Od 25. lat Sacroexpo przyciąga do Kielc producentów i dystrybutorów produktów sakralnych niemal z całej Europy. To miejsce, gdzie obok dewocjonaliów, akcesoriów liturgicznych i elementów wyposażenia kościołów, prezentowane są najnowsze technologie i rozwiązania informatyczne. W programie nadchodzącej edycji targów zaplanowano wystawy poświęcone współczesnej sztuce sakralnej i tradycji maronickiej, konferencję o katolicyzmie jutra, spotkania autorskie i liczne wydarzenia towarzyszące. Wszystko dla kościoła i wiernych

W tegorocznej edycji targów swoją obecność zadeklarowali już Wystawcy z 10 krajów, w tym z Austrii, Chorwacji, Francji, Grecji, Niemiec, Polski, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Węgier i Włoch. Na wystawie, oprócz stałej oferty w postaci obrazów, ikon, rzeźb i figurek, a także gadżetów i pamiątek religijnych można zobaczyć również najnowsze rozwiązania technologiczne takie jak: maszyny do drukowania obrazów na ścianie, konfesjonały z poduszkami powietrznymi, aplikacje do zamawiania mszy online, kwestomaty czy interaktywne tablice cmentarne. Oferowane rozwiązania ze sfery IT i e-commerce nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie kościołów, ale również przekształcają sposób, w jaki wierni uczestniczą w życiu religijnym. To otwiera nowe możliwości dla parafii i wiernych.

Bogactwo maronickiej tradycji liturgicznej

Po raz pierwszy podczas Sacroexpo powstanie ekspozycja „Światło wschodu w sercu chaosu”, której celem jest zaprezentowanie bogactwa liturgicznego Kościoła katolickiego obrządku wschodniego, szczególnie tradycji maronickiej. W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć oryginalne manuskrypty oraz faksymile Księgi Psalmów z XVII wieku, będące pierwszymi książkami wydrukowanymi we wschodniej części Imperium Osmańskiego, uznawane za jedno z najwybitniejszych osiągnięć w historii typografii księgi liturgicznej. Wystawa obejmie także liturgiczne księgi katolickie w językach arabskim i syryjskim oraz ponad 40 maronickich ikonografii, ilustrujących cykl roku liturgicznego. Na ekspozycji znajdą się również różnorodne szaty liturgiczne stosowane w obrządku maronickim, autorstwa Maged Bou Tannous, zarówno historyczne, jak i współczesne. Szczególną uwagę przyciągnie unikatowa jedwabna peleryna, haftowana złotą i jedwabną nicią, na której przedstawione są sceny Zmartwychwstania, Zwiastowania, Nawiedzenia, a także postacie dwunastu Apostołów i Cherubinów. W Targach Kielce powstanie przestrzeń do modlitwy, gdzie wierni będą mogli oddać cześć Bogu i modlić się przed relikwiami św. świętych z Libanu, co umożliwi głębszą duchową refleksję w trakcie zwiedzania wystawy.

Nowoczesne oblicza sztuki sakralnej – wystawa i aukcja

Z inicjatywy Domu Aukcyjnego Art. In House, w kieleckim ośrodku ponownie powstanie Strefa Sztuki, na której prezentowane będą nowoczesne i oryginalne prace o tematyce religijnej: obrazy, rzeźby oraz ikony autorstwa m.in. Sylwii Perczak, Krzysztofa Sokołowskiego, Aleksandra Grzybka, Borysa Fiodorowicza, Joanny Mieszko i Jana Dubrowina. Ważną część prac stanowić będą nowoczesne, abstrakcyjne, często minimalistyczne ikony stworzone przez artystów związanych ze Stowarzyszeniem Nowica. Drugiego dnia targów zaplanowano Aukcję Sacrum wszystkich z prezentowanych dzieł. Licytować będzie można osobiście, telefonicznie oraz online.

Bogaty program wydarzeń towarzyszących

Sacroexpo dopełnią towarzyszące mu wydarzenia. Centrum Duszpasterskie Wesoła54 w tym roku zaprasza na debatę zatytułowaną „Katolicyzm jutra. Dyskusja świeckich o polskim Kościele”, która odbędzie się drugiego dnia targów, 11 czerwca. Celem spotkania jest otwarta rozmowa na temat roli i znaczenia Kościoła w Polsce w dobie zewnętrznych wyzwań i wewnętrznych przemian. Dyskutować będą m.in. Monika Białkowska, teolożka i dziennikarka, Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja7.pl i Wydawnictwa Stacja7, Paweł Milcarek, historyk i filozof oraz Zbigniew Nosowski, teolog i socjolog. Strefa dobrej książki będzie okazją do zapoznania się z najnowszymi wydaniami i pozycjami książkowymi zaproponowanymi przez Partnerów Medialnych targów – największe polskie wydawnictwa katolickie. W programie zaplanowano również spotkania autorskie, m.in. z ks. prof. Witoldem Kaweckim, który zaprosi słuchaczy do słonecznych Włoch. Tym razem przybliży dorobek kobiet – twórczyń piękna, a zwłaszcza jednej z nich, Artemizji Gentileschi. Spotkanie będzie doskonałą okazją do osobistego poznania autora, zadania pytań oraz nabycia książek z dedykacją.

Z Sacroexpo na pielgrzymkę

Tradycyjnie już osoby konsekrowane, w tym siostry zakonne, zakonnicy i księża, którzy odwiedzają Sacroexpo w Targach Kielce mogą liczyć na ciekawe konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. W jednym z tegorocznych, jubileuszowych konkursów uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w emocjonującym quizie na czas, sprawdzając tym samym swoją wiedzę i angażując się w wymiar duchowy. Quiz będzie nie tylko wyzwaniem intelektualnym, ale także szansą na wygranie atrakcyjnych nagród. Chętni będą mieli okazję sprawdzić się w roli pielgrzyma, uczestnicząc w wyjątkowej wycieczce. W ramach wygranej, organizator zapewni między innymi: przelot, zakwaterowanie oraz ubezpieczenie podróży. Podczas trzydniowych targów, w trakcie licznych konkursów jubileuszowych przewidziano również inne, atrakcyjne nagrody ufundowane przez Partnerów targów. Tegoroczny konkurs wiedzy religijnej odbędzie się w formie quizu. Każdy uczestnik będzie musiał na czas udzielić odpowiedzi na 10 pytań. Do wygrania będą cztery nagrody: dwie dla sióstr zakonnych i dwie dla księży. Zwycięzcy odbędą pięciodniową pielgrzymkę: Rzym, Neapol, Pompeje. Zmagania odbywać się będą na stoisku Patron Travel przez trzy dni trwania targów.

25. edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo odbędzie się od 10 do 12 czerwca 2024 roku w Targach Kielce.

Wstęp darmowy po rejestracji na stronie: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych