Prawo do sakramentów

Epidemia COVID-19 jest „przypowieścią”, która powinna doprowadzić ludzkość do zastanowienia się nad swoją zależnością od Boga, błędnymi priorytetami i pomóc odkryć prawdziwe wartości: powierzenie się Bogu , powrót do modlitwy, znaczenie więzi narodowych i rodzinnych – podkreślił wczoraj kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego.

W rozmowie z Charlotte d’Ornellas z francuskiego konserwatywnego tygodnika Valeurs aktuelles, kard. Sarah mówi o ludzkich, politycznych i religijnych lekcjach z epidemii, która „rozproszyła dym iluzji”.

„Mikroskopijny wirus, rzucił na kolana” świat „pijany z samozadowolenia, ponieważ uważał się za nietykalny” – mówił kardynał. Hierarcha przeciwstawił się materializmowi czasów przed epidemią, kiedy mówiono: „Możesz spożywać bez ograniczeń”. „Wartości akcji spadają. Dochodzi do bankructw – zauważył. – Tak zwany wszechmocny człowiek pojawia się w swojej surowej rzeczywistości. Nagle jest nagi. Jego słabość i wrażliwość są rażące”.

Gdy wszystko się rozpada

Wskazując na trudności aktualnej sytuacji, kard. Sarah zwrócił uwagę na rozwiązania.

„Gdy wszystko się rozpada, zostają tylko więzy małżeństwa, rodziny i przyjaźni. Odkryliśmy na nowo, że jako członkowie narodu jesteśmy związani niewidzialnymi, ale prawdziwymi więzami. Przede wszystkim odkryliśmy na nowo, że jesteśmy zależni od Boga (…). Mam nadzieję, że pozostawanie w domach pozwoli nam odkryć na nowo wagę naszej relacji z Bogiem, a tym samym centralne miejsce modlitwy w ludzkiej egzystencji. I mając świadomość naszej kruchości, powierzyć siebie Bogu i Jego ojcowskiemu miłosierdziu”- podkreślał, proponując, by rodzinę i dom przekształcić w „kościół domowy”, w którym ukierunkowujemy każdy wybór ku chwale Boga”.

Śmierć jest zmartwychwstaniem

„Kwestia życia wiecznego nie może nie pojawić się, gdy codziennie mówi się nam o dużej liczbie zarażeń i śmierci. Czy śmierć to naprawdę koniec wszystkiego?” – zapytał pytanie, które w mocno zsekularyzowanej Francji jest szczególnie istotne. – „A może nie jest to fragment bolesny, ale prowadzący do życia? – odpowiadał. – Dlatego Chrystus Zmartwychwstały jest naszą wielką nadzieją. (…) Czy nie lubimy Hioba w Biblii? Wyczerpany ze wszystkiego, z pustymi rękami, z niespokojnym sercem: co nam zostało? Gniew przeciwko Bogu jest absurdalny. Pozostaje nam uwielbienie, zaufanie i kontemplacja tajemnicy. ”

Oczekiwanie wobec Kościoła

Kardynał Sarah dodał, że świat „oczekuje teraz mocnego słowa od Kościoła”. „Jeśli nie wierzymy, że jesteśmy owocem miłości i woli Wszechmogącego Boga, to wszystko, co się dzieje, jest zbyt trudne i nie ma sensu. Jak możemy żyć w świecie, w którym wirus atakuje przypadkowo i kosi niewinne osoby? Jest tylko jedna odpowiedź: pewność, że Bóg jest miłością i że nie jest obojętny na nasze cierpienie. Nasza wrażliwość otwiera nasze serce na Boga i skłania Go do miłosierdzia nad nami. Wierzę, że nadszedł czas, aby odważyć się na te słowa wiary ”.

Prawo do sakramentów

Zapytany, co powinni zrobić kapłani w tej sytuacji, kardynał odpowiedział, że ofiary COVID-19 mają „niezbywalne prawo” do sakramentów. Kardynał podkreślił, że w czasach, gdy tak wielu umiera samotnie, bez pocieszającej obecności bliskich i pomocy Ostatnich Obrzędów „nikt nie ma prawa pozbawiać chorego lub umierającego duchowej pomocy księdza. Jest to absolutne i niezbywalne prawo. ”

„Papież był bardzo jasny. Kapłani muszą zrobić wszystko, aby pozostać blisko wiernych. Muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby pomóc umierającym, bez komplikowania zadań dozorców i władz cywilnych – kontynuował. – Ale nikt nie ma prawa pozbawiać chorego lub umierającego duchowej pomocy księdza. To jest absolutne i niezbywalne prawo. We Włoszech kler zapłacił już wysoką cenę. Siedemdziesięciu pięciu księży zmarło, pomagając chorym”.

