Św. Leonard – modlitwa i służba drugim

Św. Leonard, pochodził z wpływowej rodziny frankońskiej, uczeń św. Remigiusza biskupa Reims, w młodości służył jako rycerz na dworze króla Chlodwiga, według legendy przyjął chrzest wraz z władcą Franków. Odrzucił uroki życia na dworze królewskim i został pustelnikiem.

źródło: EWTN Polska
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Święty Leonard był francuskim pustelnikiem z VI wieku, znanym ze swej dobroci i współczucia dla potrzebujących. Będąc chrześniakiem króla Chlodwiga, był początkowo wychowywany na dworze królewskim i przygotowywany do stanu rycerskiego, ostatecznie wybrał życie w samotności, modlitwie i służbie Bogu.

Sława Leonarda szybko się rozniosła. Zasłynął jako patron więźniów, uwalniając ich modlitwą lub interwencją u władcy. Św. Leonard służył również ubogim i chorym, a jego świątobliwe życie oraz cuda przyciągnęły licznych pielgrzymów do jego grobu w Noblac (obecnie Saint-Léonard-de-Noblat). Dzięki modlitewnej ochronie rodzącej królowej, otrzymał od Chlodwiga w darze las, w którym była jego pustelnia. Święty wystawił w lesie kościół Najświętszej Maryi Panny.

Do pustelni św. Leonarda napływali pątnicy z odległych zakątków Europy, prosząc go o wstawiennictwo. Dzięki swojej modlitwie miał wielu uzdrowić, innym przynieść ukojenie w bólu, przywrócić wolność więzionym i trzymanym w niewoli. Kiedy w pustelni brakowało wody, w cudowny sposób pojawiło się źródełko, z którego mógł korzystać on sam i pątnicy.

W Polsce kult św. Leonarda w średniowieczu był szczególnie żywy. Świadectwem tego są najstarsze kościoły, jak np. krypta św. Leonarda w katedrze wawelskiej. W Garbowie (archidiecezja lubelska) do dnia dzisiejszego obchodzi się odpust ku czci św. Leonarda. Święty posiada tam swój ołtarz, w którym jego obraz ma na sobie srebrną suknię. Leonard w stroju opata trzyma kajdany. Dookoła widoczne są postacie modlących się do niego o wstawiennictwo do Boga.

Dlaczego jest ważny?

  • Patron więźniów i ubogich: Leonard był znany ze swej troski o ludzi w potrzebie, zwłaszcza więźniów.
  • Cudotwórca: Przypisywano mu liczne uzdrowienia i cuda.

Dzisiaj św. Leonard jest wzywany jako patron:

  • Dobrego porodu
  • Więźniów i jeńców
  • Chorych
  • Osób zagrożonych

Symbole św. Leonarda:

  • Kajdany i łańcuchy: symbolizują jego wstawiennictwo za więźniami.

Dlaczego warto o nim pamiętać?

Historia św. Leonarda przypomina nam o wartościach takich jak:

  • Miłość bliźniego
  • Służba innym
  • Modlitwa
  • Zaufanie w Bożą opatrzność

Modlitwa za wstawiennictwem św. Leonarda z Noblac

Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty obdarzyłeś świętego Leonarda szczególną łaską niesienia wolności i pocieszenia ludziom uwięzionym i potrzebującym. Przez jego wstawiennictwo prosimy Cię, uwolnij nas od niewoli grzechu i wszelkiego zniewolenia, które nas oddziela od Ciebie. Daj nam wolność serca i ducha, abyśmy mogli wzrastać w wierze i miłości do Ciebie. Amen.


ZOBACZ TAKŻE

Polonia z Rzymu wita Adwent na Mentorelli, śladami Karola Wojtyły

W przepięknie położonym wśród gór otaczających Rzym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli rozpoczęli uroczyście Adwent 2024 roku Polacy mieszkający w stolicy Włoch i okolicy. „Maryja w tym miejscu nas przygarnia i przedstawia swojemu Synowi” – mówił rektor sanktuarium, ojciec Adam Dźwigoń.

Meksykańscy biskupi: „Ryt Majów” nie jest uznany przez Kościół

Meksykańscy biskupi wyjaśniają, że nie istnieje formalny „ryt Majów” uznany przez Kościół katolicki. Oświadczenie pojawiło się po zamieszaniu medialnym, gdzie sugerowano, że Kościół katolicki wprowadza...

Ostatnie zdjęcia Titanica: Historia fotografa jezuity

Ojciec Francis Browne, jezuita, jest znany z tego, że zrobił ostatnie zdjęcia Titanica przed jego zatonięciem. Browne podróżował na statku na krótkim odcinku z Southampton...

Przesłanie biskupa Solarczyka na Adwent

Biskup Marek Solarczyk w swoim przesłaniu na Adwent podkreśla potrzebę głębokiego przygotowania duchowego na Boże Narodzenie. Zwraca uwagę na istotę oczekiwania w ciszy i modlitwie,...