W trzech stanach USA odrzucono proaborcyjne inicjatywy, które miały na celu rozszerzenie praw do aborcji.
Siedem innych stanów przegłosowało różne ustawy, zarówno popierające, jak i ograniczające dostęp do aborcji.
Wyniki tych głosowań wskazują na duże podziały w społeczeństwie w kwestiach moralnych i prawnych dotyczących ochrony życia.
Te decyzje mogą wpłynąć na przyszłe prawodawstwo w USA.
Czas czytania artykułu: około 2-3 minuty.
źródło: Jonah McKeown | CNA | 08 listopada 2024 |
Photo credit: Envato.com | EWTN.COM | EWTN Polska
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Po wyroku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 2022 roku, który unieważnił wyrok Roe v. Wade (1973 rok), kwestie aborcyjne przestały być regulowane na poziomie federalnym. W związku z tym każdy stan USA samodzielnie kształtuje swoją politykę dotyczącą prawa do życia, co prowadzi do różnorodnych ustaw dotyczących aborcji. W różnych stanach odbyły się referenda, w których mieszkańcy głosowali nad proaborcyjnymi lub pro-life inicjatywami, co odzwierciedla głębokie podziały w społeczeństwie. Wcześniej wiele stanów zaostrzyło prawo aborcyjne stając na gruncie pro-life.
Oto zestawienie wyników w poszczególnych stanach, które głosowały w sprawie aborcji 5 listopada.
ARIZONA
Wyborcy w Arizonie ostatecznie zatwierdzili Propozycję 139, która konstytucyjnie zapewnia „podstawowe prawo do aborcji”. Stanowi ona, że państwo nie może ograniczać aborcji do momentu „żywotności”, czyli do około 24 tygodnia ciąży, chyba że ma ku temu ważny powód i robi to w możliwie najmniej restrykcyjny sposób.
Środek ten uniemożliwia również państwu ingerowanie w aborcje po okresie żywotności, jeśli w dobrej wierze pracownik służby zdrowia uzna, że aborcja jest „niezbędna do ochrony życia lub zdrowia fizycznego lub psychicznego ciężarnej”.
Środek ten zniesie obecne prawo aborcyjne Arizony, które ogranicza większość aborcji po 15 tygodniu ciąży.
Konferencja Katolicka Arizony, reprezentująca biskupów tego stanu, wydała pod koniec sierpnia oświadczenie, w którym wyraziła „zdecydowany sprzeciw” wobec Propozycji 139, stwierdzając, że pomimo twierdzeń o „umiarkowanym charakterze”, język propozycji uczyniłby Arizonę „jednym z najbardziej ekstremalnych stanów pod względem aborcji”.
KOLORADO
Będąc już jednym z najbardziej liberalnych stanów w kraju pod względem aborcji, wyborcy w Kolorado zatwierdzili Poprawkę 79, która zapisuje w konstytucji stanowej obowiązujące już przepisy, które zezwalają na aborcję przez wszystkie dziewięć miesięcy ciąży.
W szczególności zmienia ona konstytucję stanową w taki sposób, że rząd „nie może zaprzeczać, utrudniać ani dyskryminować korzystania z prawa do aborcji, w tym zabraniać pokrycia kosztów aborcji z ubezpieczenia zdrowotnego”.
Konferencja Katolicka Kolorado zdecydowanie wezwała wszystkich ludzi do głosowania przeciwko poprawce 79, zauważając, że między innymi może ona otworzyć drzwi do bezpośredniego finansowania aborcji przez podatników.
FLORYDA
Zwolennicy pro-life wyrazili radość wczesnym wieczorem 5 listopada, gdy wyborcy na Florydzie odrzucili poprawkę 4, która dodawałaby prawo do aborcji przed punktem „żywotności” do konstytucji stanowej i zezwalała na aborcje w późniejszym okresie ciąży, jeśli lekarz kobiety uzna za konieczne zakończenie życia jej dziecka.
Lobby proaborcyjne przelało ponad 100 milionów dolarów na Florydę, próbując wpisać aborcję do konstytucji stanowej i zanegować stanową ustawę o ochronie bicia serca, jedną z najbardziej pro-life ustaw w kraju, która ogranicza aborcję po sześciu tygodniach ciąży z ograniczonymi wyjątkami.
Ustawa upadła po uzyskaniu 57% głosów; do jej przyjęcia potrzebne było 60%. Środek ten spotkał się z silnym sprzeciwem republikańskiego gubernatora Rona DeSantisa i Kościoła katolickiego na Florydzie.
Poprawka proaborcyjna stanowiłaby, że „żadne prawo nie może zabraniać, karać, opóźniać ani ograniczać aborcji przed osiągnięciem żywotności lub gdy jest to konieczne do ochrony zdrowia pacjentki”. Nie zawierała ona żadnych wytycznych dotyczących określania „stanu zdrowia” pacjentki, pozostawiając tę ocenę w gestii „pracownika służby zdrowia pacjentki”.
We wtorek wieczorem Konferencja Biskupów Katolickich Florydy oświadczyła, że „odczuwa głęboką ulgę z powodu porażki proaborcyjnej poprawki nr 4 na Florydzie”.
MISSOURI
Missouri było jednym z pierwszych stanów, które w pełni zakazały aborcji po upadku Roe przeciwko Wade. We wtorek wyborcy wąsko zatwierdzili poprawkę 3, która dodaje „podstawowe prawo do wolności reprodukcyjnej” do konstytucji stanowej, grożąc cofnięciem dziesięcioleci osiągnięć pro-life.
Poprawka 3 stanu Missouri zakazuje „wszelkich regulacji dotyczących aborcji, w tym przepisów mających na celu ochronę kobiet poddawanych aborcji i zakazujących wszelkich cywilnych lub karnych środków odwoławczych przeciwko każdemu, kto przeprowadza aborcję i rani lub zabija kobiety w ciąży”, zgodnie z biurem sekretarza stanu.
Stanowi ona, że rząd „nie może odmawiać ani naruszać podstawowego prawa danej osoby do wolności reprodukcyjnej”, w tym „opieki prenatalnej, porodu, opieki poporodowej, kontroli urodzeń, opieki aborcyjnej, opieki po poronieniu i poszanowania warunków porodu”.
Pojawienie się poprawki na karcie do głosowania było przedmiotem bitwy sądowej, w której działacze pro-liferscy argumentowali, że ostateczny proponowany język nie tylko naruszał prawo stanowe, nie wymieniając przepisów, które miałyby zostać uchylone, ale także wprowadzał wyborców w błąd co do zakresu i wagi tego, na co mieliby głosować. Sąd Najwyższy Missouri ostatecznie zagłosował 4-3 za zezwoleniem na przedstawienie ustawy wyborcom.
Prawo stanu Missouri rozszerzało ochronę nienarodzonych dzieci przez cały okres ciąży, a jedynym wyjątkiem były przypadki „nagłych przypadków medycznych”.
Konferencja Katolicka Missouri, która promuje politykę w imieniu katolickich biskupów stanu, nazwała ten środek „skrajną poprawką do konstytucji, która legalizuje aborcję na każdym etapie ciąży bez żadnej ochrony dla nienarodzonego dziecka, nawet jeśli jest ono zdolne do odczuwania bólu”.
MONTANA
Wyborcy w Montanie, gdzie aborcja jest legalna od lat dzięki orzeczeniu sądu, zagłosowali w przybliżeniu 57-43 za ustanowieniem „prawa” do aborcji w konstytucji stanowej.
Inicjatywa wyborcza nr 14 zmienia konstytucję stanu Montana „w celu wyraźnego zapewnienia prawa do podejmowania i przeprowadzania decyzji dotyczących własnej ciąży, w tym prawa do aborcji”, zgodnie z biurem sekretarza stanu.
Inicjatywa, znana również jako CI-128, gwarantuje prawo do aborcji przed osiągnięciem żywotności płodu, zapisując orzeczenie Sądu Najwyższego Montany z 1999 roku, w którym stwierdzono, że aborcje przed osiągnięciem żywotności podlegają konstytucyjnemu „prawu do prywatności”.
Katoliccy biskupi stanu Montana wystosowali w maju wspólny list potępiający proponowaną proaborcyjną poprawkę do konstytucji, nazywając inicjatywę atakiem na „uznanie nieskończonej godności, jaką cieszą się wszyscy ludzie”, która nie szanuje „życia jako cennego daru od Boga i uznaje nasz święty obowiązek pielęgnowania i ochrony każdego ludzkiego życia”.
Na stronie poświęconej poprawce biskupi zauważyli, że zdecydowana większość funduszy na poprawkę proaborcyjną pochodziła od organizacji spoza Montany.
NEBRASKA
Wyborcy w Nebrasce znaleźli się w niecodziennej sytuacji, wybierając pomiędzy dwoma konkurencyjnymi ustawami dotyczącymi aborcji, jedną pro-life i jedną pro-aborcyjną. Wyborcy odrzucili środek, który rozszerzyłby zakres aborcji i zatwierdzili ten, który ogranicza aborcję po 12 tygodniu ciąży.
