WATYKAN: Walczył z mafią, zostanie kardynałem

Arcybiskup Domenico Battaglia, znany z działalności przeciwko mafii i walki o sprawiedliwość społeczną, zostanie mianowany kardynałem przez papieża Franciszka.

Battaglia, zwany „księdzem ulicy”, zyskał reputację dzięki swojej pracy z ubogimi oraz wsparciu ofiar przestępczości zorganizowanej w południowych Włoszech.

Nowa nominacja wzmacnia nacisk papieża na hierarchów zaangażowanych w sprawy społeczne i walkę z niesprawiedliwością.

Battaglia ma być częścią konsystorza, który odbędzie się w Watykanie w 2024 roku.

Czas czytania: 3 minuty.

Źródło: Hannah Brockhaus | CNA| 15 listopada 2024 | 
Photo credit: Wikipedia
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

W oświadczeniu opublikowanym online w październiku 2021 r. Battaglia zareagował na falę śmiertelnej przemocy w Neapolu, apelując do członków zorganizowanych grup przestępczych o „nawrócenie”.

„Oni zabijają Neapol! Ślad krwi, który przecina miasto w tych dniach, powodując śmierć młodych ludzi oraz przerażenie i udrękę całych dzielnic, ulic, rodzin, nie może pozostawić nas obojętnymi” – powiedział.

Inicjatywy antymafijne Battaglii obejmują praktyczne działania w najbardziej dotkniętych dzielnicach miasta oraz projekt edukacyjny opracowany we współpracy z członkami społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego.

Od pierwszego dnia w Neapolu Battaglia zasygnalizował swoje priorytety dla archidiecezji: Przed mszą inaugurującą jego posługę biskupią w katedrze odbył pielgrzymkę, aby odwiedzić zubożałe dzielnice miasta.

W liście do mieszkańców Neapolu przed swoją konsekracją kardynał desygnowany napisał, że „to właśnie tym najmniejszym Pan powierza marzenie o Kościele wiernym Ewangelii, który sprawia, że dzielimy się solą każdego projektu duszpasterskiego, który ufa nie strukturom i programom, ale miłosierdziu Ojca”.

Battaglia dorastał na głębokim południu Włoch w Kalabrii – regionie, z którego wywodzi się głęboko zakorzeniona grupa przestępcza 'Ndrangheta.

Jako młody ksiądz w diecezji Catanzaro-Squillace, gdzie został wyświęcony w 1988 roku, Battaglia służył w ośrodku dla osób uzależnionych, społeczności, którą nadal wspierał w ostatnich latach.

Otwarcie wspiera również ofiary przemocy domowej, osoby starsze i bezrobotne.

Przyszły kardynał jest dobrym przyjacielem innej znanej postaci i działacza społecznego w Kościele we Włoszech, księdza Luigiego Ciottiego. 79-letni ksiądz z Turynu jest założycielem stowarzyszeń Gruppo Abele, które pomaga osobom uzależnionym od narkotyków i innych nałogów, oraz Libera, które zwalcza nadużycia organizacji przestępczych, takich jak mafia.

„Często łatwo jest żyć naszą wiarą w kościele, w świątyni. O wiele trudniej jest żyć wiarą poza drzwiami tej świątyni, w naszych domach, w naszym codziennym życiu” – powiedział Battaglia w homilii wygłoszonej w Neapolu w lutym 2021 roku.

„Ale dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek musimy powrócić do bycia wiarygodnymi, ponieważ tylko wiarygodność naprawdę pomaga nam żyć w pełni pięknem Ewangelii. Wszyscy razem jesteśmy wezwani do głoszenia piękna Ewangelii, która zmienia życie, która wypełnia nasze życie”.

„Wiara jest zdolnością do wyboru, do walki o to, co ludzkie, przeciwko wszystkiemu, co nieludzkie” – kontynuował. „Nic nie jest ważniejsze w życiu niż pochylenie się, aby inny, chwytając cię za szyję, mógł się podnieść”.


słowa kluczowe: Wiadomości Katolickie, Kolegium Kardynałów, Papież Franciszek, Neapol, Arcybiskup Domenico Battaglia


ZOBACZ TAKŻE

Polonia z Rzymu wita Adwent na Mentorelli, śladami Karola Wojtyły

W przepięknie położonym wśród gór otaczających Rzym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli rozpoczęli uroczyście Adwent 2024 roku Polacy mieszkający w stolicy Włoch i okolicy. „Maryja w tym miejscu nas przygarnia i przedstawia swojemu Synowi” – mówił rektor sanktuarium, ojciec Adam Dźwigoń.

Meksykańscy biskupi: „Ryt Majów” nie jest uznany przez Kościół

Meksykańscy biskupi wyjaśniają, że nie istnieje formalny „ryt Majów” uznany przez Kościół katolicki. Oświadczenie pojawiło się po zamieszaniu medialnym, gdzie sugerowano, że Kościół katolicki wprowadza...

Ostatnie zdjęcia Titanica: Historia fotografa jezuity

Ojciec Francis Browne, jezuita, jest znany z tego, że zrobił ostatnie zdjęcia Titanica przed jego zatonięciem. Browne podróżował na statku na krótkim odcinku z Southampton...

Przesłanie biskupa Solarczyka na Adwent

Biskup Marek Solarczyk w swoim przesłaniu na Adwent podkreśla potrzebę głębokiego przygotowania duchowego na Boże Narodzenie. Zwraca uwagę na istotę oczekiwania w ciszy i modlitwie,...