Wielkie imieniny – „Plejada świętych”

Wielobarwne stroje, radosne piosenki i wierszyki – tak dzieci z diecezji świdnickiej poznają świętych. W tym roku w eliminacjach do konkursu „Plejada świętych” wzięło udział 800 000 osób. Laureaci wystąpili w gali w Ząbkowickim Ośrodku Kultury.

– Święci są dla nas wzorem, jak dobrze żyć i naszymi orędownikami – mówi ks. bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej. – Możemy za ich przyczyną prosić o potrzebne dary i łaski. Koniecznością jest, by święci stawali się wzorem, który będą naśladować.

– Dzięki konkursowi starsze i młodsze dzieci poznają naszych patronów, którzy byli zwyczajnymi, a równocześnie bogatymi w wiarę i miłość ludźmi – mówi Małgorzata Wilk, katechetka. – W przedszkolach opowiadam dzieciom o świętych, których przedstawimy na scenie, uczymy się piosenek, wspólnie mówimy o tym, jak być dobrym w codziennym życiu.

Konkursy teatralne, plastyczne i polonistyczne do „Plejady świętych” odbywały się w przedszkolach i szkołach całej diecezji już po raz trzynasty.

– Cieszy mnie to, że wydarzenie stało się popularne w całej Polsce – mówi ks. Krzysztof Ziobrowski, pomysłodawca i główny organizator. –  Moim marzeniem jest, żeby dzieci przebrane za świętych zaczęły odwiedzać ludzi w domach i składały im życzenia z okazji drugich imienin.

ZOBACZ TAKŻE

Synowie jednego Ojca – Żydzi i Chrześcijanie – starożytne interpretacje przypowieści Jezusa

Jezus w niedzielnej przypowieści opowiada o właścicielu winnicy i jego dwóch synach. Pierwszy poproszony przez ojca o pracę w winnicy odpowiada pozytywnie, ale potem rezygnuje. Drugi najpierw odmawia, ale potem spełnia prośbę ojca. Starożytne interpretacje w pierwszym synu widzą Izrael, natomiast drugi symbolizuje nawróconych pogan i grzeszników, przyszły Kościół. „Izrael i Kościół łączą szukanie i pełnienie woli Bożej. Tylko przez wiarę popartą świadectwem miłości i dobrych czynów wchodzimy wspólnie do Królestwa Bożego” – pisze w komentarzu do Ewangelii 1 października dla Centrum Heschela KUL jego dyrektor biblista ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL.

Ewangelia na niedzielę: obojętność – niepozorna droga do wielkiego upadku

Jezus opowiedział przypowieść o człowieku, który jako właściciel troszczy się o winnicę, a jako ojciec troszczy się o synów, ucząc ich odpowiedzialności. Na początku pyta: „Co myślicie?”. Prosi, by zajęli stanowisko i nie byli obojętni. Taką refleksję w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 1 października proponuje ks. Piotr Szerszeń, wieloletni duszpasterz Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.

Patron Dnia: Św. Wincenty à Paulo, który „dałby się zjeść biednym”

Mąż opatrznościowy XVII-wiecznej Europy, który „dałby się zjeść biednym” – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 27 września przypada wspomnienie św. Wincentego à Paulo (1581-1660), prezbitera. Beatyfikowany został w 1729 roku przez Benedykta XIII, a kanonizowany w 1737 roku przez Klemensa XII. Jego relikwie znajdują się w Paryżu. Jest patronem dzieł miłosierdzia, lazarystów, szarytek i kleru.

Nawróceni grzesznicy przed sprawiedliwymi – żydowskie źródła Jezusowej przypowieści

Prorok Izajasz akcentuje Boże miłosierdzie dla pokutujących grzeszników, a według Talmudu Babilońskiego pokutnicy, którzy porzucili grzeszne życie i zbliżyli się do Boga, zajmują ważniejszą pozycję niż najwięksi sprawiedliwi – o tym, jak opowiadając paradoksalną przypowieść o robotnikach w winnicy Jezus czerpał ze Starego Testamentu i tradycji żydowskiej, mówi w komentarzu do Ewangelii 24 września dla Centrum Heschela KUL Shlomo Libertowski, wykładowca Tory w Beth Shemesh.