Prestiżowa Nagroda Ratzingera przyznana teologowi z Notre Dame oraz japońskiemu rzeźbiarzowi

Cyril O’Regan, wybitny teolog z Uniwersytetu Notre Dame, oraz Etsurō Sotoo, światowej klasy japoński rzeźbiarz, zostali uhonorowani prestiżową Nagrodą Ratzingera. Podczas uroczystości w Watykanie kardynał Pietro Parolin podkreślił znaczenie ich wkładu w rozwój myśli teologicznej i sztuki sakralnej. Wydarzenie stało się wyjątkową okazją do refleksji nad dziedzictwem intelektualnym Benedykta XVI oraz dialogiem między wiarą a kulturą.

źródło: Hannah Brockhaus | CNA | 22 listopada 2024 | 
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

W piątkowy wieczór, 22 listopada 2024 w Watykanie odbyła się ceremonia wręczenia prestiżowej Nagrody Ratzingera. Wyróżnienie to zostało przyznane teologowi z Uniwersytetu Notre Dame, Cyrilowi O’Reganowi, oraz japońskiemu rzeźbiarzowi, Etsurō Sotoo. Wręczenia dokonał watykański sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin.

Nagroda Ratzingera, nazwana na cześć zmarłego papieża Benedykta XVI, jest przyznawana przez Fundację Josepha Ratzingera-Benedykta XVI w Watykanie. Wyróżnia wybitnych naukowców i artystów za ich wkład w teologię, filozofię oraz sztukę sakralną.

Uroczystości w Watykanie

Zanim rozpoczęła się ceremonia wręczenia nagród 22 listopada 2024 roku, laureaci uczestniczyli w Mszy świętej w kryptach watykańskich, niedaleko grobu papieża Benedykta XVI. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Georg Gänswein, który w swojej homilii podkreślił duchowe dziedzictwo Benedykta XVI. Laureaci mieli również okazję spotkać się z papieżem Franciszkiem w jego gabinecie w Pałacu Apostolskim.

Cyril O’Regan – wybitny teolog systematyczny

Cyril O’Regan, urodzony w 1952 roku w Irlandii, jest pierwszym Irlandczykiem, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie. O’Regan, specjalizujący się w myśli teologicznej XIX i XX wieku, wykłada na Uniwersytecie Notre Dame od 1999 roku. Jego zainteresowania obejmują takie postacie jak św. John Henry Newman, Henri de Lubac czy Hans Urs von Balthasar.

Podczas przemówienia na ceremonii O’Regan wyraził swoje wzruszenie, opisując nagrodę jako „dar, który przekracza wszelkie oczekiwania”. O’Regan posiada doktoraty z teologii i filozofii zdobyte na Uniwersytecie Yale, co dodatkowo podkreśla jego akademicką wszechstronność.

Etsurō Sotoo – mistrz sakralnej rzeźby

Drugi z laureatów, Etsurō Sotoo, to światowej klasy japoński rzeźbiarz. W swojej karierze zasłynął jako główny rzeźbiarz bazyliki Sagrada Família w Barcelonie. Sotoo rozpoczął swoją pracę nad monumentalnymi projektami Gaudiego w 1978 roku, po przeprowadzce z Japonii do Europy. Obecnie jest odpowiedzialny za około 500 rzeźb w tej słynnej świątyni.

Sotoo wniósł również wkład w inne projekty sakralne, w tym ambo w katedrze Santa Maria del Fiore we Florencji, z którego czytana jest Ewangelia.

Znaczenie Nagrody Ratzingera

Nagroda Ratzingera, przyznawana od 2011 roku, uhonorowała dotychczas wielu wybitnych teologów, filozofów i artystów. Tegoroczni laureaci w pełni wpisują się w misję Fundacji, która dąży do promowania głębokiej refleksji nad wiarą i kulturą.

Spotkanie w Watykanie było nie tylko okazją do uhonorowania wybitnych osiągnięć, ale także przypomnieniem o intelektualnym dziedzictwie Benedykta XVI, które inspiruje kolejne pokolenia.


ZOBACZ TAKŻE

Meksykańscy biskupi: „Ryt Majów” nie jest uznany przez Kościół

Meksykańscy biskupi wyjaśniają, że nie istnieje formalny „ryt Majów” uznany przez Kościół katolicki. Oświadczenie pojawiło się po zamieszaniu medialnym, gdzie sugerowano, że Kościół katolicki wprowadza...

Ostatnie zdjęcia Titanica: Historia fotografa jezuity

Ojciec Francis Browne, jezuita, jest znany z tego, że zrobił ostatnie zdjęcia Titanica przed jego zatonięciem. Browne podróżował na statku na krótkim odcinku z Southampton...

Przesłanie biskupa Solarczyka na Adwent

Biskup Marek Solarczyk w swoim przesłaniu na Adwent podkreśla potrzebę głębokiego przygotowania duchowego na Boże Narodzenie. Zwraca uwagę na istotę oczekiwania w ciszy i modlitwie,...

Nie promocja końca świata, ale wzrost na drodze Pana

Ewangelia Łukasza i towarzyszący jej tom Dziejów Apostolskich nie promuje końca świata, ale wzrost na drodze Pana. Dlatego naśladowcy Jezusa mają być, jak mówi Jezus, „zawsze czujni” – pisze dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich Mary Jane Werthan University w Vanderbilt Divinity School, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 1 grudnia.