Wielkie imieniny – „Plejada świętych”

Wielobarwne stroje, radosne piosenki i wierszyki – tak dzieci z diecezji świdnickiej poznają świętych. W tym roku w eliminacjach do konkursu „Plejada świętych” wzięło udział 800 000 osób. Laureaci wystąpili w gali w Ząbkowickim Ośrodku Kultury.

– Święci są dla nas wzorem, jak dobrze żyć i naszymi orędownikami – mówi ks. bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej. – Możemy za ich przyczyną prosić o potrzebne dary i łaski. Koniecznością jest, by święci stawali się wzorem, który będą naśladować.

– Dzięki konkursowi starsze i młodsze dzieci poznają naszych patronów, którzy byli zwyczajnymi, a równocześnie bogatymi w wiarę i miłość ludźmi – mówi Małgorzata Wilk, katechetka. – W przedszkolach opowiadam dzieciom o świętych, których przedstawimy na scenie, uczymy się piosenek, wspólnie mówimy o tym, jak być dobrym w codziennym życiu.

Konkursy teatralne, plastyczne i polonistyczne do „Plejady świętych” odbywały się w przedszkolach i szkołach całej diecezji już po raz trzynasty.

– Cieszy mnie to, że wydarzenie stało się popularne w całej Polsce – mówi ks. Krzysztof Ziobrowski, pomysłodawca i główny organizator. –  Moim marzeniem jest, żeby dzieci przebrane za świętych zaczęły odwiedzać ludzi w domach i składały im życzenia z okazji drugich imienin.

ZOBACZ TAKŻE

Co to znaczy, że Jezus jest Dobrym Pasterzem?

Zazwyczaj, gdy myślimy o Jezusie jako Dobrym Pasterzu, rysuje się przed nami bardzo sielski obraz – Jezus łagodnie trzyma na ramionach owieczkę. Tymczasem chodzi tu o coś innego. Po pierwsze o to, że Jezus utożsamia się z najbardziej pogardzaną grupą społeczną, porównywaną do nieczystych pogan. Po drugie o to, że Jezus naraża swoje życie w obronie owiec – podkreśla ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na IV Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza.

Ewangelia na niedzielę: pasterze zabijali niepokorną owcę, Dobry Pasterz oddaje za nią życie

Tylko pozornie porównanie nas do owiec, a Jezusa do Pasterza wydaje się dziś archaiczne i odległe od naszego świata, którym rządzi biznes, a nie pasterska idylla. Właściciel i najemca, najemnik nie zniknęli z naszego życia społecznego. Tę analogię wykorzystuje Ks. Piotr Szyrszeń, wieloletni duszpasterz Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, w komentarzu do Ewangelii na IV niedzielę wielkanocną, 21 kwietnia.

Żonkile pamięci od KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II włącza się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, zainicjowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Rektor, studenci i pracownicy uczelni rozdawali kwiaty, upamiętniające żydowskich powstańców z getta warszawskiego.

EWTN w ofercie Vectra

Od 16 kwietnia 2024 r. program Telewizji Katolickiej EWTN Polska jest dostępny w ofercie sieci kablowej Vectra. Program jest oferowany w pakiecie srebrnym (podstawowym)...