W tym tygodniu zabierzemy Cię na Jubileusz Artystów w Watykanie, gdzie odkryjesz, jak piękno może odnawiać świat i przynosić nadzieję.
Porozmawiamy z kardynałem José Tolentino de Mendonça – kuratorem Jubileuszu Artystów, cenionym poetą i jednym z najbardziej oryginalnych głosów Kościoła katolickiego.
A na koniec zastanowimy się nad rycerstwem i cnotami rycerskimi – czy są one reliktem historii czy może to wciąż aktualne wartości w dzisiejszym świecie?
Źródło: EWTN Polska | 04 stycznia 2025 |
Photo credit: EWTN
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Oto nasze najważniejsze tematy:
Siostra Petrini jako Przewodnicząca Papieskiej Komisji
Papież Franciszek mianował siostrę Raffaellę Petrini przewodniczącą Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego oraz przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, siostra Petrini obejmie swoje nowe funkcje 1 marca, zastępując na tych stanowiskach kardynała Fernando Vérgeza.
Kluczowy kardynał w przypadku konklawe potwierdzony
Jego rola jest najważniejsza podczas wyboru nowego papieża – to właśnie dziekan Kolegium Kardynalskiego przygotowuje wszystko do organizacji konklawe. Jednak, podobnie jak wszyscy inni kardynałowie, może wejść do Kaplicy Sykstyńskiej i brać udział w wyborach tylko wtedy, gdy ma mniej niż 80 lat. Tymczasem obaj duchowni, których papież Franciszek ponownie potwierdził na stanowiskach dziekana i wicedziekana, przekroczyli już ten wiek. Kardynał Giovanni Battista Re ma 91 lat, a kardynał Leonardo Sandri – 81.
Gdyby konklawe miało odbyć się w najbliższym czasie, żaden z nich nie przewodniczyłby obradom. Wraz z Kamerlingiem, kardynałem Kevinem Farrellem, kardynał Re przygotowywałby konklawe i pomagał w zarządzaniu Kościołem w czasie sede vacante.
Jubileusz Artystów
Jubileusz Artystów i Świata Kultury rozpoczął się międzynarodową konferencją w Watykańskich Muzeach, podczas której omawiano przekazywanie religijnego i artystycznego dziedzictwa.
PREMIERA nowego odcinka
w każdą niedzielę
niedziela 9:00, 12:30, 21:30
POWTÓRKI:
poniedziałek 9:00, 13:00, 19:00, 21:30
wtorek 10:00, 19:30
środa 14:00, 20:00, 22:00
Ponadto garść newsów ze Stolicy Apostolskiej m.in.:
Więźniowie modlą się za hospitalizowanego Papieża
Kardynał Bo modli się za zamordowanego kapłana
Kardynał Parolin optymistycznie o pokoju w Strefie Gazy
Biskupi Afryki wzywają do modlitwy i postu w obliczu konfliktu w DRK
Jubileusz Diakonów
W najnowszym Vaticano także rozmowa:
„Sztuka jest prawdziwym debiutem wiary” – powiedział wielki katolicki poeta Paul Claudel. To stwierdzenie szczególnie głęboko odczuwa kardynał José Tolentino Calaçą de Mendonçą, prefekt watykańskiej dykasterii ds. edukacji i kultury. W tym ekskluzywnym wywiadzie kardynał omawia znaczenie kultury i sztuki w misji Kościoła, szczególnie w kontekście Jubileuszu Artystów i Świata Kultury.
Rozmowa Andreasa Thonhausera, Szef biura EWTN w Watykanie
Ponadto w najnowszym wydaniu:
Rycerze Nadziei: Wydarzenie Jubileuszowe poświęcone Rycerskim Cnotom
słowa kluczowe: Vaticano, EWTN, program, Rzym, Ojciec Święty, Stolica Apostolska, Jubileusz Artystów, rycerz, cnoty,