Trzy święte Zofie

Imię Zofia, czyli Sophia pochodzi z języka greckiego i oznacza mądrość, która w chrześcijaństwie była odnoszona do Bożej Mądrości – Hagia Sophia. Jedną z najbardziej znanych świętych chrześcijańskich jest też Zofia – święta Kościoła katolickiego, prawosławnego, ormiańskiego, koptyjskiego i syryjskiego. Podobnie jak wielu innych świętych z początków chrześcijaństwa jest ona postacią zagadkową. Sytuację komplikuje fakt, że istniały dwie święte o tym imieniu.

Pierwsza to Zofia – dziewica i męczennica, zwana też Zofią rzymską (według tradycji tzw. „zimna Zośka”), dziewica i męczennica, która zginęła ok. 303 r. w czasie prześladowań chrześcijan za Dioklecjana. Według tradycji pochowana na cmentarzu przy Via Latina.

Druga święta Zofia była wdową z trzema córkami, o imionach Wiara, Nadzieja, Miłość (gr. Pistis, Elpis, Agape, łac. Fides, Spes,Caritas). Imiona te są popularne w krajach słowiańskich (Wiera, Nadia, Lubow), i anglojęzycznych (Faith, Hope i Charity). Według żywotów świętych żyła w II lub III wieku w Rzymie, za czasów Hadriana I. Kiedy wydało się, że jej rodzina wyznaje Chrystusa, Zofia została wezwana przed namiestnika. Żeby oczyścić się z zarzutów, nakazano jej oddać cześć bogini Dianie, a gdy odmówiła – na jej oczach poddano wymyślnym torturom jej dzieci. Zofia wspierała swe córki i zachęcała je do mężnego przyjęcia męczeństwa. Namiestnik zdumiony nieugiętą postawą kobiety zostawił Zofię przy życiu, lecz po śmierci córek ona z rozpaczy umarła na ich grobie. Inna wersja przekazuje, że święta była torturowana i umarła wraz z córkami.

Mamy też polską świętą Zofię Czeską z Maciejewskich, szlachciankę i zakonnicę żyjącą na początku XVII w. w Krakowie, założycielkę zgromadzenia sióstr prezentek i pierwszej w Polsce szkoły dla dziewcząt. Mając 16 lat wyszła za mąż za dziedzica Jana Czeskiego. Jako 18 latka wstąpiła do Arcybractwa Miłosierdzia, założonego przez ks. Piotra Skargę w Krakowie. Po 6 latach bezdzietnego małżeństwa została wdową. Ze swoich funduszy w Krakowie założyła przy ulicy Szpitalnej dla osieroconych i ubogich dziewcząt Instytut wychowawczy „Dom Panieński Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny”, zwany także „Domem Sierocym”. Był rok 1621, a założony przez Zofię Czeską instytut był tak naprawdę pierwszą w Polsce zorganizowaną szkołą żeńską.

W czasach, kiedy rola kobiet w życiu publicznym i społecznym była znikoma, ona, święta bizneswoman, z opracowaną strategią działania, a przede wszystkim ideą wychowania, wyprzedziła o 150 lat Komisję Edukacji Narodowej. Do dziś w Krakowie i kilku innych miastach w Polsce działają szkoły sióstr prezentek.

Grób św. Zofii Czeskiej znajduje się niedaleko miejsca, gdzie żyła i pracowała, w niewielkim kościele św. Jana przy ul. Szpitalnej, niedaleko krakowskiego Rynku.

ZOBACZ TAKŻE

Od wielbłąda i ucha igły do zrozumienia bezgranicznej Bożej hojności

Dobrze znane Jezusowe słowa porównania, że wielbłądowi łatwiej jest przecisnąć się przez ucho igły, niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego, to typowy zabieg wyolbrzymienia, użyty dla podkreślenia sensu całej wypowiedzi – pisze dr hab. Dorota Muszytowska z UKSW, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 13 października.

Ewangelia na niedzielę: moje obecne wybory wpływają na wieczność

Co robić, aby osiągnąć życie wieczne? Gdyby przeprowadzić sondę wśród przypadkowych przechodniów, wielu powiedziałoby, że to pytanie nie z tej epoki. Dziś nikogo to nie interesuje. Ważniejsze są bieżące potrzeby… Kultura, która uczy jedynie, jak żyć chwilą obecną, nie zajmuje się pytaniem o wieczność. Temat sensu życia podejmuje dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 13 października.