Proponowana poprawka „Chroń kobiety i dzieci”, Inicjatywa 434, zmienia konstytucję stanową, aby zakazać aborcji „w drugim i trzecim trymestrze”, z wyjątkiem nagłych przypadków medycznych lub gdy dziecko jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa. Ustawa przeszła większością 55-45 głosów.
Obecne prawo stanowe Nebraski ogranicza aborcję po około 12 tygodniach.
W międzyczasie wyborcy odrzucili proaborcyjną inicjatywę 439, która zapisałaby w konstytucji stanowej „prawo” do aborcji do momentu osiągnięcia żywotności lub później w celu ochrony zdrowia kobiety w ciąży.
Urzędnicy wyjaśnili, że ponieważ ustawy w Nebrasce wzajemnie się wykluczają i obie mogą zostać dodane do konstytucji, przyjęta zostanie ta, która uzyska najwięcej głosów „za”.
NEVADA
Mieszkańcy Nevady zatwierdzili pytanie nr 6, które, jeśli zostanie ostatecznie przyjęte, skodyfikuje już istniejące przepisy stanowe w konstytucji stanowej, które zezwalają na aborcję do około 24 tygodnia ciąży.
Wynik głosowania to 63-37.
W Nevadzie do wprowadzenia poprawek do konstytucji wymagana jest zwykła większość głosów w dwóch kolejnych wyborach. Tak więc pomimo przejścia 5 listopada, ten sam środek musi zostać zatwierdzony również w 2026 roku.
Katolicka Konferencja Nevady wezwała wszystkich wyborców do głosowania na „nie” w sprawie pytania nr 6, twierdząc, że między innymi usunie ono powiadomienie rodziców, zgodę i zaangażowanie rodziny we „wszystkie decyzje reprodukcyjne dotyczące ich małoletnich dzieci, w tym aborcję”.
NEW YORK
Poprawka dotycząca „równych praw” zostanie dodana do nowojorskiej konstytucji po tym, jak wyborcy zatwierdzili ją we wtorek. Nowy Jork jest już rajem dla aborcji, która jest dostępna przez wszystkie dziewięć miesięcy ciąży.
Chociaż nie wspomina ona wyraźnie o aborcji, nowojorska Propozycja 1 zakazuje dyskryminacji ze względu na „wyniki ciąży”, „ekspresję płciową” oraz „opiekę zdrowotną i autonomię reprodukcyjną”, skutecznie wpisując aborcję do konstytucji stanowej.
7 maja nowojorski sąd stanowy zablokował wprowadzenie propozycji do głosowania, powołując się na błędy proceduralne. Jednogłośna decyzja sądu apelacyjnego z 18 czerwca zmieniła orzeczenie sądu niższej instancji, wprowadzając projekt z powrotem do głosowania.
Biskupi stanu Nowy Jork wezwali katolickich nowojorczyków do sprzeciwienia się Propozycji 1, ostrzegając, że zapisałaby ona prawo do aborcji w konstytucji stanowej, a także potencjalnie ograniczyłaby prawa rodziców do podejmowania decyzji medycznych i innych decyzji dotyczących ich małoletnich dzieci, w tym tak zwanych procedur „potwierdzających płeć”.
POŁUDNIOWA DAKOTA
Głosami niemal 60-40 wyborcy w Południowej Dakocie odrzucili ustawę, która wprowadziłaby tam „prawo” do aborcji. Poprawka G ustanowiłaby „konstytucyjne prawo do aborcji”, legalizując aborcję z dowolnego powodu w pierwszym trymestrze ciąży i zezwalając na regulację aborcji po tym momencie.
Michael Pauley, dyrektor wykonawczy Konferencji Katolickiej Południowej Dakoty, napisał we wrześniowej kolumnie, że bitwa o poprawkę G „jest poważną sprawą, która wpływa zarówno na wspólne dobro państwa, jak i na interesy Kościoła”.
„Głosowanie na „nie” w sprawie poprawki G daje tym dzieciom szansę na narodziny. Ale jeśli większość zagłosuje na „tak”, te dzieci umrą. To jest surowy wybór, przed którym stoimy. Rzadko kiedy w nasze ręce trafia sprawa o tak wiecznym znaczeniu” – napisał Pauley.
słowa kluczowe: USA, wybory, stany, Floryda, Kalifornia, Trump, aborcja, kościół, pro life,