Wybór na Papieża

Kardynał Joseph Aloisius Ratzinger został wybrany na 265. papieża Kościoła katolickiego 19 kwietnia 2005 roku, w drugim dniu konklawe. Przyjął imię Benedykt XVI.

Z centralnego balkonu Bazyliki św. Piotra niemiecki teolog wypowiedział swoje pierwsze słowa jako papież: „Drodzy bracia i siostry, po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie, prostego, pokornego robotnika w winnicy Pańskiej. Fakt, że Pan wie, jak pracować i działać nawet z niewystarczającymi narzędziami, pociesza mnie, a przede wszystkim powierzam się waszym modlitwom.”

Papież Benedykt XVI po raz pierwszy pojawia się na loggii benedykcyjnej Bazyliki św. Piotra,
po ogłoszeniu jego wyboru w konklawe 19 kwietnia 2005 r. fot. Vatican Media.

Msza św. inauguracyjna

Benedykt XVI został formalnie ustanowiony papieżem i biskupem Rzymu podczas publicznej mszy świętej 24 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra.

Podczas tej mszy, w której uczestniczyło około 350 000 osób, Benedykt otrzymał paliusz z białej wełny, wizerunek jarzma Chrystusa noszony przez biskupów, oraz papieski pierścień rybaka.

Papież Benedykt XVI pozdrawia pielgrzymów na Placu Świętego Piotra
podczas Mszy Świętej inaugurującej jego działalność 24 kwietnia 2005 r.
fot. Vatican Media.

Światowe Dni Młodzieży w Kolonii

Drugą podróżą Benedykta XVI jako papieża, a pierwszą międzynarodową, była podróż do jego ojczyzny – Niemiec na 20. Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Kolonii.

W dniach 18-21 sierpnia 2005 r. papież spotkał się z niemieckimi władzami, odwiedził żydowską synagogę i odprawił mszę w ramach międzynarodowego festiwalu młodzieży, założonego przez jego poprzednika, papieża Jana Pawła II.

 Papież Benedykt XVI podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii, Niemcy,
18 sierpnia 2005 r. Media Watykańskie. Fot. Vatican Media

Papież Benedykt XVI powraca do swojej ojczyzny na pierwsze międzynarodowe wydarzenie od czasu wyboru na papieża.
Uczestniczył w Światowym Dniu Młodzieży w Kolonii, Niemcy, 18-21 sierpnia 2005. Fot. Vatican Media

Audiencje generalne

Podobnie jak jego poprzednicy, papież Benedykt XVI udzielał cotygodniowych audiencji publicznych w każdą środę rano. Po niej pozdrawiał ludzi z całego świata, którzy przyszli się z nim spotkać, czasami całując dzieci skierowane w jego kierunku.

Papież Benedykt XVI całuje dziecko trzymane przez swojego prywatnego sekretarza arcybiskupa Georga Gansweina.
Ganswein pozostał osobistym sekretarzem Benedykta przez cały jego pontyfikat i emeryturę. Fot. Vatican Media

 

Podróż apostolska Benedykta XVI do Polski

 Pielgrzymka do Polski pod hasłem „Trwajcie mocni w wierze”, odbyła się w dniach 25–28 maja 2006. Papież Benedykt XVI odwiedził Warszawę, miejsca związane z osobą papieża Jana Pawła II: Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków, Oświęcim. Był to dziesiąty pobyt urzędującej głowy Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i jedyny Benedykta XVI.

Obraz zawierający osoba, grupa, kostium, ubrany

Opis wygenerowany automatycznie

Papież Benedykt XVI wita się z władzami państwowymi, na pierwszym planie premier Jarosław Kaczyński,
tuż za nim śp. prezydent Lech Kaczyński . Fot. Wikimedia

 

Trasa przejazdu papamobile z lotniska do katedry wiodła obok pomników: Bohaterów Getta, Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, Powstania Warszawskiego. Orszak papieski zatrzymał się na chwilę przed katedrą Polową Wojska Polskiego, gdzie biskup polowy gen. dyw. Tadeusz Płoski wręczył Benedyktowi XVI kwiaty. Na całej trasie przejazdu papieża pozdrawiali licznie zgromadzeni wierni.

Obraz zawierający pęk, kilka

Opis wygenerowany automatycznie

Benedykt XVI pozdrawia pielgrzymów zgromadzonych na jasnogórskich błoniach. Fot.Wikimedia

Wizyta w sanktuarium na Jasnej Górze i nabożeństwo majowe w którym wzięło udział ok. 450 000 wiernych. W Kaplicy Cudownego Obrazu Benedykt XVI pobłogosławił zakonników, zakonnice, kleryków oraz przedstawicieli ruchów katolickich, a paulinom – gospodarzom Jasnej Góry przekazał złotą różę, która miała być darem papieża Pawła VI z okazji tysiąclecia Chrztu Polski (Paweł VI nie mógł przekazać jej osobiście, gdyż władze komunistyczne nie zgodziły się na jego przyjazd do Polski).

