WATYKAN: Siostra Raffaella Petrini pierwszą kobietą na czele Gubernatoratu!

Siostra Raffaella Petrini obejmuje ważne stanowisko jako głowa Gubernatoratu Państwa Watykańskiego.

To przełomowy moment w historii Watykanu, podkreślający rosnącą rolę kobiet w Kościele katolickim.

Artykuł przeczytasz w 2 minuty!

Źródło: Victoria Cardiel | ACI Prensa | 21 stycznia 2025 | 
Photo credit: Daniel Ibáñez/EWTN News
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Za niecały miesiąc i pół papież Franciszek mianuje franciszkańską zakonnicę Raffaellę Petrini szefową Sekretariatu Generalnego Rządu Państwa Watykańskiego.

Zmiana wejdzie w życie w marcu, kiedy Petrini, który obecnie pełni funkcję sekretarza w tym samym departamencie, zastąpi hiszpańskiego kardynała Fernando Vérgenza , który za półtora miesiąca skończy 80 lat.

Informację tę podał do publicznej wiadomości Ojciec Święty podczas wywiadu dla włoskiego programu telewizyjnego „Che Tempo Che Fa” („Jaka jest pogoda?”).

„Teraz mamy wiele kobiet. Na przykład, aby wybrać biskupów w komisji, są trzy kobiety wybierające nowych biskupów. Wiceprzewodnicząca Gubernatora Watykanu, która zostanie gubernatorem w marcu, jest zakonnicą. W Dykasterii Gospodarki wiceprzewodniczącą jest zakonnica z dwoma dyplomami… Kobiety wiedzą, jak zarządzać sprawami lepiej od nas” – powiedział.

Petrini urodziła się w Rzymie 15 stycznia 1969 r. Ukończyła studia politologiczne na Uniwersytecie Międzynarodowym Guido Carli i uzyskała doktorat na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu, gdzie obecnie pracuje jako profesor. Dołączyła do Kurii Watykańskiej jako urzędniczka w byłej Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

To mianowanie następuje po innych, które papież uczynił, aby zwiększyć znaczenie kobiet na stanowiskach kierowniczych w Kościele Katolickim. Na początku tego miesiąca papież Franciszek mianował pierwszą kobietę na stanowisko szefa departamentu watykańskiego, siostrę Simonę Brambilla , byłą przełożoną generalną Misjonarzy Consolata we Włoszech.

Brambilla obecnie kieruje dykasterią ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego wspólnie z kardynałem Ángelem Fernándezem Artime, mianowanym proprefektem.

W 2022 r. papież Franciszek zatwierdził zakonnicę Alessandrę Smerilli na stanowisko prefekta i podsekretarza Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, stanowisko, które dzieli z kardynałem Michaelem Czernym. Obie były już tymczasowymi dyrektorkami tego organu od 1 stycznia po odejściu kardynała Petera Turksona.

Od 2016 roku dyrektorem Muzeów Watykańskich jest kobieta – Barbara Jatta. W 2015 roku papież mianował Mariellę Enoc dyrektorką Szpitala Dziecięcego Bambino Gesù.

słowa kluczowe: Siostra Raffaella Petrini, Watykan, Gubernatorat, kobiety w Kościele, przełom,


Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Brat Albert Chmielowski – dziedzictwo miłosierdzia żyje w XXI wieku

Święty Brat Albert (Adam) Chmielowski, wspominany 17 czerwca, był malarzem i powstańcem, który porzucił karierę artystyczną, by służyć najuboższym. W 1888 r. założył Zgromadzenie...

Prostyń: jedyne polskie sanktuarium Trójcy Świętej

„Jeśli chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni” – mawiał bł. kard. Stefan Wyszyński, którego ojciec pracował w miejscowym kościele jako organista i tu zawarł związek małżeński. Chociaż w Polsce jest wiele kościołów pw. Trójcy Świętej, sanktuarium jest tylko jedno - w Prostyni, w diecezji drohiczyńskiej. Dziś przypada Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.