V Gala Nagrody im. Henryka Pobożnego: Profesor Krzysztof Szwagrzyk uhonorowany za walkę o polską pamięć

Z dumą informujemy, że tegorocznym laureatem został Profesor Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, znany ze swojej niezłomnej pracy nad przywracaniem pamięci o ofiarach stalinowskich represji, w tym odnalezienia szczątków Danuty Siedzikówny „Inki”.

autor: Piotr M. Pietrus | EWTN Polska | 19 października 2024 | 
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Relacja z V Gali wręczenia Nagrody im. Henryka Pobożnego

W dniu 19 października 2024 roku, o godzinie 17:00, w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy, odbyła się uroczysta V Gala wręczenia Nagrody im. Henryka Pobożnego. Telewizja Katolicka EWTN Polska objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem, które zgromadziło wybitnych gości oraz osoby zaangażowane w promowanie wartości chrześcijańskich w Polsce i Europie.

W tym roku prestiżowe wyróżnienie otrzymał Pan Profesor Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Profesor Szwagrzyk zasłynął swoimi niezwykłymi osiągnięciami w badaniach nad ofiarami reżimu stalinowskiego. Jego praca nad zlokalizowaniem szczątków Danuty Siedzikówny, ps. Inka, stała się symbolem walki o pamięć narodową i prawdę historyczną.

Biogram Profesora Krzysztofa Szwagrzyka

Profesor Krzysztof Szwagrzyk – wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, historyk i specjalista w dziedzinie badań nad zbrodniami komunistycznymi. Od lat zaangażowany w poszukiwanie i identyfikację ofiar reżimu stalinowskiego. Jego najbardziej znanym osiągnięciem jest odnalezienie szczątków Danuty Siedzikówny, ps. Inka, młodej bohaterki antykomunistycznego podziemia. Profesor Szwagrzyk jest także autorem wielu publikacji naukowych oraz inicjatorem licznych projektów mających na celu przywracanie pamięci o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę. Jego praca jest nieocenionym wkładem w badania nad historią Polski XX wieku.

Organizatorzy i cel nagrody

Organizatorem gali było Stowarzyszenie Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej, które od lat promuje wartości chrześcijańskie. Nagroda im. Henryka Pobożnego przyznawana jest osobom, które wyróżniają się swoją działalnością na rzecz obrony tych wartości. Henryk Pobożny i jego małżonka Anna Śląska stali się symbolami europejskiej tradycji chrześcijańskiej, a ich postawa inspiruje do walki o zachowanie i promowanie tych ideałów.

Przebieg uroczystości

Gala rozpoczęła się powitaniem gości, po którym nastąpiła prezentacja informacji o Bractwie Henryka Pobożnego, przygotowana przez Stanisława Andrzeja Potycza. Następnie, dr Anna Sutowicz wygłosiła laudację poświęconą Laureatowi, podkreślając zasługi Profesora Szwagrzyka w przywracaniu pamięci o ofiarach stalinizmu.

Kulminacyjnym momentem było wręczenie statuetki Nagrody im. Henryka Pobożnego, zaprojektowanej przez dr. hab. Grzegorza Niemyjskiego, profesora ASP we Wrocławiu. Po ceremonii goście wysłuchali koncertu, a Profesor Szwagrzyk wygłosił wykład pt. „Zakopana polska pamięć”, w którym poruszył temat trudnych, lecz niezwykle ważnych kwestii związanych z polską historią.

Gala zakończyła się podziękowaniami, słowem i błogosławieństwem Biskupa Legnickiego ks. prof. dr. hab. Andrzeja Siemieniewskiego.

Nagroda im. Henryka Pobożnego – tradycja i wartości

Nagroda im. Henryka Pobożnego, która w poprzednich latach trafiła do takich osobistości jak prof. dr hab. Andrzej Nowak, prof. dr hab. Jan Żaryn, aktorka Halina Łabonarska oraz Angelika i Grzegorz Górni, jest symbolem uznania za działania na rzecz wartości chrześcijańskich. Wyróżnienie to ma na celu przypomnienie o tym, jak ważne są ideały, które były fundamentem chrześcijańskiej Europy i Polski.

Szczegółowy program gali, jak również dodatkowe informacje na temat Nagrody im. Henryka Pobożnego, można znaleźć na stronie Bractwa pod adresem: www.pobozny.pl.

Podsumowanie

V Gala wręczenia Nagrody im. Henryka Pobożnego była nie tylko wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym, ale także ważnym głosem w obronie wartości chrześcijańskich. Profesor Krzysztof Szwagrzyk, jako laureat, dołączył do grona wybitnych postaci, które swoją działalnością przyczyniają się do pielęgnowania pamięci historycznej i chrześcijańskiego dziedzictwa Polski.


Zapraszamy do zapoznania się z relacją z Gali:

ZOBACZ TAKŻE

„Wolność Zbudowana na Prawdzie: Refleksje Bp. Lechowicza”

W Świątyni Opatrzności Bożej, podczas Mszy Świętej z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, biskup polowy Wojska Polskiego, bp Wiesław Lechowicz, wygłosił homilię,...

Chlubą Polski są święci

W Święto Niepodległości przychodzą nam na myśl bohaterzy,którzy oddali życie za Ojczyznę. Henryk Pobożny, Zawisza Czarny, StefanCzarniecki… zasłużeni dla niepodległości w 1918 r., dzielni...