fot. Pixabay.com

Chcemy pokazać piękno rodziny. Każdorazowo na Kongresach Rodzin Polonijnych można wysłuchać niezwykłych świadectw rodzin mówiących o wzajemnym szacunku, miłości, przezwyciężaniu kryzysów, wychowaniu młodzieży – powiedział Family News Service delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, zapraszając na VI Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych, który w dniach 15-17 września 2023 r. odbędzie się w Gdańsku. W tym roku 30 grudnia przypada liturgiczne święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa.

Jak podkreślił delegat KEP, uczestnictwo w Kongresie to okazja do pogłębienia chrześcijańskiej myśli na temat małżeństwa i rodziny. „Przyszłoroczny Kongres Rodzin Polonijnych będzie okazją do uczestnictwa w warsztatach, wysłuchania konferencji, a także świętowania z rodzinami polonijnymi i małżeństwami archidiecezji gdańskiej” – zaznaczył bp Piotr Turzyński. Jednocześnie zachęcił, aby rodziny polonijne już planowały urlop na połowę września 2023 r. i przyjechały do Gdańska.

Z zaproszeniem do rodzin polonijnych całego świata zwróciła się również Przewodnicząca Polonijnej Rady Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej Grażyna Koszałka. „W programie jest część teoretyczna i praktyczna, część turystyczna oraz festiwalowa, a także kulturalna. Postaramy się pokazać piękno rodziny w różnych ujęciach. Polacy ze wszystkich kontynentów, przyjedźcie do Gdańska” – powiedziała Grażyna Koszałka dla Family News Service równocześnie zachęcając już do zaplanowania urlopów na w/w światowe wydarzenie, jak również do modlitwy w intencji Kongresu.

Grażyna Koszałka przedstawiła najważniejsze punkty kongresowego programu: „Zajmiemy się tematem +małżeństwa i rodziny jako najlepszej inwestycji+. Sięgniemy do teorii rodziny szczególnie w ujęciu Jana Pawła II, papieża rodziny. Będzie też sesja dotycząca edukacji potrzebnej małżonkom i młodym rodzicom. Zajmiemy się kwestią małżeństwa jako wspólnoty życia i miłości. Nie zabraknie debaty na temat sytuacji współczesnej rodziny, szczególnie na emigracji. Specyfiką naszych Kongresów są warsztaty. Będzie to okazja dla uczestników do osobistej konsultacji z wieloma ekspertami, aby podjąć próbę rozwiązania własnych rodzinnych problemów”.

Uczestnicy Kongresu zmierzą się z najpoważniejszymi wyzwaniami dla współczesnych rodzin. „Pokażemy jak wyzwolić siły dobra wtedy, gdy w rodzinie dzieje się źle np. w jaki sposób zainwestować w swoją rodzinę, jak niwelować braki uczuciowe, jak pokonać samotność w małżeństwie” – podsumowała Grażyna Koszałka. Przewidziano także punkty programu dla rodziców, w tym jak ochronić dzieci przed cyberprzemocą czy jak odzyskać życie religijne młodzieży.

Jak poinformowała przewodnicząca Polonijnej Rady Rodziny, uczestnicy Kongresu będą mieli okazję lepiej poznać kwestię ratowania rodziny w kontekście objawień Maryi w rwandyjskim Kibeho.

Do uczestnictwa w przyszłorocznym Kongresie zaprosili Aneta i Arkadiusz Siemionkowie od 19 lat mieszkający w Belgii. „Biorąc udział w dotychczasowych Kongresach mieliśmy okazję przekonać się, że istnieje wielu specjalistów zajmujących się tematyką rodziny i Polonii. Niejednokrotnie otrzymaliśmy wytyczne do wcielenia w życie. Przekonaliśmy się, że z wieloma podobnymi problemami zmagają się też inne rodziny mieszkające poza granicami Polski” – powiedział Arkadiusz Siemionek. Podkreślił, że duże znaczenie mają nie tylko oficjalne punkty programu, ale także spotkania przy posiłkach czy podczas wspólnego spędzania wolnego czasu. „To czas zawierania nowych przyjaźni między rodzinami, umacniania obecnych. To jest dobra okazja do integracji między wami, jeśli zdecydujecie się przyjechać” – zachęcił Arkadiusz.

Aneta Siemionek podkreśliła również znaczenie opieki nad dziećmi, która jest zapewniona przez organizatorów. „Organizatorzy przykładają dużą wagę do tego, aby dzieci podczas zajęć dorosłych miały też swoje ciekawe zajęcia” – powiedziała.

Od kilku lat Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej organizuje coroczne Światowe Kongresy Rodzin Polonijnych. We wrześniu 2022 r. Kongres odbył się w niemieckim Carlsbergu.

fot. materiał organizatorów

Family News Service