Biskup Borys Gudziak z USA wzywa katolików do powrotu do piątkowej abstynencji od mięsa jako aktu pokuty.
Zachęca, aby ponownie przemyśleć tę tradycję, która może wzmocnić duchową dyscyplinę oraz katolicką tożsamość.
Kościół po Soborze Watykańskim II rozluźnił obowiązek abstynencji, ale niektóre diecezje chcą go przywrócić.
Abstynencja może być także ofiarowana w intencji różnych potrzeb współczesnego Kościoła.
Czas czytania artykułu: około 2-3 minuty.
Źródło: Zelda Caldwell | CNA | 14 listopada 2024 |
Photo credit: Envato.com
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Czołowy amerykański biskup katolicki wezwał w środę swoich kolegów biskupów do pomocy w ożywieniu tradycji wstrzemięźliwości od mięsa w piątki jako sposobu na upamiętnienie zbliżającej się 10. rocznicy encykliki środowiskowej Laudato Si’ papieża Franciszka z 2015 roku.
Arcybiskup Borys Gudziak, przewodniczący Komisji Sprawiedliwości Wewnętrznej i Rozwoju Człowieka Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB), komisji odpowiedzialnej za rozwój katolickiej nauki społecznej, wygłosił swoje uwagi podczas dorocznego jesiennego spotkania konferencji w Baltimore 13 listopada.
JAK JEST TERAZ?
W 1966 r. USCCB (wówczas Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich) zniosła obowiązek powstrzymywania się od spożywania mięsa w piątki, z wyjątkiem Wielkiego Postu. Tradycja postu w piątki sięga czasów wczesnego Kościoła, ale została skodyfikowana w prawie kanonicznym w 1917 roku.
„Moglibyśmy odnowić tradycję piątkowej wstrzemięźliwości od mięsa” – powiedział Gudziak, arcybiskup metropolita ukraińskiej katolickiej archieparchii Filadelfii. „Powrót do piątkowej wstrzemięźliwości byłby dobry dla duszy i dla planety, być może dla czegoś innego, jednocząc nasze oddanie Panu i szacunek dla Jego stworzenia”.
DLACZEGO WARTO?
Zauważył, że w 2011 r. katoliccy biskupi Anglii i Walii wprowadzili praktykę sprzed Soboru Watykańskiego II, zainspirowaną wizytą duszpasterską w Anglii papieża Benedykta XVI, który, jak powiedział, był znany jako „Zielony Papież” ze względu na jego nacisk na znaczenie troski o stworzenie.
Przywrócenie postu w piątki zbliżyłoby również Kościół rzymskokatolicki do jego wschodnich braci.
„Co więcej, post może być okazją do zaangażowania synodalnego, zgłębiania starożytnych praktyk w obrządku łacińskim, takich jak dni szabatu lub posty adwentowe, a także innych bogatych praktyk wschodniego chrześcijaństwa wśród katolików i innych” – powiedział Gudziak.
Oprócz postu, Gudziak zasugerował, aby katolicy spojrzeli na przykład szabatu i zwrócili się do sakramentu Eucharystii.
„W świecie ciągłej pracy i stymulacji, z wszechobecnymi zdjęciami, ekranami i gadżetami, nasz świat w istocie nie odpoczywa i zmaga się z czasem wolnym. Być może opatrznościowo rok 2025 upamiętnia nie tylko Laudato si’, ale także jubileusz, szczególny rok zakorzeniony w szabatowym odpoczynku” – powiedział.
KONTEMPLACJA, WYPOCZYNEK I ŚWIETOWANIE
„Nasz hiperaktywny świat tęskni za szabatem, który wyraża się w niedzielnej Eucharystii, kiedy Pan czyni wszystko nowe” – kontynuował. „W tym temacie sugerowałbym wysiłki skoncentrowane na kontemplacji stworzenia, wypoczynku i świętowaniu. Może to prowadzić do pielgrzymki do ważnego lokalnego sanktuarium, bazyliki lub miejsca ekologicznego w diecezji lub eparchii, które przywołuje cud Bożego stworzenia”.
Zasugerował, aby biskupi rozważyli odprawienie specjalnej mszy w intencji „troski o stworzenie” w święto św. Franciszka lub „głoszenie kazań na temat jedności stworzenia i boskości w Eucharystii”. „Taka inicjatywa, aby była prawdziwie wypoczynkowa, powinna być zorientowana na sakramenty i przepełniona świętowaniem i radością” – powiedział. „Celem tej sugestii nie jest zrobienie czegoś, ale doświadczenie czegoś, tajemnicy obecności Boga w sakramentach i stworzeniu”.
słowa kluczowe: USCCB – Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, wiadomości katolickie, abstynencja od mięsa, post, abp Borys Gudziak, post, mięso, piątek, tradycja katolicka,