Według raportu Pomoc Kościołowi w Potrzebie (eng. ACN) prześladowania chrześcijan na świecie nasiliły się w latach 2022–2024.
Największy wzrost przemocy islamistycznej odnotowano w Afryce, szczególnie w krajach takich jak Burkina Faso i Nigeria.
Władze autorytarne w krajach jak Chiny, Indie i Iran również zwiększyły represje wobec chrześcijan.
Prawo o bluźnierstwie w Pakistanie i przymusowe konwersje są szczególnie destrukcyjne dla chrześcijan.
Dzieci chrześcijańskie, zwłaszcza dziewczynki, są ofiarami przemocy seksualnej i porwań.
Czas czytania artykułu: około 5 minut.
źródło: Jonah McKeown | CNA | 22 października 2024 | Photo credit: VOA News (public domain) Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska. Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Według papieskiej organizacji charytatywnej, która wspiera prześladowanych chrześcijan, prześladowania chrześcijan na całym świecie tylko wzrosły, a wojujący islam, opresyjne reżimy oraz gangi przestępcze i ekstremiści nasilają ataki w latach 2022-2024.
18 KLUCZOWYCH KRAJÓW
Raport Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN) z 22 października szczegółowo opisuje skalę przemocy i ucisku, z jakimi borykają się wspólnoty chrześcijańskie w 18 „kluczowych” krajach. Raport, który obejmuje okres od sierpnia 2022 r. do czerwca 2024 r., stwierdza, że naruszenia praw człowieka wobec chrześcijan wzrosły od czasu raportu z lat 2020-2022 w ponad 60% badanych krajów.
W nowym raporcie stwierdzono, że sześć badanych krajów afrykańskich odnotowało wzrost przemocy ze strony islamistów, co doprowadziło ACN do wniosku, że epicentrum przemocy ze strony bojowników islamskich „przeniosło się z Bliskiego Wschodu do Afryki”.
Według ACN, w niektórych częściach afrykańskich krajów Burkina Faso, Nigerii, Mozambiku i innych, chrześcijanie są nadal terroryzowani przez ekstremistyczną przemoc.
CNA od lat donosi o przemocy wobec chrześcijan w Nigerii, w której w ostatnich latach tysiące chrześcijan było terroryzowanych, wysiedlanych i zabijanych, często przez bandytów działających bezkarnie pod rządami rządu federalnego kontrolowanego w większości przez muzułmanów.
Przemoc na tle etnicznym i religijnym w Nigerii pochłonęła życie prawie 56 000 osób w tym zachodnioafrykańskim kraju w ciągu ostatnich czterech lat, a ofiarami byli nieproporcjonalnie często chrześcijanie.
W tym miesiącu w wyniku niszczycielskiego islamskiego ataku terrorystycznego w Burkina Faso, we wschodnim mieście Manni, zginęło co najmniej 150 osób. Od kilku miesięcy islamscy rebelianci zwiększyli swoją brutalność i determinację w szerzeniu terroru, co pozwoliło im kontrolować około połowy terytorium, podało wcześniej ACN.
Według ACN, Burkina Faso ma najwyższy poziom przemocy ekstremistycznej w całym regionie Sahelu, co znajduje odzwierciedlenie w atakach takich jak te w Manni i Barsalogho pod koniec sierpnia, gdzie szacuje się, że co najmniej 400 osób zostało zabitych przez te uzbrojone grupy islamskie.
Również w innych części świata ACN zaobserwował „zintensyfikowane ataki” na chrześcijan jako wrogów państwa lub lokalnej społeczności przez autorytarne reżimy.
NIE TYLKO AFRYKA
Należą do nich rządy takich krajów jak Chiny, Erytrea, Indie i Iran, z których wszystkie „zaostrzyły środki represji”. W szczególności w Indiach odnotowano 720 ataków lub innych przypadków prześladowań chrześcijan w 2023 r., w porównaniu z 599 w roku poprzednim.
Co więcej, ACN stwierdziło, że podmioty państwowe i niepaństwowe w coraz większym stopniu wykorzystują istniejące i nowe przepisy, kryminalizując akty uznawane za brak szacunku dla religii państwowej jako środek prześladowania chrześcijan i innych mniejszościowych grup religijnych.
„Ustawy o bluźnierstwie”, które istnieją w dziesiątkach krajów na całym świecie, były szczególnie niszczycielskie w Pakistanie, podczas gdy w Arabii Saudyjskiej przejście z islamu na chrześcijaństwo jest surowo zabronione, a konwertyci mogą stanąć w obliczu »zabójstw honorowych«.
Wreszcie, grupa podkreśliła zwiększone zagrożenia dla chrześcijańskich dzieci, zwłaszcza dziewcząt, które doświadczyły uprowadzeń, przemocy seksualnej, przymusowych małżeństw i przymusowej konwersji.
Raport zawierał wiele dodatkowych faktów na temat zmagań chrześcijan w różnych krajach na całym świecie. Na przykład populacja chrześcijan w Syrii, zdewastowana przez trwającą wojnę domową, spadła z 1,5 miliona do zaledwie 250 000 obecnie – podobny spadek odnotowano w Iraku w wyniku brutalności tak zwanego Państwa Islamskiego.
Pełny raport można uzyskać na stronie internetowej ACN.
Słowa kluczowe: Aktualności katolickie, Prawo o bluźnierstwie, Afryka, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, prześladowania, chrześcijanie