Obraz zawierający osoba, grupa, osoby, pozujący

Opis wygenerowany automatycznie

Benedykt XVI przemawia po polsku w trakcie spotkania z młodzieżą na krakowskich Błoniach Fot.Wikimedia

 

Spotkanie z młodzieżą na Błoniach w Krakowie, w których wzięło udział ok. 600 tys. Młodzieży.

Mottem spotkania były słowa, które Jezus wypowiedział do św. Piotra – Tu es Petrus (Ty jesteś skała). W swoim przemówieniu Benedykt XVI wezwał młodzież do budowania (…) domu na skale, którą jest Chrystus. W trakcie całego spotkania tłum wielokrotnie wykrzykiwał do wyraźnie wzruszonego Benedykta: Tu es Petrus!, oraz Benedetto – Dio te ha eletto! (Benedykcie – Bóg Cię wybrał!).

Benedykt XVI święci kamień węgielny pod budowę Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Fot. Wikimedia

Podczas spotkania papież pobłogosławił kamień węgielny pod mające powstać na terenie dawnej fabryki Solvay w krakowskich Łagiewnikach Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Częścią fundamentu budynku, w którym mieścić się będzie Centrum staną się kamienie przyniesione przez młodych ludzi przybywających na spotkanie z Benedyktem XVI.

Po spotkaniu z papieżem na Błoniach odbył się całonocny koncert młodzieżowej muzyki religijnej.

Obraz zawierający osoba, niebo, zewnętrzne, osoby

Opis wygenerowany automatycznie

Pielgrzymi na krakowskich Błoniach. Fot. Wikimedia

Msza na Błoniach w Krakowie, gdzie wzięło udział około 900 000 wiernych. W homilii papież wyznał, że z głębokim wzruszeniem sprawuje Eucharystię w miejscu, gdzie wielokrotnie czynił to Jan Paweł II. Na słowa papieża: Kraków Karola Wojtyły i Kraków Jana Pawła II jest również moim Krakowem wierni odpowiedzieli okrzykami Jesteś w domu!. Mszę koncelebrowało ok. 1900 duchownych: kardynałów, biskupów i księży z Polski i 16 innych państw.

Obraz zawierający osoba, zewnętrzne, grupa, osoby

Opis wygenerowany automatycznie

Benedykt XVI w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Fot. Wikimedia

Wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Benedykt XVI pieszo, samotnie i w milczeniu przekroczył słynna bramę z napisem Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym). Potem udał się do bloku 11, tzw. Bloku Śmierci, a następnie pod Ścianę Straceń. Po modlitwie papież przywitał się z byłymi więźniami KL Auschwitz i udał się do celi, w której zginął śmiercią męczeńską Maksymilian Maria Kolbe.

Po pobycie w Auschwitz I papież przejechał do obozu Auschwitz II-Birkenau, po modlitwie w wielu językach (papież modlił się po niemiecku i było to jedyne jego oficjalne wystąpienie w tym języku w czasie podróży do Polski) w swoim przemówieniu mówił: W miejscu takim jak to brakuje słów, a w przerażającej ciszy serce woła do Boga: Panie, dlaczego milczałeś? Dlaczego na to przyzwoliłeś? W tej ciszy chylimy czoło przed niezliczoną rzeszą ludzi, którzy tu cierpieli i zostali zamordowani. Cisza ta jest jednak głośnym wołaniem o przebaczenie i pojednanie, modlitwą do żyjącego Boga, aby na to nie pozwolił nigdy więcej.

Wizyta w Stanach Zjednoczonych

Papież Benedykt XVI odwiedził Stany Zjednoczone w dniach 15-20 kwietnia 2008 roku. Jego podróż obejmowała spotkanie z ówczesnym prezydentem Georgem W. Bushem, przemówienie do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, odprawienie mszy w Nationals Park w Waszyngtonie i na Yankee Stadium w Nowym Jorku oraz wizytę w Ground Zero w Nowym Jorku.

 Papież Benedykt XVI ogląda z powietrza Statuę Wolności podczas swojej jedynej wizyty w Stanach Zjednoczonych,
15-20 kwietnia 2008 r. fot. Vatican Media.

Papież Benedykt XVI przybywa do katedry św. Patryka w Nowym Jorku podczas swojej jedynej wizyty w Stanach Zjednoczonych
15-20 kwietnia 2008 r. fot. Vatican Media.

Papież Benedykt XVI spotyka się z Michaelem Bloombergiem, ówczesnym burmistrzem Nowego Jorku,
podczas swojej jedynej wizyty w Stanach Zjednoczonych, 15-20 kwietnia 2008 r. fot. Vatican Media.

