Rekolekcje adwentowe – IV niedziela Adwentu

W rozważaniu na 4. niedzielę Adwentu o. Zacheusz wskazuje spokój i życzliwość jako skuteczny sposób, w jaki rozwiązywała problemy Święta Rodzina. Kolejnym wzorcem jest obraz jego rodziców,  którzy co wieczór klękali do modlitwy, by dziękować Bogu za miniony dzień. Przywołując św. Maksymiliana, przełożonego rodziny zakonnej, zachęca do gorliwości w zaangażowaniu w sprawy – w hierarchii ważności – najważniejsze.

„Chrystus przychodzi” to cykl 8-minutowych rekolekcji na Adwent, które przygotowaliśmy w Redakcji dla Państwa.

30 listopada: Potrzeba czujności w oczekiwaniu na przyjście Chrystusa – komentarz do niedzielnej Ewangelii Mt 24, 37-44 i postać św. Ignacego Loyoli, specjalisty od walki duchowej.

7 grudnia: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą – komentarz do niedzielnej Ewangelii  Łk 1,26-38 i przybliżenie św. Joanny Beretty Molli, specjalistki od dziękczynienia w codzienności. 

14 grudnia: Na Chrystusie spełniają się proroctwa – komentarz do niedzielnej Ewangelii  Mt 11, 2-11 i postać św. Teresy Wielkiej, autorki zdania, że Bóg sam wystarcza.

21 grudnia: Jezus urodzi się z Maryi zaślubionej Józefowi, potomkowi Dawida –komentarz do niedzielnej Ewangelii Mt 1, 18-24, postać św. Maksymilian Marii Kolbego i Jego służba drugiemu człowiekowi.

ZOBACZ TAKŻE

Synowie jednego Ojca – Żydzi i Chrześcijanie – starożytne interpretacje przypowieści Jezusa

Jezus w niedzielnej przypowieści opowiada o właścicielu winnicy i jego dwóch synach. Pierwszy poproszony przez ojca o pracę w winnicy odpowiada pozytywnie, ale potem rezygnuje. Drugi najpierw odmawia, ale potem spełnia prośbę ojca. Starożytne interpretacje w pierwszym synu widzą Izrael, natomiast drugi symbolizuje nawróconych pogan i grzeszników, przyszły Kościół. „Izrael i Kościół łączą szukanie i pełnienie woli Bożej. Tylko przez wiarę popartą świadectwem miłości i dobrych czynów wchodzimy wspólnie do Królestwa Bożego” – pisze w komentarzu do Ewangelii 1 października dla Centrum Heschela KUL jego dyrektor biblista ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL.

Ewangelia na niedzielę: obojętność – niepozorna droga do wielkiego upadku

Jezus opowiedział przypowieść o człowieku, który jako właściciel troszczy się o winnicę, a jako ojciec troszczy się o synów, ucząc ich odpowiedzialności. Na początku pyta: „Co myślicie?”. Prosi, by zajęli stanowisko i nie byli obojętni. Taką refleksję w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 1 października proponuje ks. Piotr Szerszeń, wieloletni duszpasterz Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.

Patron Dnia: Św. Wincenty à Paulo, który „dałby się zjeść biednym”

Mąż opatrznościowy XVII-wiecznej Europy, który „dałby się zjeść biednym” – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 27 września przypada wspomnienie św. Wincentego à Paulo (1581-1660), prezbitera. Beatyfikowany został w 1729 roku przez Benedykta XIII, a kanonizowany w 1737 roku przez Klemensa XII. Jego relikwie znajdują się w Paryżu. Jest patronem dzieł miłosierdzia, lazarystów, szarytek i kleru.

Nawróceni grzesznicy przed sprawiedliwymi – żydowskie źródła Jezusowej przypowieści

Prorok Izajasz akcentuje Boże miłosierdzie dla pokutujących grzeszników, a według Talmudu Babilońskiego pokutnicy, którzy porzucili grzeszne życie i zbliżyli się do Boga, zajmują ważniejszą pozycję niż najwięksi sprawiedliwi – o tym, jak opowiadając paradoksalną przypowieść o robotnikach w winnicy Jezus czerpał ze Starego Testamentu i tradycji żydowskiej, mówi w komentarzu do Ewangelii 24 września dla Centrum Heschela KUL Shlomo Libertowski, wykładowca Tory w Beth Shemesh.