fot. Ogólnorosyjskie Spotkanie Młodzieży

Mieszkająca na Syberii i mająca polskie korzenie dziewczyna, której rodzice pochodzą z Kazachstanu, a dziadkowie z dzisiejszej Ukrainy powiedziała, że cieszy się, że babcia nauczyła ją modlitwy po polsku. Była szczęśliwa, że mieszkając w Rosji mogła uczestniczyć w spotkaniu pełnych entuzjazmu i kierujących się dobrymi wartościami młodych katolików – podkreśliła dla Family News Service pracująca w Surgucie na Syberii siostra Joanna Andruszczyszyna CSU, która wzięła udział w 10. Ogólnorosyjskim Spotkaniu Młodzieży Katolickiej. Odbyło się ono w dniach 23-27 sierpnia w Sankt Petersburgu i uczestniczyło w nim ok. 400 młodych Rosjan z ponad 50 miast.

Młodzi Rosjanie nie mogli wziąć udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. Pod koniec sierpnia spotkali się w Sankt Petersburgu. Często rosyjskie parafie oddalone są od siebie tysiące kilometrów, dlatego możliwość spotkania była dla młodych Rosjan ważnym przeżyciem. „Młodzieży towarzyszyły bardzo pozytywne emocje i dużo radości. To spotkanie było dla nich naładowaniem akumulatorów. Często podkreślali, że to dla nich ważne, że są razem” – powiedziała s. Joanna Andruszczyszyna CSU.

W spotkaniu w Sankt Petersburgu uczestniczyły zarówno osoby od dzieciństwa wychowane w wierze katolickiej, które dzieliły się świadectwem przekazywania wiary w ich rodzinach, nierzadko dzięki przodkom polskiego pochodzenia, jak również ci, którzy do niedawna byli niewierzący.

Dla uczestników spotkania szczególne znaczenie miało doświadczenie jedności Kościoła. Większość z nich po raz pierwszy uczestniczyła w takim wydarzeniu. „Bardzo przeżywali to, że byli z nimi wszyscy biskupi Rosji. Wyjątkowym doświadczeniem było dla nich spotkanie online z papieżem Franciszkiem” – opowiedziała s. Joanna. „Życzę wam, młodzi Rosjanie, powołania do bycia twórcami pokoju pośród tak wielu konfliktów i pośród tak wielu polaryzacji, które przychodzą ze wszystkich stron i które dotykają nasz świat” – powiedział Ojciec Święty. „Młodzi wychodzili ze spotkania bardzo poruszeni. Mówili: Papież jest z nami, myśli o nas. Piękna była ta jedność z Kościołem powszechnym i papieżem. Ojciec Święty ma duży autorytet wśród młodzieży” – oceniła s. Joanna.

W spotkaniu w Sankt Petersburgu był obecny nuncjusz apostolski w Rosji i Uzbekistanie abp Giovanni d’Aniello, który zachęcał młodych do odkrywania radości płynącej z bycia chrześcijaninem i świadczenia o Bożej miłości, która wypływa z jedności z Chrystusem.

Abp Paolo Pezzi, przewodniczący katolickiego episkopatu Rosji, podkreślił w nagraniu na kanale rzymsko-katolickiej parafii św. Józefa Robotnika w Surgucie na Syberii (Catholic Surgut), że atmosfera spotkania w Sankt Petersburgu była wyjątkowa. „Młodzi mogli poczuć, że nie są sami jako wierzący, ale zawsze są we wspólnocie Kościoła” – powiedział abp Pezzi.

Natomiast ordynariusz diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku bp Joseph Wert SJ zaznaczył, że spotkanie w Sankt Petersburgu było ważne dla młodych na drodze rozeznawania powołania. „Młodzież przyjechała tutaj, szukając światła, szukają sensu życia, drogi do Boga – to dla nas biskupów, dla mnie, wielka radość patrzeć i widzieć tak wielu młodych ludzi pełnych zapału” – podkreślił. „Młodzież to przyszłość Kościoła” – dodał.

Bp Nikołaj Giennadjewicz Dubinin OFMConv, biskup pomocniczy moskiewski, podkreślił potrzebę konkretnego działania jako owocu spotkania. „Bardzo ważne jest to, żebyśmy umieli razem działać. Wstać i zrobić. Często jest tak, że rozmawiamy i myślimy o różnych rzeczach, ale później nic z tego nie wychodzi. Myślę, że warto napisać na małej karteczce na lodówce słowa – Mniej myśleć, więcej działać – działać dobro” – powiedział duchowny.

Bp Clemens Pickel, ordynariusz Saratowa, nawiązał do hasła ŚDM w Lizbonie i spotkania w Sankt Petersburgu. „Życzę młodzieży, żeby wstali i poszli tam, dokąd Pan ich pośle, żeby usłyszeli głos Boga. Życzę im, żeby to spotkanie nie miało jedynie wymiaru horyzontalnego – poznania rówieśników i zawarcia nowych przyjaźni, ale żeby miało również wymiar wertykalny – żeby spotkali się z Bogiem, żeby doświadczyli Jego miłości” – podkreślił.

W spotkaniu wzięli udział także studenci z innych krajów studiujący w Rosji, zwłaszcza z Meksyku, Boliwii i krajów afrykańskich. „Czuło się międzynarodowość i powszechność Kościoła. Wielu księży i sióstr pracujących w Rosji jest z różnych zakątków świata, również z Polski. Wspólne zabawy, radość i śpiew były w różnych językach, można było poczuć się prawie jak na Światowych Dniach Młodzieży tylko w nieco mniejszej grupie” – zaznaczyła s. Joanna Andruszczyszyna CSU.

Organizatorem 10. Ogólnorosyjskiego Spotkania Młodzieży Katolickiej był Episkopat Rosji, a główna odpowiedzialność organizacyjna spoczywała na Katolickim Centrum Młodzieżowym z diecezji moskiewskiej. Hasłem spotkania była słowa: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem (Łk 1,39)”. Każdego dnia do południa odbywały się katechezy, gdzie poruszane były m.in. tematy z ŚDM w Lizbonie i treści, które przekazywał papież. Odbywały się one w różnych kościołach miasta. Młodzi rozważali też słowo Boże, rozmawiali w grupach, odbywali spotkania z przedstawicielami różnych zgromadzeń oraz słuchali świadectw o powołaniu.

Relacja wideo ze spotkania: https://www.youtube.com/watch?v=wttZYBS2JRU

Kanał You Tube parafii Catholic Surgut: https://www.youtube.com/@CatholicSurgut

Family News Service