Wakacje w górach

Idąc śladami Jana Pawła II, Benedykt XVI każdego lata brał dwutygodniowy urlop w górach, albo we włoskich Alpach, albo w Dolomitach.

„Mam nadzieję, że wszyscy, a zwłaszcza ci najbardziej potrzebujący, będą mogli wziąć odrobinę urlopu, aby przywrócić sobie energię fizyczną i duchową oraz odzyskać zdrowy kontakt z naturą. Góry przywołują w szczególności na myśl wznoszenie się ducha ku niebu, jego wznoszenie się ku 'wysokiemu standardowi’ naszego człowieczeństwa, które codzienne życie niestety ma tendencję do deprecjonowania” – powiedział podczas pobytu w Dolomitach 8 lipca 2007 r.

Od lata 2010 roku Benedykt wolał spędzić cały okres odpoczynku w letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo, około 16 mil na południowy wschód od Rzymu.

Papież Benedykt XVI cieszy się górami w północnych Włoszech. Przez pierwsze pięć lat pontyfikatu wakacje spędzał
we włoskich Alpach lub Dolomitach, idąc w ślady swego poprzednika, Jana Pawła II. Fot. Vatican Media

Światowy Dzień Młodzieży w Sydney

W dniach 13-21 lipca 2008 Benedykt XVI udał się do Sydney w Australii na XXI Światowy Dzień Młodzieży.

Ze względu na różnicę czasu z Włochami, Benedykt odpoczywał przez trzy dni przed rozpoczęciem oficjalnych spotkań. Oprócz odprawienia Mszy św. na świeżym powietrzu z okazji Światowego Dnia Młodzieży, podczas podróży papież wygłosił historyczne przeprosiny za wykorzystywanie seksualne dzieci w Katedrze Mariackiej.

Papież Benedykt XVI spotyka się z zespołem w Centrum Studiów Kenthurst, gdzie spotkał koalę
i inne ikoniczne australijskie zwierzęta podczas Światowych Dni Młodzieży w Sydney, 12-21 lipca 2008 r. Media Watykańskie.

 

Papież Benedykt XVI wita tysiące osób na rozpoczęciu Światowych Dni Młodzieży w Sydney, Australia,
12-21 lipca 2008 r. fot. Vatican Media

Złamanie nadgarstka

16 lipca 2009 roku, w wieku 82 lat, Benedykt XVI upadł i złamał prawy nadgarstek podczas pobytu w schronisku wakacyjnym we włoskich Alpach.

Przeszedł 20-minutową operację w znieczuleniu miejscowym, aby naprawić uszkodzony nadgarstek i nosił gips przez około miesiąc.

Papież Benedykt XVI z gipsem na prawym nadgarstku, który złamał podczas upadku 16 lipca 2009 roku,
będąc na wakacjach we włoskich Alpach. Fot. Vatican Media.

Santiago de Compostela

Santiago de Compostela, miasto w Hiszpanii, w którym znajduje się Sanktuarium św. Jakuba i które jest celem słynnej na całym świecie pielgrzymki „Camino de Santiago” (lub „Droga św. Jakuba”), było pierwszą z dwóch wizyt Benedykta XVI w Hiszpanii.

Podczas tej podróży, która odbyła się w dniach 6-7 listopada 2010 r., Benedykt XVI udał się również do Barcelony, aby poświęcić kościół Sagrada Família, zaprojektowany przez katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego.

Papież Benedykt XVI zwiedza katedrę w Santiago de Compostela podczas wizyty w Hiszpanii w dniach 6-7 listopada 2010 r.,
podczas której odwiedził również Barcelonę. Fot. Vatican Media.

Światowe Dni Młodzieży w Madrycie

W następnym roku Benedykt XVI ponownie odwiedził Hiszpanię, tym razem na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie w dniach 18-21 sierpnia 2011 r.

Papież Benedykt XVI przemawia do wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży 2011 w Madrycie,
Hiszpania, 21 sierpnia 2011. Fot. Vatican Media.

 

Papież Benedykt pozdrawia wiernych podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie,
Hiszpania, 16-21 sierpnia 2011. Fot. Vatican Media.

Wizyta w Beninie

W dniach 18-20 listopada 2011 r. papież odwiedził Benin, państwo w zachodniej Afryce. Była to 23. z 25 podróży zagranicznych, jakie Benedykt XVI odbył podczas swojego ośmioletniego pontyfikatu.

Papież Benedykt XVI pozdrawia tysiące osób zgromadzonych na Mszy św.
na Stadionie Przyjaźni w Kotonu podczas swojej wizyty w Beninie w dniach 18-20 listopada 2011 r. Fot. Vatican Media.

