WROCŁAW: Pierwszy świecki jałmużnik biskupi w Polsce

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, mianował pierwszego w archidiecezji jałmużnika biskupiego – został nim Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Arcybiskup Kupny przyznaje, że to jeden z efektów Synodu diecezjalnego, który przynosi bardzo dobre owoce.

źródło: Archidiecezja Wrocławska
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

– W moim imieniu pochyli się on nad ubogimi, potrzebującymi, nad ludzką biedą – mówi metropolita wrocławski.

Jałmużnik biskupi to nowa funkcja w archidiecezji wrocławskiej. Nowością na skalę kraju jest także fakt, że funkcja ta została powierzona świeckiemu.

„Paweł Trawka jest pierwszą osobą świecką na stanowisku jałmużnika biskupiego w Polsce. Dotychczas takie funkcje w Polsce są sprawowana w kilku diecezjach przez kapłanów oraz siostrę zakonną” – informuje w komunikacie Archidiecezja Wrocławska.

Jałmużnik biskupi podejmie zadania dotyczące realnej pomocy ubogim przez ludzi Kościoła. Będzie inicjował i koordynował na różnych poziomach współpracę w zakresie działalności charytatywnej w diecezji, np. z różnymi organizacjami, czy wspólnotami. – W jałmużnie chodzi o pomyślenie o tym, czego się wyrzekłem, z czego zrezygnowałem, bo owoc tego nie jest nasz – mówi Paweł Trawka, jałmużnik biskupi, w wywiadzie z Krzysztofem Kunertem:

Nowy jałmużnik biskupi Paweł Trawka ukończył studia teologiczne, był m.in. dziennikarzem Radia Rodzina, pracował w sekretariacie Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, którego jest absolwentem.


Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Prostyń: jedyne polskie sanktuarium Trójcy Świętej

„Jeśli chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni” – mawiał bł. kard. Stefan Wyszyński, którego ojciec pracował w miejscowym kościele jako organista i tu zawarł związek małżeński. Chociaż w Polsce jest wiele kościołów pw. Trójcy Świętej, sanktuarium jest tylko jedno - w Prostyni, w diecezji drohiczyńskiej. Dziś przypada Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

Orędzie Papieża Franciszka na Anioł Pański (15 czerwca 2025): Sport jako droga do pokoju

Przeżyj wraz z Papieżem Franciszkiem triumf radości sportu jako drogi do pokoju i braterstwa – od Jubileuszu Sportu po wołanie o dialog na światowych arenach konfliktów. Zobacz, jak modlitwy za Mjanmę, Nigerię i Sudan splatają się z beatyfikacją młodego męczennika z Konga, niosąc nadzieję przed Jubileuszem Młodzieży.

Sport jako modlitwa Trójcy: Papież Leon XIV otwiera Jubileusz Sportu

Odkryj, jak papież Leon XIV połączył dynamikę sportu z mistyką Trójcy Przenajświętszej podczas Jubileuszu Sportu w Bazylice św. Piotra. Dowiedz się, dlaczego warto „dawać z siebie wszystko” – na boisku i w codziennym życiu – i jak sport może stać się drogą duchowej formacji.