Watykan: Wystawa obrazów ukraińskiego mistrza Marchuka

W 3. rocznicę bestialskiej inwazji Rosji na Ukrainę w Watykanie odbył się wernisaż wystawy ponad 40 obrazów wybitnego ukraińskiego malarza, blisko 90-letniego Ivana Marchuka. Artysta został umieszczony przez Daily Telegraph na liście 100 współczesnych geniuszy. Ekspozycja jest wymownym wołaniem o pokój w umęczonej wojną Ukrainie.

Magdalena Wolińska-Riedi | EWTN Polska | 23 lutego 2025 | 
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Ivan Marchuk wystawiał swoje prace na blisko 200 wystawach indywidualnych na 5 kontynentach. Teraz najsłynniejsze dzieła tego wybitnego przedstawiciela świata sztuki współczesnej wystawiono w Palazzo della Cancelleria, który jest eksterytorialnym budynkiem Watykanu w Rzymie. To wydarzenie artystyczne wpisuje się nie tylko w upamiętnienie 3. rocznicy brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę ale też w trwający właśnie Jubileusz Nadziei, której Ukrainie tak bardzo potrzeba.

Ekspozycja 40 najcenniejszych spośród 5000 namalowanych przez mistrza Marczuka prac to wymowny sposób na to, by po raz kolejny skierować spojrzenie świata na umęczona, wciąż walcząca Ukrainę.

Organizacja wystawy była możliwa dzięki współpracy Ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza z Zakonem Maltańskim i Towarzystwem Przyjaciół Ukrainy, międzynarodowa organizacja, która wspiera Ukrainę od ponad 20 lat.

– Zastanawialiśmy się, jak możemy przedstawić Ukrainę w głębi jej duchowości w tym strasznym czasie. I uznaliśmy, że wydarzenie tutaj w Stolicy Apostolskiej będzie najpiękniejszym sposobem, aby zaprezentować nasz kraj poprzez możliwość zorganizowania wystawy współczesnej sztuki ukraińskiej – mówi Andrii Yurash, ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej.

Wystawa wpisuje się w szerszy kontekst i – jak mówią organizatorzy – została zainstalowana dla czegoś znacznie większego, niż jedynie dla podziwiania samych obrazów.

Sam Autor poprzez swoje ponadczasowe obrazy jednoczy ludzi ze wszystkich krajów wokół idei piękna i człowieczeństwa.

– Marchuk jest geniuszem współczesnego świata i został umieszczony przez Daily Telegraph na liście 100 współczesnych geniuszy. To jest szalenie ważna wizytówka – komentuje wystawę Giuseppe Ussari d’Escobar, jej kurator.

W pracach artysty wyczuwa się wielkie cierpienie ukraińskiego narodu wywołane sowieckim reżimem, jakim siłą rzeczy sam twórca jest przesiąknięty. Ale w dziełach wyraźnie odczuć można tez niezwykle wrażliwa i nostalgiczna ukraińska duszę.

Na wernisażu Artysta nie krył wzruszenia rozmachem wydarzenia i rzeszą gości, od przedstawicieli korpusu dyplomatycznego po watykanistów i miłośników sztuki. 

– Nikt mi nie wierzył, że będę miał wystawę w Watykanie. A miałem wystawy setki razy…

Wystawa stanowi niezwykłą okazję dla włoskiej i światowej publiczności do zapoznania się ze sztuką genialnego mistrza. Jest też oddaniem czci na arenie międzynarodowej cierpiącej Ukrainie w 3. rocznicę bestialskiej inwazji Rosji i ukazaniem niezwykłej wrażliwości tego narodu poprzez wystawione obrazy.


Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Jednego Serca Jednego Ducha

Zapraszamy na Koncert Jednego Serca Jednego Ducha, który odbędzie się w Boże Ciało, 19 czerwca  2025 r. o godz. 19.00 w Parku Sybiraków w Rzeszowie. Więcej...

Brat Albert Chmielowski – dziedzictwo miłosierdzia żyje w XXI wieku

Święty Brat Albert (Adam) Chmielowski, wspominany 17 czerwca, był malarzem i powstańcem, który porzucił karierę artystyczną, by służyć najuboższym. W 1888 r. założył Zgromadzenie...