Bp Turzyński w USA: Wiara i patriotyzm Polonii odgrywają ważną rolę w zachowaniu tożsamości

Wizyta w USA była dla mnie doświadczeniem jak ważną dla Polonii wartością jest polskość i wiara katolicka – powiedział Family News Service bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który w dniach 15-25 października przebywał z wizytą duszpasterską w USA.

W trakcie wizyty w Nowym Jorku i Chicago, jak podkreśla bp. Turzyński, największą radość sprawiła mu możliwość odwiedzenia kościołów i polskich wspólnot parafialnych. „Przy parafiach w USA działa wiele wspólnot i szkół, które umacniają polską tożsamość. Widziałem naszych rodaków śpiewających i modlących się po polsku, zachowujących polskie tradycje” – dodał delegat KEP.

Październik we wspólnotach parafialnych i polonijnych w Ameryce związany jest ze świętowaniem Dnia Dziedzictwa Polskiego. Ma to związek z 11 października, dniem bohaterskiej śmierci gen. Kazimierza Pułaskiego oraz w ostatnich dziesięcioleciach także z rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża i obchodzonym w tym czasie Dniem Papieskim.

16 października bp Turzyński przewodniczył w kościele św. Józefa i św. Teresy z Avila na Brooklynie w Nowym Jorku Mszy św. Polskiego Dziedzictwa Narodowego. Na wspólnej modlitwie za Ojczyznę i w duchu dziękczynienia za pontyfikat papieża Polaka licznie zgromadziły się środowiska polonijne. Obecni byli także m.in. prof. Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel RP przy ONZ oraz Adrian Kubicki, konsul generalny RP w Nowym Jorku.

W Nowym Jorku bp Turzyński spotkał się z bp. Robertem Brennanem, biskupem Brooklynu oraz bp. Witoldem Mroziewskim, odpowiedzialnym za miejscowe sprawy polonijne. W Chicago miał możliwość rozmowy z kard. Blasem Cupichem, metropolitą Chicago oraz z bp. Andrzejem Wypychem, biskupem pomocniczym archidiecezji Chicago. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował hierarchom za pomoc udzielaną na co dzień duszpasterstwom i duszpasterzom polonijnym oraz całej Polonii.

Szczególnym wydarzeniem w czasie wizyty w USA było wręczenie 20 października medalu Pro Polonia et Ecclesia Klubowi Polonia przy parafii św. Konstancji w Chicago, gdzie przybyli Polacy w 1914 r. Jednym z pierwszych ich czynów była budowa parafii. Potomkowie tej wspólnoty do dziś tworzą Klub Polonia, wspierający polskich imigrantów w USA.

W Szkole Polskiej przy parafii Św. Trójcy w Chicago bp Turzyński złożył życzenia nauczycielom rozpoczynającym rok szkolny, natomiast w parafii św. Jana Brebeufa w Niles spotkał się z katechetami i uczestniczył we wręczaniu misji katechetycznej do nauczania w parafiach diecezji Chicago. „Widziałem tam entuzjazm nauczycieli i rodziców, którzy aktywnie uczestniczą w procesie edukacji” – zaznaczył bp Turzyński.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej odwiedził również sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Lombard, gdzie uczestniczył w obchodach 25-lecia istnienia parafii prowadzonej przez chrystusowców. Ponadto nawiedził Amerykańską Częstochowę w Pensylwanii oraz sanktuarium św. Jana Pawła II w Willow Springs koło Chicago. W niedzielę 23 października bp Piotr przewodniczył Mszy Świętej w parafii św. Trójcy w Chicago na zakończenie XXXIV Zjazdu Związku Harcerstwa Polskiego Okręgu Chorągwi Harcerzy w Stanach Zjednoczonych. Ważnym i pięknym doświadczeniem dla obu stron była wizyta bp. Turzyńskiego w Polskim Muzeum w Ameryce przy Zjednoczeniu Polskim Rzymsko-Katolickim w Chicago. Przechowywane jest tu między innymi wiele pamiątek po Ignacym Paderewskim.

Bp Turzyński spotkał się również z nowym konsulem generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago Pawłem Zyzakiem, z redakcją „Dziennika Związkowego” i przedstawicielami Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz z Ligą Amerykańską, która wspomaga młodych Polaków, oferując im stypendia.

Bp Piotr Turzyński jest biskupem pomocniczym diecezji radomskiej. Święcenia biskupie otrzymał 28 lutego 2015 r. Jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i członkiem Rady ds. Społecznych i Komisji Nauki Wiary. 14 marca 2022 r. został wybrany delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Family News Service

ZOBACZ TAKŻE

Co pisali papiescy nuncjusze o wojnach z udziałem Polski? Zaproszenie na spotkanie w Stacji Naukowej PAN w Rzymie

Papiescy dyplomaci słali do Watykanu z Krakowa i Warszawy informacje na temat wojen toczonych przez polskie wojska w XVII wieku. O tym, co te listy mówią na temat polskiej historii będzie się można dowiedzieć podczas prelekcji 15 listopada w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Rzymie.

PFROŻ: Czarny dzień polskiej demokracji

Krótko po decyzji Sejmu o skierowaniu kontrowersyjnego projektu nowelizacji Kodeksu karnego do dalszych prac, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia wydała stanowcze oświadczenie. Organizacja nazwała...

Ewangelia na niedzielę: Bóg nie mieszka na powierzchni

W Jerozolimie na dziedzińcu świątyni Jezus obserwuje tłum ludzi składających pieniężne ofiary, zwraca uwagę nie na bogatych darczyńców, lecz na wdowę, która wrzuca do skarbony najmniejszą ofiarę. Nie zatrzymuje się na powierzchni rzeczy i wydarzeń; nie daje się oszukać przez spektakularne gesty. Do dostrzegania tego, co przekracza pozory, zachęca Centrum Formacji Duchowej w Krakowie w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 10 listopada.