Biskupi na Ukrainie, modlitwa, PhotoCredit_rkc.org.ua

Jesteśmy świadomi naszego zmęczenia wojną, rozdrażnienia, często destrukcyjnego gniewu, a czasem nawet apatii i poczucia beznadziei. I dlatego teraz wzywamy się wzajemnie do podjęcia drogi modlitwy, odbudowy i pokuty. Droga przywracania pokoju na Ukrainie, a także w naszych sercach, nie będzie łatwa, ale będzie zbawienna dla nas wszystkich – napisali rzymskokatoliccy biskupi Ukrainy w orędziu na początek Wielkiego Postu, które jest odczytywane w ukraińskich kościołach w niedzielę 19 lutego. Zachęcili do podjęcia postu ścisłego o chlebie i wodzie we wszystkie wielkopostne środy i piątki.

W piątek 24 lutego przypada pierwsza rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. Będzie to Dzień Modlitwy i Postu w intencji sprawiedliwego pokoju. W tym dniu w Ogólnoukraińskim Sanktuarium Matki Bożej w Berdyczowie odbędzie się okolicznościowe nabożeństwo, które potrwa od 9:00 do 15:30. O godz. 12:30 Mszę św. odprawi nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas. „Zaproszeni są wszyscy wierni, a także księża i zakonnicy. Wszyscy, którzy nie będą mogli przybyć do sanktuarium w Berdyczowie, proszeni są o modlitwę w swoich domach i miejscach pobytu” – czytamy w orędziu biskupów Ukrainy.

Ukraiński Episkopat zachęcił do podjęcia postu ścisłego nie tylko w Środę Popielcową i w rocznicę inwazji na Ukrainę. „Zachęcamy do przestrzegania tego samego postu ścisłego w środy i piątki w czasie Wielkiego Postu. Wierzymy, że nasz Ojciec Niebieski wysłucha szczerej modlitwy, którą ofiarujemy jednym umysłem i wytrwałością” – podkreślili biskupi.

Hierarchowie wyrazili obawy, że droga przywracania pokoju na Ukrainie i w ludzkich sercach nie będzie łatwa. Jednocześnie zaprosili do podążania tą drogą z Chrystusem. „To On jest Zwycięzcą nad wszelkim złem, a my uczymy się uczestniczyć w Jego zwycięstwie każdego roku, w szczególności w okresie Wielkiego Postu” – zaznaczyli ukraińscy biskupi.

Biskupi przypomnieli szczególny charakter zeszłorocznego Wielkiego Postu, przeżywanego w realiach postępującej ofensywy rosyjskiej. „Być może po raz pierwszy od dziesięcioleci nie trzeba było nas zapraszać do modlitwy i spełniania aktów miłosierdzia. Wszyscy czuliśmy się zaangażowani w konfrontację z wielkim złem i tymi, od których zależy powrót pokoju na naszą ojczystą ziemię” – przypomniał episkopat Ukrainy w orędziu na tegoroczny Wielki Post.

W orędziu przypomniano też, że od tego czasu sytuacja się zmieniła. „Oprócz osiągnięć narodu ukraińskiego i Kościoła, o których mówi cały świadomy świat, lepiej zrozumieliśmy moc modlitwy i potrzebę czystego serca”. Jednocześnie biskupi wspomnieli akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał papież Franciszek w Rzymie 25 marca 2022 r. w łączności z biskupami i wiernymi Ukrainy oraz całego świata. „Tydzień później wojska najeźdźców wycofały się z północnej części Ukrainy” – zaznaczyli biskupi.

O modlitwę w kontekście pierwszej rocznicy wojny na Ukrainie oraz wsparcie materialne poszkodowanych zaapelował również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. „Zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego br. we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej, zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny” – napisał abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu Polski wyraził nadzieję na rychłe zakończenie wojny: „Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu, żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy” – czytamy w apelu abp. Gądeckiego.

Wojna na Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. Polska od pierwszych dni wojny aktywnie włączyła się w pomoc poszkodowanym. Polski Kościół za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia ponad 2 mln uchodźców. Wartość pomocy udzielonej w różnej formie wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas wysyła na Ukrainę transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł.

Family News Service / rkc.org.ua