Ponowne otwarcie katedry Notre-Dame. Istotne dla Polaków!

Polska kaplica w katedrze Notre-Dame w Paryżu została odrestaurowana po pożarze w 2019 roku.

Ogień nie zniszczył relikwii Świętego Jana Pawła II ani kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Otwarcie katedry nastąpi 7 i 8 grudnia 2024 roku z udziałem m.in. prezydenta RP.

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty.

Źródło: | Polskie Radio | Polskifr.fr | 29 listopada 2024 | 
Photo credit: Paweł Rozwód/polskiFR
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

POLSKA KAPLICA GOTOWA

Otwarta w 2018 roku z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości polska kaplica w katedrze Notre-Dame w Paryżu została odrestaurowana – zapowiedział rektor świątyni, ksiądz Olivier Ribadeau Dumas. W 2019 roku podczas pożaru katedry ogień dotarł do kaplicy, jednak nie zniszczył relikwii Świętego Jana Pawła II i kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry. W rozmowie z Polskim Radiem ksiądz rektor zapewnił, że kaplica będzie wyglądała jak przed pożarem. „Ikona zostanie tam umieszczona i będzie to nadal polska kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej” – powiedział. 

PONOWNE OTWARCIE KATEDRY

Jak donosi serwis Polskifr.fr oficjalne uroczystości otwarcia katedry odbędą się 7. grudnia br. z udziałem przedstawicieli władz oraz państw, które wsparły odbudowę świątyni, a 8 grudnia nastąpi jej ponowne poświęcenie podczas Mszy, którą sprawować będzie kilkuset kapłanów, w tym 150 biskupów, a przewodniczyć jej będzie arcybiskup Paryża Laurent Ulrich. Swój udział w uroczystościach w Paryżu zapowiedział Prezydent RP Andrzej Duda. Ponowne otwarcie katedry nie będzie jednak oznaczało całkowitego zakończenia jej remontu, a dostęp do niej będzie ograniczony.

NOTRE DAME I POLACY

Katedra Notre Dame ma szczególne znaczenie dla polskiej emigracji i historii Polski. Była miejscem mszy w intencji ojczyzny po stanie wojennym oraz spotkań polskich poetów i działaczy w XIX wieku. W katedrze modlili się Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, a Andrzej Towiański współpracował tam z Kołem Sprawy Bożej. Henryk Walezy złożył tam przysięgę jako król Polski w 1573 roku, a Jan II Kazimierz przywiózł do Paryża relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego po swojej abdykacji w 1669 roku. Jan Paweł II odprawił Mszę w katedrze w 1980 roku i odwiedził ją ponownie podczas Światowych Dni Młodzieży w 1997 roku. W 2014 roku obok katedry odsłonięto pomnik papieża Polaka.

W 2019 roku wielki pożar niemal doszczętnie zniszczył katedrę Notre Dame w Paryżu. Ostatecznie polska kaplica ma być otwarta 1 maja 2015 roku.

słowa kluczowe: kaplica, Notre-Dame, pożar, odrestaurowana, otwarcie, polska kaplica,


ZOBACZ TAKŻE

Polonia z Rzymu wita Adwent na Mentorelli, śladami Karola Wojtyły

W przepięknie położonym wśród gór otaczających Rzym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli rozpoczęli uroczyście Adwent 2024 roku Polacy mieszkający w stolicy Włoch i okolicy. „Maryja w tym miejscu nas przygarnia i przedstawia swojemu Synowi” – mówił rektor sanktuarium, ojciec Adam Dźwigoń.

Meksykańscy biskupi: „Ryt Majów” nie jest uznany przez Kościół

Meksykańscy biskupi wyjaśniają, że nie istnieje formalny „ryt Majów” uznany przez Kościół katolicki. Oświadczenie pojawiło się po zamieszaniu medialnym, gdzie sugerowano, że Kościół katolicki wprowadza...

Ostatnie zdjęcia Titanica: Historia fotografa jezuity

Ojciec Francis Browne, jezuita, jest znany z tego, że zrobił ostatnie zdjęcia Titanica przed jego zatonięciem. Browne podróżował na statku na krótkim odcinku z Southampton...

Przesłanie biskupa Solarczyka na Adwent

Biskup Marek Solarczyk w swoim przesłaniu na Adwent podkreśla potrzebę głębokiego przygotowania duchowego na Boże Narodzenie. Zwraca uwagę na istotę oczekiwania w ciszy i modlitwie,...