– Świadomi jesteśmy, że tylko prawda może nas wyzwolić. Prawda, która niczego nie przemilcza, ale prowadzi do prawdziwego nawrócenia i pojednania – podkreślił ks. Antoni Moskal podczas poświęcenia pomnika „Rzezi Wołyńskiej”, 14 lipca 2024, w Domostawie w województwie podkarpackim.
– Obecność tu jest naszym obowiązkiem wobec tych, których upamiętniamy – podkreślali uczestnicy. W uroczystości wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Byli wśród nich bliscy pomordowanych na Wołyniu, przedstawiciele grup i stowarzyszeń patriotycznych, klubów motocyklowych, władz gminnych. Plac wokół pomnika wypełnił się tysiącami biało-czerwonych powiewających flag. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Antoni Moskal, członek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, który zastąpił zmarłego w styczniu br. ks. Tadeusza Isakowicza-Zalewskiego. W koncelebrze wziął udział m.in. ks. Piotr Wiśniowski, duszpasterz EWTN Polska.
Serca biją w Domostawie
„Dzisiaj, wszystkie Polskie Serca, biją w Domostawie” – tak w mediach społecznościowych pisano o uroczystości.
Autorem wyjątkowego pomnika jest śp. prof. Andrzej Pityński, znany z licznych dzieł patriotycznych, m.in. ze słynnego Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Pomnik „Rzeź Wołyńska” został zamówiony przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce z siedzibą w Nowym Jorku, by upamiętnić ofiary ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów OUN i UPA na polskiej ludności na Kresach Wschodnich II RP w latach 1942-1947. Uroczystość w Domostawie odbyła się w 81. rocznicę kulminacji masowych zbrodni na Polakach.
Prawda wyzwala
W mediach pojawiają się opinie, że pomnik przedstawia zbyt drastyczne sceny.
– A czy nie takie były działania na Wołyniu wobec Polaków: okrutne i przerażające? – podsumowuje Krzysztof Milanowski, przedstawiciel Federacji Polaków w Australii. – Autor przedstawił tylko fragment tego, co tam się wówczas wydarzyło. Prawda była o wiele gorsza.
Wkrótce przy pomniku powstanie Ściana Pamięci, składająca się dziesięciu bloków, na których zostaną wypisane nawy miejscowości, gdzie doszło do masowych zbrodni na Polakach. Inicjatywa jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu polskiego społeczeństwa.
– Niech z tego miejsca idzie w świat nasze wołanie: Nigdy więcej ludobójstwa, nigdy więcej nienawiści, nigdy więcej wojny – wskazano w apelu poległych, odczytanym w trakcie uroczystości.
A ks. Antoni Moskal podkreślił:
– Spraw Boże, aby wszyscy, którzy będą się modlili przy pomniku, pamiętali o tym, że nienawiść rodzi śmierć, miłość rodzi życie, a prawda prowadzi do Boga, który jest źródłem miłości i życia wiecznego.