Wielkie imieniny – „Plejada świętych”

Wielobarwne stroje, radosne piosenki i wierszyki – tak dzieci z diecezji świdnickiej poznają świętych. W tym roku w eliminacjach do konkursu „Plejada świętych” wzięło udział 800 000 osób. Laureaci wystąpili w gali w Ząbkowickim Ośrodku Kultury.

– Święci są dla nas wzorem, jak dobrze żyć i naszymi orędownikami – mówi ks. bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej. – Możemy za ich przyczyną prosić o potrzebne dary i łaski. Koniecznością jest, by święci stawali się wzorem, który będą naśladować.

– Dzięki konkursowi starsze i młodsze dzieci poznają naszych patronów, którzy byli zwyczajnymi, a równocześnie bogatymi w wiarę i miłość ludźmi – mówi Małgorzata Wilk, katechetka. – W przedszkolach opowiadam dzieciom o świętych, których przedstawimy na scenie, uczymy się piosenek, wspólnie mówimy o tym, jak być dobrym w codziennym życiu.

Konkursy teatralne, plastyczne i polonistyczne do „Plejady świętych” odbywały się w przedszkolach i szkołach całej diecezji już po raz trzynasty.

– Cieszy mnie to, że wydarzenie stało się popularne w całej Polsce – mówi ks. Krzysztof Ziobrowski, pomysłodawca i główny organizator. –  Moim marzeniem jest, żeby dzieci przebrane za świętych zaczęły odwiedzać ludzi w domach i składały im życzenia z okazji drugich imienin.

ZOBACZ TAKŻE

Polscy i izraelscy artyści muzyką uczcili pamięć Polaków ratujących Żydów

Bardzo się cieszę, że kolejny raz mogliśmy oddać cześć polskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Poprzez muzykę chcemy przypominać jakim bohaterstwem wykazali się nasi rodacy – powiedział Family News Service Bogdan Romaniuk, dyrektor Festiwalu Psalmów Dawidowych, którego kolejna edycja odbyła się 24 marca w Klubie Dowództwa Garnizonu w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR.

Ewangelia na niedzielę: Chrystus jak Łazarza wskrzesza nas do życia

Zwróćmy uwagę na przyjacielską relację Jezusa z Marią, Martą i Łazarzem. Szczególnie w tej ostatniej relacji chciejmy zobaczyć siebie – nasze wskrzeszenia po różnych trudnych doświadczeniach, powroty do życia dzięki łasce, ufności i przyjaźni z Jezusem. Do takiej, pełnej ufności i życia relacji z Bogiem zaprasza nas Ewangeliia, o czym pisze ks. Krzysztof Wons w komentarzu do Ewangelii na V niedzielę Wielkiego Postu, 26 marca.

Dlaczego Jezus pozwolił Łazarzowi umrzeć?

Jezus, stojąc przy grobie Łazarza płacze, a właściwie jak mówi św. Jan, wzburza się głęboko. Greckie terminy, których używa ewangelista,oznaczają emocjonalne wzburzenie, niekoniecznie żałobę i smutek, ale oburzenie. Jezus wzburza się na myśl o śmierci, która tak łatwo niszczy nasze ludzkie życie. Przy grobie Łazarza wypełniają się Pisma. Wreszcie przychodzi oczekiwany Mesjasz, który przynosi zmartwychwstanie, będące przeznaczeniem każdego wierzącego – powiedział w komentarzu do niedzielnej Ewangelii członek Papieskiej Komisji Biblijnej ks. dr hab. Marcin Kowalski.