Posiedzenie Komisji Duszpasterstwa KEP: Kluczowe tematy duszpasterstwa Kościoła

Podczas posiedzenia Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski od 14 do 15 stycznia omówiono kluczowe zagadnienia dotyczące działalności duszpasterskiej Kościoła w Polsce, a także podjęto prace nad projektem Programu Duszpasterskiego na lata 2025/2026.

źródło: KD KEP |  15  stycznia 2025 | 
fot. Monika Chrzanowska | episkopat.pl
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odmówieniem „Modlitwy Jubileuszowej”. Następnie biskup opolski Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, przywitał zgromadzonych oraz wprowadził w tematykę posiedzenia. Uczestnicy spotkania wysłuchali dwóch prelekcji. Pierwszą, pt. „Przekaz i formacja wiary w parafii”, przedstawił biskup sosnowiecki Artur Ważny. Drugą zaś, dotyczącą aktualności „Pedagogii Nowego Człowieka” w ujęciu Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, zaprezentował bp Adam Wodarczyk, delegat KEP ds. Ruchów Katolickich i Stowarzyszeń Katolickich.

Po wykładach był czas na dyskusję i wymianę myśli. Pierwsza część posiedzenia została zakończona modlitwą „Anioł Pański” i obiadem.

W godzinach popołudniowych Komisja udała się do Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater w Warszawie. Członkowie Komisji zwiedzili obiekt, spotkali się z klerykami oraz poznali moduł formacyjny. Centralnym punktem była Eucharystia, której przewodniczył oraz Słowo Boże wygłosił bp Andrzej Czaja.

Drugi dzień posiedzenia rozpoczęła Eucharystia z Jutrznią, której przewodniczył oraz Słowo Boże wygłosił biskup płocki Szymon Stułkowski. W części wykładowej zaprezentowano dwa przedłożenia. Ks. Marek Chmielewski, konsultor Komisji Duszpasterstwa KEP, wygłosił referat pt. „Duchowość Komunii”, zaś bp Rudolf Pierskała, przewodniczący Podkomisji ds. Służby Liturgicznej, przedstawił wykład pt. „Mistagogia liturgii posoborowej”.

Czas po obu wystąpieniach wypełniła dyskusja wokół aktualnych spraw duszpasterskich.

Na koniec spotkania bp Andrzej Czaja, przewodniczący KD KEP, dokonał podsumowania obrad Komisji.


- Rekama -
@Zainteresował Cię artykuł? Chciałbyś zabrać głos w tej sprawie? Wyrazić spoją opinię? Skomentować? Napisz na redakcja@ewtn.pl Wybrane wypowiedzi opublikujemy.
Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Warszawa: Filmowy hołd dla ks. Orzechowskiego

Już 16 czerwca (wtorek) zapraszamy na bezpłatny pokaz dokumentu o jednym z najbardziej charyzmatycznych kapłanów w dziejach wrocławskiej opozycji antykomunistycznej: „Orzech. Zawsze chciałem...