Ogrom ofiary

„Wierzę również, że wielu kapłanów odkrywa na nowo swoje powołanie do modlitwy i wstawiennictwa w imieniu całego ludu. Kapłan musi nieustannie stać przed Bogiem, aby go wielbić, wielbić i służyć Mu. Tak więc w krajach zamkniętych kapłani znajdują się w sytuacji zapoczątkowanej przez Benedykta XVI. Uczą się spędzać swoje dni na modlitwie, samotności i ciszy ofiarowanej za zbawienie ludzkości. Jeśli nie mogą fizycznie trzymać ręki umierającej osoby tak, jak by chcieli, odkrywają, że w adoracji mogą wstawiać się za każdą z nich. ”

Kardynał podkreślił, że kapłani modlący się samotnie i odprawiający Mszę św. w samotności odkrywają, że „nie są przede wszystkim przywódcami zgromadzeń lub wspólnot, lecz ludźmi Boga, ludźmi modlitwy, czczącymi majestat Boga i kontemplacyjnymi. Doświadczają też ogromu Ofiary Eucharystycznej, która nie potrzebuje dużej publiczności, aby wydać swoje owoce. Przez Mszę kapłan dotyka całego świata” – przypomniał.

Heroizm

Kardynał Sara udzielił także rad wiernym, a zwłaszcza rodzinom, które w tych czasach mogą doświadczyć „komunii świętych”. Przede wszystkim powinni „modlić się” i skupić na Bogu: „Ważne jest, aby odkryć, jak cenny może być nawyk czytania Słowa Bożego, odmawiania Różańca w rodzinie i poświęcania czasu Bogu w postawie ofiarna, słuchająca i cicha adoracja. ”

Dodał: „Czas na nowo odkryć rodzinną modlitwę. Czas, aby ojcowie nauczyli się błogosławić swoje dzieci. Chrześcijanie pozbawieni Eucharystii uświadamiają sobie, jak wiele komunii było dla nich łaską. Zachęcam ich do praktykowania adoracji w ich domach, ponieważ nie ma życia chrześcijańskiego bez życia sakramentalnego. W naszych miastach i wsiach Pan pozostaje obecny. Czasami chrześcijanie proszeni są także o heroizm: kiedy szpitale proszą o wolontariuszy, kiedy trzeba się opiekować odizolowanymi lub bezdomnymi ludźmi ”.

W dżungli finansów

Kardynał Sarah powiedział, że wiele osób mówi, że ma nadzieję, że „nic już nie będzie takie samo”, gdy to się skończy. Dodał: „Obawiam się raczej, że wszystko zacznie się tak, jak było wcześniej, ponieważ dopóki człowiek nie wróci do Boga całym swoim sercem, jego marsz ku otchłani jest nieunikniony. W każdym razie możemy zobaczyć, jak zglobalizowany konsumpcjonizm odizolował jednostki i zredukował je do statusu konsumentów pozostawionych w dżungli rynku i finansów. Globalizacja, o której mówili, że byłaby radosna, okazała się iluzją. W czasach trudnych narody i rodziny trzymają się razem. ”

Kardynał powiedział również, że obecny kryzys pokazuje, że „społeczeństwa nie można oprzeć na więziach gospodarczych”. „Rozbudzamy naszą świadomość bycia narodem, z jego granicami, które możemy otworzyć lub zamknąć dla obrony, ochrony i bezpieczeństwa naszego narodu. U podstaw życia miasta leżą więzi, które nas poprzedzają: więzi rodzinnej i narodowej solidarności”.

Żeby nie powtórzyć błędów

„Czy będziemy w stanie utrzymać tę skalę wartości?” – pytał na koniec rozmowy. – „Czy będziemy w stanie odbudować nasze miasta na czymś innym niż wzrost, konsumpcja i wyścig o pieniądze? Uważam, że bylibyśmy winni, gdybyśmy pod koniec kryzysu popełnili te same błędy. Kryzys pokazuje, że pytanie o Boga nie jest wyłącznie kwestią prywatnych przekonań, ale także pytanie o fundament naszej cywilizacji.”

➤ TYLKO DZIĘKI WASZEJ HOJNOŚCI MOŻEMY BYĆ PRZY WAS BLISKO. JEŚLI MOŻESZ USTAW STAŁE ZLECENIE NA 5, 10 lub 15 zł – 13 7999 9995 0652 4682 1704 0001 tytułem: Darowizna na cele statutowe, EWTN Polska

Fot. LifeSiteNews

Na podstawie: https://www.lifesitenews.com/news/vatican-liturgy-chief-covid-19-victims-have-inalienable-right-to-sacraments

Wspólnota widzów

Polecane artykuły

Sklep EWTN Polska

Zajrzyj do naszego sklepu z wieloma publikacjami książkowymi