WATYKAN: Papież Franciszek wyraża solidarność z Ukrainą w liście na 1000. dzień wojny

Papież Franciszek w liście upamiętniającym 1000. dzień wojny w Ukrainie wyraża swoją bliskość z narodem ukraińskim, zapewniając o modlitwie i duchowym wsparciu.

Ojciec Święty nawiązuje do cierpienia ludności, szczególnie niewinnych ofiar wojny, i potępia przemoc.

Zachęca do wytrwałej modlitwy o pokój i apeluje o zakończenie konfliktu.

Papież podkreśla znaczenie solidarności międzynarodowej oraz wsparcia humanitarnego dla Ukrainy.

Czas czytania: około 2 minuty.

Źródło: Kristina Millare , Zoe Romanowsky | CNA | 19 listopada 2024 | 
Photo credit: Vatican Media
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

W liście wysłanym 19 listopada do arcybiskupa Visvaldasa Kulbokasa, nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, papież Franciszek wyraził swój wielki smutek z powodu cierpienia narodu ukraińskiego, który przetrwał już 1000 dni wojny od wybuchu brutalnego konfliktu w tym kraju w 2022 roku.

List został opublikowany w języku włoskim przez watykańską gazetę 19 listopada.

Zwracając się do swojego przedstawiciela na „umiłowanej i udręczonej Ukrainie”, Ojciec Święty powiedział, że pragnie „objąć wszystkich jej obywateli, gdziekolwiek się znajdują” i uznał skrajne trudności, jakie naród ukraiński poniósł w wyniku „agresji wojskowej na dużą skalę” w ciągu ostatnich 1000 dni.

Papież powiedział nuncjuszowi, do którego zwrócił się jako „brat”, że jego słowa mają na celu wyrażenie solidarności z narodem ukraińskim i przekazanie „serdecznego wezwania do Boga”, który, jak powiedział, jest „jedynym źródłem życia, nadziei i mądrości, aby mógł nawrócić serca i uczynić je zdolnymi do rozpoczęcia dialogu, pojednania i harmonii”.

Franciszek zacytował Psalm 121: „Moja pomoc pochodzi od Pana, który stworzył niebo i ziemię”, przypominając, że każdego dnia o 9 rano Ukraińcy obchodzą „minutę ciszy narodowej” za ofiary konfliktu.

„Dołączam do nich, aby wołanie, które wznosi się do nieba, skąd przychodzi pomoc, było silniejsze” – napisał papież.

Następnie modlił się, aby Pan „pocieszył nasze serca i wzmocnił nadzieję, że chociaż zbiera wszystkie wylane łzy i prosi o ich rozliczenie, pozostaje obok nas nawet wtedy, gdy ludzkie wysiłki wydają się bezowocne, a działania niewystarczające”.

Papież zakończył list do arcybiskupa, powierzając naród ukraiński Bogu i błogosławiąc go, „poczynając od biskupów i kapłanów, z którymi ty, drogi bracie, pozostałeś u boku synów i córek tego narodu przez te 1000 dni cierpienia”.

Vatican News opublikował krótki film z okazji 1000 dnia wojny w Ukrainie:


słowa kluczowe: Papież Franciszek, Wojna na Ukrainie, Wojna ukraińsko- rosyjska, Ukraina,


ZOBACZ TAKŻE

Meksykańscy biskupi: „Ryt Majów” nie jest uznany przez Kościół

Meksykańscy biskupi wyjaśniają, że nie istnieje formalny „ryt Majów” uznany przez Kościół katolicki. Oświadczenie pojawiło się po zamieszaniu medialnym, gdzie sugerowano, że Kościół katolicki wprowadza...

Ostatnie zdjęcia Titanica: Historia fotografa jezuity

Ojciec Francis Browne, jezuita, jest znany z tego, że zrobił ostatnie zdjęcia Titanica przed jego zatonięciem. Browne podróżował na statku na krótkim odcinku z Southampton...

Przesłanie biskupa Solarczyka na Adwent

Biskup Marek Solarczyk w swoim przesłaniu na Adwent podkreśla potrzebę głębokiego przygotowania duchowego na Boże Narodzenie. Zwraca uwagę na istotę oczekiwania w ciszy i modlitwie,...

Nie promocja końca świata, ale wzrost na drodze Pana

Ewangelia Łukasza i towarzyszący jej tom Dziejów Apostolskich nie promuje końca świata, ale wzrost na drodze Pana. Dlatego naśladowcy Jezusa mają być, jak mówi Jezus, „zawsze czujni” – pisze dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich Mary Jane Werthan University w Vanderbilt Divinity School, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 1 grudnia.