Najczęściej Zadawane Pytania

Oglądaj Otwarcie EWTN Polska

Jesienią 2018 r. wystartował nowy kanał telewizji katolickiej EWTN Polska. Kto jest jej założycielem?

Ks. Piotr W. Wiśniowski: Założycielką Telewizyjnej Sieci Wiekuistego Słowa (Eternal Word Television Network) jest Matka Angelica Rizzo ze Zgromadzenia Sióstr Klarysek Klauzurowych od Wieczystej Adoracji. Stało się to 37 lat temu w Irondale w stanie Alabama w USA. Matka Angelica – nie mając zupełnie nic poza silną wiarą w Bożą Opatrzność, całkowicie od podstaw, bez kierunkowego wykształcenia, na przekór tym, którzy ją zniechęcali, wbrew logice świata show biznesu, bez biznes planu – jako mniszka klauzurowa, już wtedy z poważnym stażem, zbudowała największą katolicką sieć telewizyjną na świecie, nadającą sygnał do ponad 150 krajów. Już wkrótce dostępna będzie w języku polskim biografia tej charyzmatycznej zakonnicy i jej medialnej sieci cudów, wydana przez fundację Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia.

Jakie wartości promuje EWTN?

 Ks. Piotr W. Wiśniowski: To katolicka telewizja, której głównym zadaniem jest ewangelizacja. Głoszenie Dobrej Nowiny to prorocka misja Kościoła, a zatem każdego chrześcijanina. Telewizja Wiekuistego Słowa broni również życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz chętnie wspiera rodzinę. Ponadto, specyfiką EWTN w skali globalnej jest apolityczność polegająca na tym, że nigdy nie utożsamiała się z żadną konkretną partią polityczną. Jeśli na wizji pojawiali się politycy, to byli pytani o stosunek do słowa Bożego i nauki Kościoła.

Kto będzie tworzył EWTN Polska?

Ks. Piotr W. Wiśniowski: Ludzie z pasją, mocno zakorzenieni w Kościele katolickim. To profesjonaliści w swoich dziedzinach, posiadający kompetencje do stworzenia tego medium. Dodatkowo na tyle szaleni, aby los swojego rozwoju zawodowego i stabilność finansową zawierzyć całkowicie – tak jak Matka Angelica – Bożej Opatrzności.

Jaka będzie specyfika polskiej edycji EWTN?

Ks. Piotr W. Wiśniowski: EWTN jest telewizją dla każdego. Dla młodych i starych, wierzących, ale i tych, którzy ciągle poszukują. EWTN to telewizja odpowiedzi na trudne pytania… Trzon stanowi bogactwo Słowa Bożego i Jego kontemplacja, piękno liturgii Kościoła Katolickiego oraz formacja katechetyczna. Podobnie będzie w polskiej wersji EWTN z uwzględnieniem naszej rodzimej wrażliwości duchowej. Mam taką nadzieję, że z czasem, oprócz stricte lokalnych, będziemy tworzyć programy i filmy dla innych ośrodków EWTN na świecie. A mamy czym się podzielić! Opowiadając historię św. Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej czy św. Maksymiliana Marii Kolbego możemy w najpiękniejszy sposób rozpropagować bogactwo duchowe i mądrość wiary naszych przodków. Uważam, że byłaby to najlepsza reklama Polski!

Doświadcza ksiądz szczególnego orędownictwa świętych?

Ks. Piotr W. Wiśniowski: Wyjątkowo utożsamiam się z moim patronem z chrztu świętego. Widzę w sobie jego słabości i temperament. Bardzo lubię też scenę po zmartwychwstaniu, w której Jezus po trzykroć pyta Piotra o miłość i mówi mu, że na starość pójdzie tam, gdzie niekoniecznie będzie chciał… Tak, mam bardzo osobistą relację ze św. Piotrem i może dlatego nie boję się śmierci. Kolejnym niedoścignionym wzorem jest dla mnie św. Jan Paweł II. Jego apel o nową ewangelizację motywuje mnie stale do poszukiwania coraz doskonalszych środków głoszenia Dobrej Nowiny, co z czasem stało się moją szczególną pasją.

Od niedawna zaś inspiruje mnie św. Maksymilian Maria Kolbe. W 2015 roku razem z moim przyjacielem Piotrem Pietrusem, prezesem fundacji Vide et Crede, odwiedziliśmy Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów – jeszcze w jego starej formule zanim zawitał do Wrocławia. Właśnie wtedy dostrzegłem w św. Maksymilianie charyzmatycznego wizjonera i prekursora mediów katolickich. To olśnienie stało się początkiem fascynacji Świętym Męczennikiem z Auschwitz. Każdego dnia w prywatnej modlitwie dziękuję Bogu za świadectwo życia świętych, nie tylko tych, których wymieniłem, ale wszystkich bez wyjątku. To właśnie oni swoim przykładem zamieniają stromą i krętą ścieżkę w autostradę do nieba.

