Pogrzeb ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück

6 września 2022 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe zidentyfikowanych szczątków więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Obóz powstał w marcu 1939 r. na północ od Berlina i był przeznaczony przede wszystkim dla kobiet. Działał nieprzerwanie do 30 kwietnia 1945 r. Przez obóz przeszło ponad 100 tys. kobiet z czego największą grupę stanowiły Polki. Oswobodzenia doczekało jedynie 8 tys. kobiet.

Dzięki pracom Polaków prowadzonym na terenie cmentarza w Fürstenbergu (na obrzeżach którego położony jest obóz) od 2019 r. udało się odnaleźć urny z prochami więźniarek i tabliczkami informacyjnymi. Dzięki temu udało się zidentyfikować prochy 45 ofiar. Wśród nich są prochy Henryki Dembowskiej, matki księdza biskupa Bronisława Dembowskiego, w latach 1992-2003 biskupa diecezji włocławskiej. Biskup Bronisław zdążył jeszcze pomodlić się na terenie obozu w Ravensbrück, ale nie doczekał odnalezienia prochów swojej matki. Zmarł 16 listopada 2019 r.

6 września 2022 r. Mszy św. za pomordowanych w Ravensbrück na placu miejskim w Fürstenbergu przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. W homilii powiedział m.in.: „Jakim zagrożeniem było serce każdej z tych niewiast, że potężne niemieckie państwo z jego administracją, militarną siłą, myślą polityczną, że się ich bało. Skazało te serca na śmierć, bo bało się stanąć niejako serce w serce”. W uroczystościach wzięła udział Wanda Półtawska, przyjaciółka św. Jana Pawła II i więźniarka Ravensbrück. Po Mszy św. odbył się uroczysty pochówek na cmentarzu w Fürstenbergu.

Ks. Krzysztof Łuszczek, Dyrektor Radia Plus w Szczecinie

Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Dolny Śląsk świętuje 12 lat posługi abpa Józefa Kupnego

Dolny Śląsk ma dziś powód do wyjątkowego świętowania. Jutro, 14 maja, świętuje 12 rocznicę ingresu J.E. Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego. Uroczysta Msza...