Wizyta w Meksyku

Na kilka tygodni przed swoimi 85. urodzinami papież Benedykt XVI odwiedził w dniach 23-26 marca 2012 r. miasto León w meksykańskim stanie Guanajuato.

Papież Benedykt XVI pozdrawia młodych ludzi po przybyciu do Meksyku podczas tygodniowej
podróży do Meksyku i na Kubę 23-29 marca 2012 r. Fot. Vatican Media.

Wizyta na Kubie

Benedykt wylądował na Kubie 26 marca 2012 r., po prawie trzech dniach pobytu w Meksyku. Odwiedził miasta Santiago de Cuba i Hawanę 14 lat po przełomowej wizycie Jana Pawła II.

Jego wizyty obejmowały wizytę w sanktuarium Virgen de la Caridad del Cobre i prywatne spotkanie z Fidelem Castro, które odbyło się po odprawieniu Mszy św. na Placu Rewolucji w Hawanie.

Papież Benedykt XVI spotyka się z byłym kubańskim przywódcą Fidelem Castro
podczas wizyty na Kubie 18 marca 2012 r. Fot. Vatican Media.

Publiczne audiencje i spotkania

Gdziekolwiek podróżował, papież poświęcał czas na osobiste pozdrowienia dla wielu ludzi, którzy przybyli, aby się z nim spotkać. W czasie tych spotkań często dochodziło do takich sytuacji, jak ta wzruszająca chwila z małym chłopcem.

Dziecko dotyka policzka papieża Benedykta XVI podczas powitania pielgrzymów. Fot. Vatican Media.

Wizyta w Libanie

Ostatnią podróż zagraniczną Benedykt XVI odbył do Libanu w dniach 14-16 września 2012 r., gdzie ogłosił posynodalną adhortację apostolską o Bliskim Wschodzie, będącą następstwem Synodu o Bliskim Wschodzie z 2010 r.

Papież Benedykt XVI odwiedził melkicką greckokatolicką bazylikę św. Pawła w Harissie,
gdzie podpisał swoją posynodalną adhortację apostolską „Ecclesia in Medio Oriente”
podczas podróży do Libanu 14 września 2012 r. Fot. Vatican Media.

 

Papież Benedykt XVI sadzi sadzonkę libańskiego drzewa cedrowego w ogrodach pałacu prezydenckiego
z ówczesnym prezydentem Libanu Michelem Sleimanem podczas wizyty w Libanie 15 września 2012 r. Fot. Media Watykańskie.

Bazylika św. Pawła za Murami

W czasie swojego pontyfikatu papież kilkakrotnie odwiedził Bazylikę św. Pawła za Murami, jedną z czterech głównych bazylik w Rzymie. Co roku w styczniu celebrował w tym ważnym kościele ekumeniczne nieszpory z innymi przywódcami chrześcijańskimi na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Papież Benedykt XVI prowadzi ekumeniczne nabożeństwo nieszporów w Bazylice św. Pawła
za Murami 25 stycznia 2013 roku. Nabożeństwo zakończyło Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Fot. Vatican Media.

Ogłoszenie rezygnacji

11 lutego 2013 r. papież Benedykt XVI zaszokował świat niespodziewanym ogłoszeniem zamiaru rezygnacji z urzędu. Wiadomość tę przekazał po łacinie kardynałom zgromadzonym w Watykanie na konsystorzu.

Papież Benedykt XVI ogłosił swój zamiar rezygnacji z papiestwa podczas spotkania kardynałów 11 lutego 2013 roku.
Niespodziewane ogłoszenie, które wygłosił po łacinie, miało miejsce w Sali Konsystorza
w pałacu apostolskim w Watykanie. Fot. Vatican Media.

Castel Gandolfo

28 lutego 2013 roku, w dniu swojej rezygnacji, Benedykt XVI po raz ostatni jako papież poleciał watykańskim helikopterem z Rzymu do Castel Gandolfo. Oficjalnie ustąpił z urzędu o godz. 20.00 czasu lokalnego z papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo.

Podczas pontyfikatu Benedykt XVI spędzał lato w Willi Papieskiej w Castel Gandolfo, która została przyznana Stolicy Apostolskiej jako eksterytorialna posiadłość na mocy Paktu Laterańskiego z 1929 roku.

Willa służyła jako letnia rezydencja papieska od czasów panowania papieża Urbana VIII w XVII wieku.

Papież Benedykt XVI na pokładzie helikoptera w watykańskim heliporcie. Benedykt leciał helikopterem
z Watykanu do willi papieskich w Castel Gandolfo, gdzie spędzał lato. Fot. Vatican Media.

 

Źródło: Hannah Brockhaus/Catholic News Agency, Wikipedia, Wikimedia, Vatican News,  Vatican Media