WŁOCHY: „Moja nominacja to wezwania do marzenia o Kościele, który brudzi sobie ręce”

Arcybiskup Domenico Battaglia z Neapolu, mianowany kardynałem, postrzega to jako wezwanie do służby na rzecz najsłabszych.

Podkreśla znaczenie Kościoła, który działa na peryferiach i jest prowadzony przez Ewangelię.

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty.

Źródło:  Marco Mancini | ACI Stampa | 06 grudnia 2024 | 
Photo credit: Vincenzo Amoruso przez Wikimedia (CC BY-SA 4.0)
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Papież Franciszek mianuje 21 nowych kardynałów na konsystorzu w tę sobotę, w tym arcybiskupa Neapolu we Włoszech Domenico Battaglię, który powiedział, że postrzega tę nominację nie jako osobisty zaszczyt, ale jako „wezwanie do wspólnego marzenia o Kościele, który brudzi sobie ręce, który nie boi się peryferii i pozwala, by kierowała nim przemieniająca moc Ewangelii”.

W wywiadzie dla ACI Stampa, włoskojęzycznego partnera informacyjnego CNA, Battaglia opisał swoją pierwszą reakcję na tę wiadomość jako „głęboką wewnętrzną ciszę, pełną podziwu, ale także strachu”.

„W tym momencie poczułem cały ciężar i łaskę powołania, którego nie szukałem i nie wyobrażałem sobie” – powiedział 62-letni arcybiskup, znany w swojej diecezji po prostu jako „Don Mimmo”.

Mianowany pod koniec 2020 r. arcybiskupem Neapolu, Battaglia spędził ponad 20 lat kierując ośrodkiem leczenia uzależnień od narkotyków w Catanzaro.

Mówiąc o tym, co oznacza dziś zostać kardynałem w Neapolu, Battaglia podkreślił, że „to jest znaczenie fioletu: służba, nie honor”.

„Zostanie kardynałem w tym czasie i w tym mieście oznacza przyjęcie krzyża najsłabszych, zrobienie miejsca dla ich marzeń i zmagań, dzielenie się nadzieją tych, którzy pomimo tysiąca trudności nadal wierzą w inną przyszłość” – powiedział ACI Stampa. „Neapol, kiedy kocha, kocha całkowicie i wierzę, że w tym mój lud może mi pomóc w tym całkowitym dawaniu”.

Battaglia czerpał inspirację od biskupa Tonino Bello, poważanego włoskiego duchownego, znanego ze swojej pracy z ubogimi, cytując jego słowa: „Nie mamy prawa siedzieć na poboczu drogi i patrzeć na tych, którzy przechodzą; musimy ponownie podjąć drogę z Ewangelią w rękach i ubóstwem w sercu”.

Arcybiskup przyznał, że wyzwania stojące przed Neapolem są złożone. „Neapol to miasto, które zmienia cię, zanim jeszcze możesz sobie wyobrazić, że możesz je zmienić” – powiedział. „W tych latach widziałem, jak bijące serce tej ziemi wyłania się potężnie: hojność ludzi, kreatywność, która rozkwita nawet pośród rozkładu, głęboka wiara tych, którzy polegają na Bogu ze wszystkimi ich kruchościami”.

Jednakże wskazał również na trwające zmagania, szczególnie wśród młodych ludzi. „Widziałem również ból, który nie ustaje, samotność tak wielu, młodych ludzi walczących o znalezienie perspektyw, więzi zerwane przez nadużycia, a zwłaszcza trudności dzieci żyjących w prawdziwym kryzysie edukacyjnym”.

Aby sprostać tym wyzwaniom, Battaglia zainicjował Pakt Edukacyjny w Neapolu, łączący różne podmioty zaangażowane w edukację i pracę z młodzieżą. „Neapolu nie da się zmienić z góry: musimy iść razem, słuchać, stawać u boku ludzi, budować sieci nadziei” – wyjaśnił.

Patrząc na swoją nową rolę kardynała, Battaglia powiedział, że postrzega ją jako „zaproszenie do pójścia jeszcze głębiej”, a nie jako punkt kulminacyjny. „Będę starał się kontynuować moją podróż razem z moim Kościołem, zaczynając od nowa zawsze i każdego dnia od ulic, zaułków, twarzy, które spotykają się z moim życiem każdego dnia” – powiedział.

Podkreślił, że jako kardynał czuje „jeszcze silniejsze powołanie do poszerzenia swego serca na cały Kościół powszechny, do współpracy z papieżem Franciszkiem i moimi braćmi biskupami, do głoszenia Ewangelii i dalszego udzielania głosu najmniejszym, do potępiania niesprawiedliwości, do budowania sojuszy dla dobra wspólnego”.

Battaglia, który uczestniczył w niedawnym Synodzie poświęconym synodalności, zastanawiał się również nad związkiem synodalności z nadzieją, zwłaszcza w świetle zbliżającego się Jubileuszowego Roku Nadziei ogłoszonego przez papieża Franciszka.

„Synodalność oznacza wspólne chodzenie, a nadzieja jest siłą, która popycha nas do podejmowania kroków” – powiedział. 

„Papież zaprasza nas, abyśmy byli Kościołem nie zamkniętym w sobie, ale otwartym na dialog, na słuchanie siebie nawzajem, na budowanie wspólnych ścieżek. To nie tylko metoda, ale sposób życia, nawrócenie serca”.

Konsystorz mający na celu mianowanie nowych kardynałów odbędzie się w sobotę 7 grudnia w Bazylice Świętego Piotra.


słowa kluczowe: kardynał, Neapol, służba, Ewangelia, Kościół, Domenico Battaglia


ZOBACZ TAKŻE

Autobiografia papieża Franciszka „Nadzieja” ukaże się w tym tygodniu

Poznaj nadzieję oczami Papieża Franciszka: Autobiografia „NADZIEJA” to inspirująca podróż przez życie i myśli Ojca Świętego. Odkryj przesłanie nadziei: W najnowszej książce Papież dzieli się...

Uroczysta konsekracja dziewic i błogosławieństwo wdów w Ełku

W Niedzielę Chrztu Pańskiego, 12 stycznia, bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, uroczyście włączył trzy kobiety do grona Dziewic Konsekrowanych, a dwóm wdowom udzielił szczególnego...