Światowy Dzień Chorego 2020

Jego osobista droga krzyżowa długo wydawała się nie mieć sensu.

Urodził się w 1963 r., kilka miesięcy po tym, jak we Wrocławiu wybuchła czarna ospa. Przez pierwsze sześć lat życia większość czasu spędzał w szpitalach, gdy poszedł do szkoły jako mniej sprawny, spotkał się z wyśmiewaniem przez uczniów. „Skoro jest ból, to niech się na coś przyda” – odkrył jako 18-latek, znajdując osobisty sposób na to, jak uczynić sensownym swoje cierpienie i – co więcej – żyć w radości. Roman Płatek ze wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża i koordynator animatorów w apostolacie Centrum Ochotników Cierpienia Archidiecezji Wrocławskiej. Rozmowa red. Doroty Niedźwieckiej.

ZOBACZ TAKŻE

Patron Dnia: Święty Dobry Łotr, jedyny „kanonizowany” przez samego Chrystusa

Pierwszy święty i jedyny, którego „kanonizował” sam Jezus Chrystus - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 26 marca wspominamy Dobrego Łotra, św. Dyzmę (zm. w 33). Jest patronem skazanych na śmierć, nawróconych grzeszników, umierających.

Niedziela Palmowa – wjazd Jezusa do Jerozolimy

Wjeżdżając do Jerozolimy, Mistrz dba o to, aby uczniowie dostrzegli w Jego historii wypełnianie się proroctw o uniżonym Królu – Mesjaszu -pisze w komentarzu do Ewangelii Niedzieli Palmowej 24 marca dla Centrum Heschela KUL jego dyrektor biblista ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL.

Ewangelia na niedzielę: Co Bóg mówi do mnie przez Mękę swojego Syna?

Przed nami Wielki Tydzień. Jezus podejmuje drogę zbawienia przez krzyż. Stopniowo doświadcza coraz większego osamotnienia. Odrzucają Go wszystkie autorytety narodu: kapłani, faryzeusze i uczeni w Piśmie. Opuszcza Go zwykły lud i najbliżsi przyjaciele: Judasz, Piotr i pozostali uczniowie. Zostaje sam. Paschalne przejście Jezusa w poczuciu wielkiego osamotnienia zgłębia kard. Gianfranco Ravasi, przyjaciel Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, w komentarzu do Męki Pańskiej na Niedzielę Palmową 24 marca.