Program duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2024/2025, zatytułowany „Pielgrzymi nadziei”, będzie realizowany w jedności z Kościołem powszechnym, który przygotowuje się do obchodów Jubileuszu Zwyczajnego Roku Świętego 2025. Podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski zaprezentowano główne założenia programu, który ma na celu budzenie chrześcijańskiej nadziei i przypomnienie wiernym ich tożsamości oraz misji. W ramach czterech kluczowych tematów – modlitwy, przebaczenia, pielgrzymowania i braterstwa – Kościół zachęca wiernych do duchowego odnowienia oraz aktywnego niesienia nadziei w społeczeństwie.
Piotr M. Pietrus, źródło: BP KEP | 13 listopada 2024 |
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
13 listopada 2023 roku w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano program duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2024/2025, zatytułowany „Pielgrzymi nadziei”. Program ten, opracowany przez Komisję Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski (KEP), będzie realizowany w jedności z Kościołem powszechnym, który w tym samym czasie obchodzi Jubileusz Zwyczajny Roku Świętego 2025. W wydarzeniu uczestniczyli: bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP; bp Waldemar Musioł, sekretarz Komisji; dr Ewa Porada, redaktor materiałów dla rodzin; oraz ks. dr Krzysztof Kwiatkowski, odpowiedzialny za organizację Roku Świętego. Konferencję poprowadził ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Szczegóły programu duszpasterskiego dla rodzin można znaleźć tutaj.
Główne Założenia Programu: „Pielgrzymi nadziei”
Bp Andrzej Czaja, otwierając konferencję, przedstawił główne cele i założenia programu duszpasterskiego, który odpowiada na wezwanie papieża Franciszka do przeżywania Roku Jubileuszowego 2025 pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Biskup wyjaśnił, że program nawiązuje do zamysłu papieża Franciszka, który w Bulli Spes non confundit przypomina wiernym o ich misji i tożsamości chrześcijańskiej:
„Zgodnie z wolą Konferencji Biskupów Polski, nasza Komisja Duszpasterstwa KEP przygotowała na ten czas, program duszpasterski podejmujący papieski zamysł Roku Świętego, czyli zwyczajnego jubileuszu 2025. Nasz program nosi ten sam tytuł co hasło Roku Jubileuszowego, czyli ‘Pielgrzymi nadziei’, a poszczególne treści dotyczą podjęcia wyzwań, które papież jednoznacznie wyraża.”
Poprzez to hasło papież przypomina chrześcijanom o ich tożsamości, zaznaczając, że są „w drodze, podążają za Chrystusem, do Domu Ojca, prowadzeni przez Ducha Świętego”. Bp Czaja wyjaśnił, że chrześcijańska tożsamość opiera się na nadziei zakorzenionej w miłości Boga:
„Chrześcijańska nadzieja to nie tani optymizm, ale pewność zakorzeniona w miłości i wierze, że Bóg nigdy nie zostawia nas samych i dotrzymuje obietnicy. Nadzieja chrześcijańska nie uwodzi i nie ustępuje w obliczu trudności, gdyż opiera się na wierze i karmi miłością.”
Ordynariusz opolski przypomniał także, że sakrament chrztu jest źródłem tej niezawodnej nadziei:
„Nadzieja chrześcijańska wpisana jest w naszą tożsamość, a tym, co ją tworzy, jest nasza wiara. W sytuacji, kiedy brakuje tej nadziei, papież określa naszą misję. Papież mówi, byśmy byli znakami nadziei przez proste gesty miłości, byśmy w tym świecie podjęli wysiłek odbudowania klimatu nadziei. Mamy odbudować w sobie nadzieję i iść z nią do świata.”
Adresaci i Cele Programu Duszpasterskiego
Bp Waldemar Musioł, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP, podkreślił, że adresatem programu jest cały Kościół w Polsce – osoby świeckie, duchowne i konsekrowane. Program duszpasterski będzie realizowany w jedności z Kościołem powszechnym, który również przygotowuje się do obchodów Roku Jubileuszowego. Biskup Musioł wskazał na dwa główne cele programu:
„Pierwszy dotyczy budzenia nadziei, ze zwracaniem uwagi na źródło prawdziwej nadziei, którą jest Chrystus. Drugi to bycie przez wszystkich ochrzczonych znakiem nadziei dla świata, zapalania pochodni nadziei tam, gdzie panuje ciemność.”
Cztery Tematy Programu
Bp Musioł przedstawił cztery główne tematy programu duszpasterskiego, które odpowiadają na wyzwania współczesnego świata i potrzeby duchowe wiernych:
- Modlitwa i Słowo Boże
Program zachęca do ożywienia praktyki modlitwy indywidualnej i wspólnotowej, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz głoszenia i rozważania Słowa Bożego. Jak zaznaczył bp Musioł:„Do zagospodarowania mamy wszystkie przestrzenie modlitwy, zarówno tej indywidualnej, jak i wspólnotowej, a także adorację, głoszenie słowa Bożego i branie go na warsztat katechezy szkolnej i biblijnej oraz wspólnotowej.” - Przebaczenie i Pojednanie
Drugi temat dotyczy pojednania i pokuty. Program podkreśla znaczenie sakramentu pokuty oraz odpustów, które Kościół będzie hojnie udzielał w Roku Jubileuszowym:„Program duszpasterski kieruje tutaj uwagę na sakrament pokuty i pojednania. Z Rokiem Jubileuszowym związany jest również temat odpustów, które Kościół będzie hojnie rozdzielał.” - Pielgrzymowanie
Trzeci temat zachęca do pielgrzymowania do Rzymu na zaplanowane przez papieża celebracje oraz do wyznaczonych przez biskupów kościołów jubileuszowych. Bp Musioł przedstawił główne cele pielgrzymowania:„Cele pielgrzymowania to: modlitewny, poznawczy, ekspiacyjny, a także budowanie wspólnoty z innymi wiernymi oraz budzenie ducha misyjnego i wrażliwości na potrzeby ubogich.” - Braterstwo
Czwarty temat programu to braterstwo, odpowiadające na wezwanie papieża Franciszka do bycia znakiem nadziei dla innych:„Temat czwarty to braterstwo, które odpowiada na sugestię papieża Franciszka z bulli Spes non confundit, byśmy byli znakami budzącymi nadzieję.”
