Papież Franciszek ogłasza kanonizacje Carlo Acutisa i Pier Giorgio Frassatiego w 2025 roku

Papież Franciszek ogłosił, że w 2025 roku odbędą się kanonizacje błogosławionych Carlo Acutisa i Pier Giorgio Frassatiego – dwóch młodych katolików, którzy swoją wiarą i świadectwem zainspirowali miliony ludzi na całym świecie. Uroczystości odbędą się podczas jubileuszowych spotkań młodzieży, gromadząc rzesze wiernych w Rzymie.

Piotr M. Pietrus źródło: Courtney Mares | CNA | 20 listopada 2024 | 
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Papież Franciszek ogłosił podczas cotygodniowej audiencji generalnej, że błogosławiony Carlo Acutis i błogosławiony Pier Giorgio Frassati zostaną kanonizowani w 2025 roku podczas dwóch głównych uroczystości jubileuszowych. Ogłoszenie miało miejsce w środę na zakończenie spotkania na Placu Świętego Piotra, które było poświęcone obchodom Światowego Dnia Dziecka.

Rzecznik Watykanu, Matteo Bruni, potwierdził, że kanonizacja Carla Acutisa odbędzie się w ramach Jubileuszu Nastolatków w dniach 25-27 kwietnia 2025 roku. Msza kanonizacyjna zaplanowana jest na niedzielę 27 kwietnia o godz. 10:30 na Placu Świętego Piotra. Kanonizacja Pier Giorgio Frassatiego odbędzie się podczas Jubileuszu Młodzieży w dniach 28 lipca – 3 sierpnia 2025 roku.

Carlo Acutis – święty młodego tysiąclecia

Carlo Acutis, znany jako pierwszy beatyfikowany millenials, był młodym Włochem, który zmarł na białaczkę w 2006 roku w wieku zaledwie 15 lat. Jego życie charakteryzowała głęboka wiara i oddanie Eucharystii, którą nazywał „autostradą do nieba”. Już jako dziecko codziennie uczestniczył we Mszy Świętej i zainspirował swoją rodzinę oraz innych do zbliżenia się do Boga.

Acutis był również utalentowanym informatykiem. Przygotował interaktywną wystawę o cudach eucharystycznych, która od 2005 roku była prezentowana w wielu krajach. Jego świadectwo i zaangażowanie wpłynęły na życie wielu ludzi, w tym na nawrócenie jego hinduskiej opiekunki. Przed śmiercią powiedział matce: „Ofiaruję Panu całe moje cierpienie za papieża i za Kościół, aby nie iść do czyśćca, ale prosto do nieba”.

Beatyfikowany w 2020 roku, Carlo Acutis jest dziś patronem licznych szkół, duszpasterstw i inicjatyw młodzieżowych na całym świecie. Papież Franciszek zachęcił młodych ludzi do naśladowania jego przykładu, szczególnie w oddaniu Eucharystii.

Pier Giorgio Frassati – „Na wyżyny” świętości

Pier Giorgio Frassati, znany z działalności charytatywnej i miłości do gór, jest symbolem młodzieńczego entuzjazmu wiary. Urodzony w 1901 roku w Turynie, w wieku 17 lat wstąpił do Stowarzyszenia św. Wincentego a Paulo, pomagając ubogim i chorym. Był także członkiem Trzeciego Zakonu Dominikanów.

Jego życie pełne było prostoty i zaangażowania w służbę bliźnim. Hasło „Verso l’Alto” („Na wyżyny”), zapisane przez Frassatiego podczas ostatniej wspinaczki, stało się inspiracją dla wielu katolików, motywując ich do duchowego wzrastania. Frassati zmarł w 1925 roku na polio, które najprawdopodobniej zaraził się, pomagając chorym.

Jan Paweł II beatyfikował go w 1990 roku, nazywając „człowiekiem ośmiu błogosławieństw”. Obecnie oczekuje się oficjalnego uznania drugiego cudu przypisywanego jego wstawiennictwu, co umożliwi formalne ogłoszenie daty jego kanonizacji.

Wielkie święto młodzieży w Rzymie

Kanonizacje Carla Acutisa i Pier Giorgio Frassatiego przyciągną do Rzymu tysiące młodych katolików w 2025 roku, wpisując się w obchody Jubileuszu Nadziei Kościoła katolickiego. Obaj przyszli święci pozostawili po sobie niezatarte świadectwo wiary, które inspiruje młodzież na całym świecie do dążenia do świętości.


ZOBACZ TAKŻE

Polonia z Rzymu wita Adwent na Mentorelli, śladami Karola Wojtyły

W przepięknie położonym wśród gór otaczających Rzym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli rozpoczęli uroczyście Adwent 2024 roku Polacy mieszkający w stolicy Włoch i okolicy. „Maryja w tym miejscu nas przygarnia i przedstawia swojemu Synowi” – mówił rektor sanktuarium, ojciec Adam Dźwigoń.

Meksykańscy biskupi: „Ryt Majów” nie jest uznany przez Kościół

Meksykańscy biskupi wyjaśniają, że nie istnieje formalny „ryt Majów” uznany przez Kościół katolicki. Oświadczenie pojawiło się po zamieszaniu medialnym, gdzie sugerowano, że Kościół katolicki wprowadza...

Ostatnie zdjęcia Titanica: Historia fotografa jezuity

Ojciec Francis Browne, jezuita, jest znany z tego, że zrobił ostatnie zdjęcia Titanica przed jego zatonięciem. Browne podróżował na statku na krótkim odcinku z Southampton...

Przesłanie biskupa Solarczyka na Adwent

Biskup Marek Solarczyk w swoim przesłaniu na Adwent podkreśla potrzebę głębokiego przygotowania duchowego na Boże Narodzenie. Zwraca uwagę na istotę oczekiwania w ciszy i modlitwie,...