Św. Maksymilian kontynuuje swoje medialne dzieło i jestem pewny, że wspiera EWTN Polska. Wielokrotnie doświadczyłem jego pomocy, m.in. w doborze współpracowników. Chcemy, aby to właśnie z Niepokalanowa była transmitowana codziennie Eucharystia dla EWTN Polska.

Z czego będzie się utrzymywać ta telewizja?

Ks. Piotr W. Wiśniowski: EWTN nie ma w swoim czasie antenowym reklam i nie korzysta z jakichkolwiek rządowych dotacji. Utrzymuje się wyłącznie z darowizn. Z Bożą pomocą działa tak na całym świecie od prawie czterech dekad. Matka Angelica powiedziała kiedyś, że „budżet jest wymysłem diabła, a my żyjemy z wiary”. Ponadto, zachęcała, aby nie ograniczać hojności Pana Boga poprzez ludzkie kalkulacje i wyliczenia. Zatem EWTN Polska będzie zupełnie zdana na łaskę szczodrobliwości swoich widzów. Wierzę, że to się uda i każdy za swoją pracę otrzyma zapłatę. Najtrudniej będzie na początku, ale tym bardziej ufam Bożej Opatrzności, że podobnie jak w USA i innych krajach, także w Polsce, zakiełkuje to dzieło i będzie miało odpowiednie warunki do rozwoju.

EWTN nie ma w swoim czasie antenowym reklam i nie korzysta z jakichkolwiek rządowych dotacji. Utrzymuje się wyłącznie z darowizn. Z Bożą pomocą działa tak na całym świecie od prawie czterech dekad.

Matka Angelica powiedziała kiedyś, że „budżet jest wymysłem diabła, a my żyjemy z wiary”. Ponadto, zachęcała, aby nie ograniczać hojności Pana Boga poprzez ludzkie kalkulacje i wyliczenia.

EWTN Polska będzie zupełnie zdana na łaskę szczodrobliwości swoich widzów. Wierzymy, że to się uda i każdy za swoją pracę otrzyma zapłatę. Najtrudniej będzie na początku, ale tym bardziej ufamy Bożej Opatrzności, że podobnie jak w USA i innych krajach, także w Polsce, zakiełkuje to dzieło i będzie miało odpowiednie warunki do rozwoju.

Warto rozpropagować naszą zasadę dla EWTN Polska, czyli 3xP, a tzn. 1. POMÓDL SIĘ 2. POLEĆ NAS 3. POMÓŻ NAM.

Każda złotówka jako dar serca ludzi dobrej woli, będzie dla nas jak prezent od samego Pana Boga. Do końca naszego życia nie będziemy w stanie się odwdzięczyć. Ale już teraz obiecujemy modlitwę i codzienną Mszę świętą w Niepokalanowie u św. Maksymiliana Marii Kolbego za wszystkich naszych darczyńców.

Jak doszło do podpisania umowy na uruchomienie polskiej edycji EWTN?

Ks. Piotr W. Wiśniowski: Po wstępnych rozmowach z koordynatorem EWTN na Europę latem 2017 roku, przedstawiciele fundacji Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia na czele z bp. Andrzejem Siemieniewskim (red. biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej) udali się jesienią tego samego roku na zaproszenie władz EWTN do Irondale w Alabamie, gdzie znajduje się główna siedziba Telewizyjnej Sieci Wiekuistego Słowa. Po przedstawieniu pomysłów i planów związanych z organizacją ośrodka EWTN we Wrocławiu, a także zbadaniu kompetencji polskich kontrahentów, w obecności m.in. prezesa zarządu i dyrektora generalnego pana Michaela P. Warsaw zapadła decyzja o podpisaniu umowy licencyjnej dla EWTN Polska, która weszła w życie w pierwszym kwartale 2018 roku.

Gdzie będzie można oglądać EWTN Polska?

Ks. Piotr W. Wiśniowski: Od 19 października EWTN Polska będzie dostępna w jakości HD w internecie. Następnym krokiem będzie obecność w telewizji kablowej. Już teraz zapraszam do odwiedzenia strony www.ewtn.pl i śledzenia rozwoju tego dzieła. Proszę także o modlitwę, aby Wiekuiste Słowo dotykało każdego serca, które będzie słuchać EWTN Polska, a przez to rozszerzał się Kościół Święty. Zapraszam do współtworzenia katolickiej telewizji poprzez duchowe i materialne wsparcie.

Od 20 października EWTN Polska jest dostępna w jakości HD w Internecie. Poniżej news z otwarcia naszej Centrali we Wrocławiu.

Już teraz zapraszamy do systematycznego odwiedzenia naszej witryny ewtn.pl i śledzenia rozwoju tego dzieła. Prosimy także o wytrwałą modlitwę, aby Wiekuiste Słowo dotykało każdego serca, które będzie słuchać i oglądać EWTN Polska.

EWTN Polska

FREE
VIEW