Rodzina to nie tylko fundament społeczeństwa, ale żywa tkanka Kościoła. Podczas międzynarodowego seminarium w Rzymie liderzy katolickich organizacji rodzinnych z całego świata debatowali o potrzebie tworzenia globalnej sieci rodzin i nowej konfederacji, która wzmocni ich głos w Kościele i życiu publicznym.
Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl
Źródło: | FAFCE | 2 czerwca 2025 |
Photo credit: FAFCE
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
W ramach Jubileuszu Rodzin, Dziadków i Osób Starszych, 31 maja 2025 r. na Uniwersytecie LUMSA w Rzymie odbyło się międzynarodowe seminarium pt. „Sieci rodzin dla przyszłości Kościoła – wyzwania dla projektu Międzynarodowej Konfederacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych”. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Federację Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych w Europie (FAFCE) oraz Włoskie Forum Stowarzyszeń Rodzinnych.
Seminarium zgromadziło liderów ruchów rodzinnych z całego świata, przedstawicieli organizacji katolickich, naukowców i członków organizacji pozarządowych. Wspólnie szukali odpowiedzi na pytanie, jak wzmocnić współpracę między rodzinami oraz jak skutecznie reprezentować ich interesy w Kościele i społeczeństwie.
Rodzina jako wspólnota i misja
Wydarzenie odbyło się pod patronatem Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Przemówienie otwierające wygłosiła Gabriella Gambino, podsekretarz tej Dykasterii, a przemówienie końcowe – bp Dario Gervasi, sekretarz Dykasterii.
Rodzina nie jest ciężarem ani kosztem, lecz motorem zdolnym generować bezpieczeństwo i zasilać system społeczno-gospodarczy.
Gabriella Gambino
Przewodniczący FAFCE, Vincenzo Bassi, zwrócił uwagę na potrzebę budowania sieci między rodzinami: – To był poranek pracy, mający na celu ukazanie i podkreślenie, że rodziny razem są silniejsze i że razem przynoszą większe owoce dla całego społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest tworzenie sieci i budowanie tej świadomości na wszystkich poziomach. Nie da się stawić czoła zglobalizowanej samotności i indywidualizmowi bez zasady pomocniczości i budowania sieci między rodzinami – od sąsiedztwa po środowiska międzynarodowe.
Doświadczenie z różnych kontynentów
Pierwszy panel poświęcony był „Sieciom rodzin jako wzajemnemu wsparciu i bliskości”. Wzięli w nim udział eksperci z USA, Chile, Francji, Kenii i Libanu. Dr Julia M. Dezelski z Konferencji Episkopatu USA przypomniała, że rodzina to „Kościół domowy”, a jej umacnianie jest zadaniem wspólnot parafialnych i diecezjalnych.
Dr Pascale Morinière, prezes CNAFC (Francja), przedstawiła funkcjonowanie swojej konfederacji zrzeszającej 49 000 rodzin w ramach 280 lokalnych organizacji. Prof. Juan Pablo Faúndez Allier z Papieskiego Uniwersytetu w Valparaíso porównał rodzinę do zaworu katalitycznego, który pomaga przetrwać kryzysy i przekształca je w siłę. Wspominał m.in. czas pandemii i wezwał do stworzenia globalnej sieci rodzin. Prof. Jane Wathuta z Kenii wskazała na konieczność międzynarodowej wymiany dobrych praktyk między stowarzyszeniami rodzinnymi.
W kierunku globalnego porozumienia
Drugi panel moderowany przez Vincenzo Bassiego dotyczył „Family Global Compact” – inicjatywy promującej integralne podejście do polityki prorodzinnej. Prof. Montserrat Gas-Aixendri przedstawiła ideę „stowarzyszeniowości rodzin”, rozumianą jako formę uczestnictwa społecznego i obywatelskiego. – To konkretna droga budowania dobra wspólnego – podkreśliła.
Mónica Santamarina, przewodnicząca Światowej Unii Katolickich Organizacji Kobiecych (WUCWO), wymieniła pięć kluczowych powodów dla tworzenia sieci stowarzyszeń rodzinnych: rzecznictwo, wymiana zasobów i wiedzy, promocja wartości katolickich, solidarność globalna i wzmocnienie roli kobiet.
Partnerstwa ze stowarzyszeniami rodzinnymi wzmacniają nasz głos w polityce prorodzinnej na poziomie lokalnym i globalnym.
Mónica Santamarina
Prof. Javier Fiz Perez zakończył spotkanie refleksją, że sieci rodzin to przede wszystkim wspólnoty bliskości i wzajemnej troski – od relacji małżeńskich po solidarność międzypokoleniową i społeczną.
Międzynarodowa konfederacja – konkretna propozycja
Zwieńczeniem seminarium było zaproszenie wystosowane przez Vincenzo Bassiego do zaangażowania się w prace Międzynarodowej Konfederacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych. FAFCE wyraziła wdzięczność wszystkim uczestnikom – rodzinom, organizacjom, ambasadorom i przedstawicielom Kościoła – za wspólne działanie na rzecz promocji niezastąpionej roli rodziny w życiu społecznym i kościelnym.
słowa kluczowe: rodzina katolicka; sieć rodzin; FAFCE; seminarium Rzym 2025; Kościół i rodzina; polityka prorodzinna; stowarzyszenia rodzinne