Papież Franciszek zatwierdził kanonizację pierwszego wenezuelskiego świętego, dr. José Gregorio Hernándeza, uznając jego heroiczne cnoty i cudowne uzdrowienie przypisane jego wstawiennictwu.
Dr. Hernández, lekarz i naukowiec, znany był z pomocy ubogim oraz duchowej głębi, zyskał szerokie uznanie za swoje zaangażowanie w zdrowie publiczne i religię.
Kanonizacja Hernándeza, oczekiwana przez wielu Wenezuelczyków, ma ogromne znaczenie dla katolickiej społeczności w kraju.
Źródło: Almudena Martínez-Bordiú | ACI Prensa | 26 lutego 2025 |
Photo credit: Konferencja Episkopatu Wenezueli
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Chociaż pozostaje w stanie krytycznym w szpitalu Gemelli, papież Franciszek kontynuuje pracę. W poniedziałek wieczorem, po tym jak lekarze zgłosili „nieznaczną poprawę”, papież przyjął w szpitalu sekretarza stanu Watykanu, kardynała Pietro Parolina i arcybiskupa Edgara Peñę Parrę, zastępcę ds. ogólnych Sekretariatu Stanu.
Powód wizyty został ogłoszony: Ojciec Święty zatwierdził dekrety wyznaczające pięć osób na sługi Boże i zatwierdził kanonizację błogosławionego Wenezuelczyka José Gregorio Hernándeza i błogosławionego Włocha Bartolo Longo.
Po niespodziewanej wizycie w szpitalu, drugiej, jaką papież Franciszek otrzymał — spotkał się prywatnie z premierem Włoch Giorgią Meloni w zeszłym tygodniu — ci dwaj błogosławieni są w drodze na kanonizację. Papież zdecydował również o zwołaniu konsystorza na obie kanonizacje, chociaż dokładna data nie została ustalona.
Błogosławiony José Gregorio Hernández, „lekarz ubogich”
Wenezuelski błogosławiony, znany jako „lekarz ubogich”, poświęcił godziny na służbę najbardziej potrzebującym. W rzeczywistości zmarł po potrąceniu przez samochód 29 czerwca 1919 r., gdy przechodził przez ulicę, aby kupić lekarstwo dla starszej kobiety.
Papież Franciszek poświęcił katechezę na audiencji generalnej we wrześniu 2023 r. temu świeckiemu i przyszłemu świętemu, zauważając, że „miłosierdzie było Gwiazdą Północną, która prowadziła” jego życie. Opisał go również jako „dobrą i radosną osobę o pogodnym usposobieniu, obdarzoną wyraźną inteligencją”.
Urodził się 26 października 1864 r. w małym miasteczku Isnotú w stanie Trujillo w Wenezueli. Dla papieża Franciszka był świętym, który „przedkładał bogactwo materialne nad bogactwo ewangeliczne, poświęcając swoje życie pomaganiu potrzebującym”.
Ojciec Święty pochwalił także entuzjazm i gorliwość apostolską Hernándeza, które wynikały z łaski i bliskiej relacji z Bogiem.
Został beatyfikowany 30 kwietnia 2021 r. w kościele przy szkole La Salle w Caracas podczas mszy świętej odprawionej przez ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Wenezueli, arcybiskupa Aldo Giordano.
Błogosławiony Bartolo Longo, od spirytualisty do „apostoła różańca”
Błogosławiony Bartolo Longo był włoskim świeckim i prawnikiem , a także założycielem Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach we Włoszech. Gorliwy katecheta i człowiek oddany pomaganiu najbardziej potrzebującym, jest uznawany za jednego z największych propagatorów nabożeństwa do różańca świętego XX wieku.
W młodości Bartolo zaangażował się w świat wojującego ateizmu, co zaprowadziło go do spirytualizmu , zainfekowanego antychrześcijańskimi trendami swoich czasów. Kontynuował życie w ten sposób, aż w końcu pozwolił Bogu dotknąć swojego serca, powracając do wiary chrześcijańskiej w sposób definitywny.
W procesie jego nawrócenia decydującą rolę odegrała Maryja Dziewica, do tego stopnia, że stała się źródłem inspiracji dla jego życia. Nieprzypadkowo Bartolo został nazwany „mężem Dziewicy” przez św. Jana Pawła II.
Papież Franciszek zatwierdza „ofiarowanie życia” dwóch sług Bożych
Ponadto papież Franciszek docenił ofiarę życia sługi Bożego, kapelana armii amerykańskiej Emila Josepha Kapauna , księdza diecezjalnego, urodzonego 20 kwietnia 1916 r. w Pilsen w stanie Kansas, a zmarłego 23 maja 1951 r. w obozie jenieckim Pyoktong w Korei Północnej.
Potwierdził także ofiarowanie życia Sługi Bożego Salvo D’Acquisto, świeckiego, który urodził się w Neapolu 15 października 1920 r., a zmarł w Palidoro we Włoszech 23 września 1943 r. D’Acquisto poświęcił się, aby ratować życie 22 osób i został zastrzelony przez nazistów.
Trzech nowych czcigodnych: ksiądz hiszpański, ksiądz włoski, świecka Polka
Papież Franciszek uznał również heroiczność cnót Sługi Bożego Michele Maura Montaner, księdza diecezjalnego i założyciela zakonu sióstr poświęconego modlitwie i przygotowywaniu hostii do Komunii. Urodził się w Palma de Mallorca w Hiszpanii 6 września 1843 r. i zmarł tam 19 września 1915 r.
Ojciec Święty uznał także heroiczność cnót Sługi Bożego Didaco Bessiego, księdza diecezjalnego i założyciela Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Matki Bożej Różańcowej, urodzonego 5 lutego 1856 r. w Iolo we Włoszech, który zmarł tamże 25 maja 1919 r.
Na koniec Ojciec Święty uznał heroiczność cnót Sługi Bożej Kunegundy Siwiec, świeckiej kobiety urodzonej 28 maja 1876 r. w Stryszawie-Siwcówce w Polsce, która zmarła w tym samym mieście 27 czerwca 1955 r.
Zatwierdzenie heroicznych cnót tych sług Bożych oznacza, że od tej pory mogą być nazywani czcigodnymi za to, że przeżyli życie wiary, nadziei i miłości w stopniu heroicznym. Po decyzji papieża Franciszka nowi czcigodni oczekują cudu dokonanego za ich wstawiennictwem, aby móc kontynuować swoją beatyfikację.
słowa kluczowe: papież Franciszek, José Gregorio Hernández, kanonizacja, Wenezuela, święty