Program Dla Rodzin: „Być Pielgrzymem Nadziei”
Dr Ewa Porada, odpowiedzialna za redakcję materiałów duszpasterskich dla rodzin, przedstawiła ich główne założenia. Wyjaśniła, że program zaprasza rodziny do bycia „pielgrzymami nadziei” i nawiązuje do postaci biblijnych i współczesnych świętych:
„Pierwsze miesiące programu są zaproszeniem do tego, by się przyjrzeć, jak można być pielgrzymem nadziei na wzór postaci biblijnych. Zaczynamy od Nowego Testamentu, od Maryi i Józefa, a następnie przechodzimy do Apostołów.”
W maju program zaprasza rodziny do podjęcia decyzji o staniu się „pielgrzymami nadziei” we współczesnym świecie. W materiałach znajdują się też konkretne zadania do realizacji w życiu codziennym, które pomagają w przeżywaniu chrześcijańskiej tożsamości poprzez proste gesty:
„Mamy konkretne zadania do wykonania, takie jak zaplanowanie pielgrzymki czy tydzień bez narzekania, aby w ten sposób budować chrześcijańską nadzieję we własnym środowisku.”
Otwarcie i Organizacja Roku Jubileuszowego
Ks. dr Krzysztof Kwiatkowski wyjaśnił symboliczne znaczenie otwarcia Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra oraz w innych bazylikach Rzymu. Pielgrzymowanie do tych miejsc będzie miało szczególny wymiar duchowy:
„Pierwsze otwarcie Drzwi Świętych nastąpi w bazylice św. Piotra na dzień 19 grudnia, a zakończenie obchodów odbędzie się 6 stycznia 2026 roku, gdy zamkną się Drzwi Święte w bazylice św. Piotra i innych papieskich bazylikach”.
Ks. Kwiatkowski zaznaczył, że odpust będzie można uzyskać również w Polsce, w wyznaczonych kościołach jubileuszowych i sanktuariach, co pozwoli uczestniczyć w Jubileuszu także osobom, które nie mogą udać się do Rzymu:
„Odpust, łaskę odpustu mogą zyskać także ci, którzy nie mogą wziąć udziału w pielgrzymce. Tu są wskazane chociażby siostry zakonne, osoby starsze, chore, osadzone w więzieniach.”
Ks. Kwiatkowski przypomniał także, że pielgrzymki są przewidziane dla różnych grup społecznych, a kult relikwii św. Piotra i Pawła ma być wyrazem jedności i duchowego wsparcia.
Misyjność i Braterstwo – Zadanie Dla Kościoła
Bp Musioł nawiązał do wezwania papieża Franciszka do działania na rzecz osób potrzebujących wsparcia, w tym chorych, starszych i migrantów:
„Papież w bulli wymienia kilka grup ludzi, którzy tych znaków nadziei dzisiaj szczególnie potrzebują. Wymienia m.in. tych, którzy doświadczają dramatu wojen, małżonków, którzy utracili pragnienie przekazywania życia, więźniów, migrantów, zagubionych w życiu młodych oraz osoby chore i starsze.”
Kościół w Polsce będzie podejmował działania pomocowe, optymalizując struktury pomocowe w diecezjach i parafiach, by lepiej odpowiadać na potrzeby tych grup.
Wyzwania Społeczne: Przebaczenie i Jedność
Bp Czaja zaznaczył, że wyzwanie przebaczenia i pojednania dotyczy także polskiego społeczeństwa:
„Przebaczenie i pojednanie to wyzwania, które powinny być istotnym elementem jubileuszowego przeżywania tego roku, także na płaszczyźnie społecznej. Musimy podjąć wysiłek, by budować jedność i szukać dróg do dialogu.”
Jubileusz dla Mediów i Dziennikarzy
Na zakończenie konferencji ks. Leszek Gęsiak SJ poinformował o jubileuszowych wydarzeniach dla dziennikarzy, które odbędą się od 24 do 26 stycznia 2025 roku:
„Planowany jest specjalny jubileusz dziennikarzy i ludzi mediów od 24 do 26 stycznia. Organizatorzy liczą na obecność dziennikarzy z całego świata, co będzie wyjątkową okazją do międzynarodowej wymiany doświadczeń i refleksji nad misją dziennikarstwa.”
Podsumowanie
Program duszpasterski „Pielgrzymi nadziei” na rok 2024/2025 to kompleksowe wezwanie do duchowego odnowienia oraz aktywnego niesienia nadziei w codziennym życiu. Program zachęca wiernych do budowania wspólnoty, uczestnictwa w sakramentach, pogłębiania więzi z Bogiem i ludźmi oraz do bycia „pielgrzymami nadziei” we współczesnym świecie. Jak podsumował bp Czaja:
„Chrześcijańska nadzieja powinna przełożyć się koniec końców na braterstwo i na wzmocnienie przymierza z Bogiem.”