Rodzina EWTN w Trzebnicy

W Trzebnicy zakończyło się coroczne spotkanie europejskiej rodziny EWTN.  Gospodarzem spotkania był EWTN Polska, a gościem specjalnym wydarzenia był Michael Warsaw, prezydent Sieci Wiekuistego Słowa oraz biskup Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Do duchowej stolicy Dolnego Śląska zjechali przedstawiciele Oddziałów m.in. ze Słowacji, Szwecji, Holandii, Anglii, Irlandii, Chorwacji, Ukrainy, Węgier, Hiszpanii, kilkuosobowa grupa drektorów i dziennikarzy EWTN Vatican, a także zaproszeni goście z Polski.

Obok wspólnej modlitwy, rozmów dotyczących pogłębiania współpracy Oddziałów, wymiany doświadczeń i prezentacji corocznych dokonań poszczególnych Stacji uczestnicy zastanawiali się także nad rolą mediów katolickich we współczesnym świecie.

Gości podejmował gospodarz Trzebnicy, burmistrz Marek Długozima a także Siostry Boromeuszki oraz Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej. Jednym z gości honorowych otwartego panelu medialnego był Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. Wśród donatorów spotkania była Grupa Tarczyński.

ZOBACZ TAKŻE

Kto jest odpowiedzialny za zabicie Jezusa?

Na podstawie niedokształconej lektury Dziejów Apostolskich 3, można by w Kościele dojść do wniosku, że wszyscy Żydzi zabili Jezusa i że w konsekwencji utracili przymierze z Bogiem. Wniosek ten jest błędny z historycznego, etycznego i teologicznego punktu widzenia - pisze dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na Trzecią Niedzielę Wielkanocną 14 kwietnia.

Ewangelia na niedzielę: miłość bez cierpienia to iluzja

Zmartwychwstanie „nie oczyściło" ciała Jezusa ze śladów Jego męki. Na rękach i nogach widać ślady gwoździ, w boku bliznę, do której można było włożyć rękę. W tych ranach odsłania się bardzo ważny moment w budowaniu naszej więzi z Bogiem, z drugim człowiekiem i sobą samym – miłość bez cierpienia to iluzja. W tym duchu śp. ks. Krzysztof Grzywocz, przyjaciel Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, prowadził komentarz do Ewangelii na III niedzielę wielkanocną.

Centrum Heschela KUL: Wierzyć w Boga czy Bogu?

Kwestia wiary jest bardzo ważna zarówno w tradycji hebrajskiej jak i chrześcijańskiej. Obie religie wyróżniają dwa główne jej rodzaje - wierzyć w Boga, w Jego istnienie, oraz wierzyć Bogu, zawierzyć, zaufać Mu - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na Niedzielę Miłosierdzia Bożego 7 kwietnia ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, biblista i publicysta, kierownik sekcji polskiej Radia Watykańskiego i serwisu Vatican News.

Jan Paweł II Miłosierny Święty

Jan Paweł II nigdy nie spotkał się osobiście z s. Faustyną Kowalską, za sprawą której objawieniom kult Miłosierdzia Bożego, w tym obraz namalowany na wyraźną prośbę Chrystusa „Jezu, ufam Tobie”, zaczął być rozpowszechniany na cały świat. Ale to właśnie on, jeszcze jako biskup Krakowa rozpoczął w 1968 r. proces beatyfikacyjny s. Faustyny.