął papież w niedzielę.
„Mam nadzieję, że to, co zostało uzgodnione, zostanie natychmiast uszanowane przez strony” – dodał.

Tysiące ludzi zebrało się na placu Świętego Piotra, aby odmówić modlitwę Anioł Pański z papieżem Franciszkiem 19 stycznia 2025 r. Po modlitwie Ojciec Święty podziękował mediatorom, którzy wynegocjowali najnowsze porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, mówiąc, że ma nadzieję, że porozumienie „zostanie natychmiast uszanowane przez strony”. Źródło: Vatican Media
Podczas przemówienia Anioł Pański Ojciec Święty wyraził także nadzieję, że wszyscy zakładnicy „w końcu powrócą do domów i obejmą swoich bliskich” oraz że zostaną otwarte korytarze humanitarne do Gazy.
„Modlę się dużo za nich i za ich rodziny” – powiedział słuchaczom w niedzielę. „Mam też nadzieję, że pomoc humanitarna dotrze do mieszkańców Gazy, którzy jej tak pilnie potrzebują, jeszcze szybciej i w dużych ilościach”.
Od wybuchu wojny Izraela z Hamasem Franciszek konsekwentnie wzywał do uwolnienia wszystkich izraelskich i palestyńskich zakładników oraz wzywał przywódców do promowania „dialogu, pojednania i pokoju”.
„Zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy potrzebują wyraźnych znaków nadziei: wierzę, że władze polityczne obu krajów, z pomocą społeczności międzynarodowej, dojdą do właściwego rozwiązania dla obu państw” – powiedział.

Oprócz tych, którzy cierpią w Palestynie i Izraelu z powodu wojny, Ojciec Święty przypomniał również, aby „zawsze modlić się” za mieszkańców Ukrainy, Myanmaru i innych krajów dotkniętych konfliktem i przemocą.
Mówiąc o znaczeniu Jubileuszowego Roku Nadziei i niedawnym uwolnieniu ponad 550 kubańskich więźniów , Ojciec Święty powtórzył również potrzebę „gestów wielkiej nadziei” wobec osób przebywających w więzieniu.
„Mam nadzieję, że w nadchodzących miesiącach będziemy kontynuować inicjatywy tego typu, które budują zaufanie do podróży ludzi i populacji” – powiedział w niedzielę.
Aby uczcić oktawę jedności chrześcijan — która rozpoczęła się 18 stycznia i zakończy się 25 stycznia w święto nawrócenia św. Pawła — Ojciec Święty modlił się: „Nie przestawajmy prosić Boga o cenny dar pełnej komunii między wszystkimi uczniami Pana”.
słowa kluczowe: Papież Franciszek, rozejm, Strefa Gazy, mediacje, pokój,