Święci Juda Tadeusz i Szymon Apostołowie: Patroni trudnych spraw i gorliwości

Święci Szymon i Juda Tadeusz, których wspomnienie Kościół katolicki obchodzi 28 października, należą do grona Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa. Uważa się ich za patronów w trudnych i beznadziejnych sprawach, a ich życie i męczeńska śmierć są wzorem oddania i poświęcenia dla głoszenia Ewangelii.

źródło: EWTN Polska 
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

św. Szymon Apostoł

O św. Szymonie mówi się, że pochodził rodem z Kany Galilejskiej i był tym narzeczonym, na którego ślubie był Jezus i Maryja. Cud zamienienia wody w wino był dlań, jak głosi podanie, powodem, że za zezwoleniem swej narzeczonej poszedł za Chrystusem i odznaczając się wielką gorliwością w głoszeniu Ewangelii i staraniu się o zbawienie dusz, zyskał sobie nazwę „Zeloty“ czyli „Gorliwego”.

Szymon głosił Ewangelię w Egipcie, a później dołączył do Judy Tadeusza w Persji, gdzie poniósł męczeńską śmierć, co według legendy miało nastąpić przez przecięcie piłą.

Św. Szymon przedstawiany jest z krótkimi lub długimi włosami i brodą. Jego atrybuty to księga, kotwica, palma oraz piła. Jest patronem garncarzy, grabarzy, farbiarzy i spawaczy.

św. Juda Tadeusz

Św. Juda – dla odróżnienia od Judasz Iskarioty – został nazwany „Tadeuszem”, „Lebeuszem” tj. „Odważnym”. Był synem Kleofasa, brata św. Józefa i Maryi – a więc krewnym Jezusa. Niektóre przekazy wspominają, że był bratem św. Jakuba Młodszego.

Po Zesłaniu Ducha Świętego Juda podjął się misji ewangelizacyjnych, głosząc Ewangelię w Palestynie, Syrii i Mezopotamii. Później spotkał się ze św. Szymonem w Persji, gdzie razem – z sukcesami – głosili Ewangelię.

Święty Juda przedstawiany jest często z wizerunkiem Chrystusa na piersi lub z maczugą – narzędziem męczeństwa. Jest patronem spraw trudnych i beznadziejnych.

Wspólna działalność

Postępy chrześcijaństwa, zburzenie świątyń pogańskich albo zamienianie ich na kościoły, wprawiały pogańskich kapłanów w rozpacz; poczęli więc burzyć lud i tak go rozjątrzyli, że pojmano Szymona i Judę w mieście Suanira. Zostali przyprowadzeni przed posągi słońca i księżyca, gdzie zażądano, aby im złożyli ofiarę i wyparli się Chrystusa. Lecz gdy wskutek modłów obu Apostołów bałwany z ołtarzy pospadały i w drobne kawałki się potłukły, lud wpadł we wściekłość i domagał się niezwłocznej ich śmierci. Podania głoszą, że po długich mękach św. Szymon zginął przepiłowany, a Judę stracono  mieczem.

Kult Świętych w Kościele Katolickim

Święci Szymon i Juda Tadeusz cieszą się szczególnym kultem jako patroni osób w trudnych sytuacjach życiowych. Ich relikwie znajdują się w Bazylice św. Piotra w Rzymie oraz w Tuluzie. Ich życie i męczeństwo są świadectwem głębokiej wiary i oddania Chrystusowi oraz misji Kościoła. Wierni zwracają się do nich szczególnie w modlitwach o pomoc w sprawach beznadziejnych, a modlitwy do Judy Tadeusza znane są z licznych łask i cudownych interwencji.

O święty Judo Tadeuszu, krewny Chrystusa Pana, wielki Apostole i Męczenniku, sławny cnotami i cudami, Ty jesteś potężnym Orędownikiem w przykrych położeniach i sprawach rozpaczliwych. Przychodzę do Ciebie z pokorą i ufnością i z głębi duszy wzywam Twojej przed Bogiem pomocy. O święty mój Patronie, któremu Bóg dał przywilej ratowania w wypadkach, gdzie już nie ma nadziei pomocy, spojrzyj na mnie łaskawie. Oto życie moje pełne cierpień i boleści; dzień za dniem upływa w ucisku, a serce moje wezbrało goryczą. Drogi mojego życia gęstym pokryły się cierpieniem i ledwie dzień mija bez troski i łez. Umysł mój otoczony ciemnością; niepokój, zniechęcenie i rozpacz nawet wdzierają się do duszy tak, iż niemal zapominam o Boskiej Opatrzności.

O święty mój Orędowniku, ty mnie nie możesz opuścić w tym moim smutnym położeniu. Nie odejdę od stóp Twoich, dopóki mnie nie wysłuchasz. Pospiesz ku ratunkowi mojemu, a wdzięczność moją okazywać Ci będę przez całe życie, szerząc cześć Twoją. Amen.


ZOBACZ TAKŻE

Święci, którzy inspirują biskupów z Ameryki Łacińskiej

Sześciu biskupów z Ameryki Łacińskiej dzieli się swoimi ulubionymi świętymi, którzy inspirowali ich w posłudze kapłańskiej. Święci, o których mowa, to między innymi św. Józef,...

Vaticano – Jan Paweł II i upadek komunizmu

Watykan w centrum uwagi od przemówienia Papieża Franciszka na Uniwersytecie Gregorianum, przez wsparcie osób z syndromem poaborcyjnym po wpływ Jana Pawła II na upadek muru berlińskiego.