Ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Życia

Warszawa. Z Placu Zamkowego wyruszył pierwszy Narodowy Marsz Życia. Pochód zakończył się na plac Trzech Krzyży, gdzie ogłoszona została Deklaracja środowisk pro-life w Polsce.

W czasie marszu odczytano także list prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym dziękował organizatorom za działania na rzecz ochrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Uczestnicy Marszu domagają się m.in. większego wsparcia rodzin i zagwarantowania rodzicom praw do decydowania o wychowaniu swoich dzieci, wycofania przyjętej przez Polskę w 2015 roku Konwencji Stambulskiej i przyjęcia Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny, zaapelowali także o przyjęcie obywatelskiego projektu ustawy „Zatrzymaj aborcję”, złożonego w Sejmie 30 listopada 2017 roku. Pod projektem podpisało się ponad 800 tysięcy Polaków.

Wydarzenie organizuje Chrześcijański Kongres Społeczny, którego inicjatorem jest poseł Parlamentu Europejskiego Marek Jurek oraz Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Fundacja św. Benedykta.

24 marca uchwalony został przez polski sejm Narodowym Dniem Życia.

ZOBACZ TAKŻE

Patron Dnia: Św. Andrzej, pierwszy apostoł powołany przez Jezusa

Pierwszy apostoł powołany przez Jezusa i pierwszy apostoł Słowiańszczyzny, patron pojednania chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 30 listopada obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła. Tradycja podaje, że zginął śmiercią męczeńską 30 listopada 65 r. w Patras w Grecji. Jego relikwie znajdują się w katedrze w Amalfi we Włoszech oraz w kościele pod jego wezwaniem w Patras. Jest patronem podróżnych, rybaków i rycerzy.

W Ewangelii i Talmudzie Bóg uczy nas miłosierdzia w praktyce

Podobnie jak Ewangelia, Talmud sugeruje, abyśmy pomagali najsłabszym, gdyż tak postąpiłby sam Bóg. Pomagając potrzebującym, rzeczywiście kroczymy Bożymi śladami. Bóg uczy nas, czym jest praktyczne miłosierdzie – tłumaczy izraelski rabin Oded Peles w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Odwołując się do Talmudu babilońskiego, ukazuje niezwykłe podobieństwo do Ewangelii podkreślając, że gdy okazujemy życzliwość innym, naśladujemy przymioty Boga, zbliżamy się do Niego i za Nim podążamy.