Bp Zadarko: nie możemy wyłączać ruchu pielgrzymkowego z reżimu bezpieczeństwa

„Organizując pielgrzymkę, musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć nieszczęścia. Pan Bóg za nas tego nie zrobi” – mówi bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Duchowny zachęca organizatorów pielgrzymek do udziału w szkoleniu organizowanym przez kierowaną przez niego Radę i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Zdarza się, że przy organizacji pielgrzymek pojawiają się wątpliwości dotyczące przepisów prawa turystycznego. „Odbieramy coraz więcej takich sygnałów, zwłaszcza po tragicznym wypadku w Chorwacji” – tłumaczy przewodniczący Rady Episkopatu ds. Pielgrzymek. W sierpniu w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Autobusem podróżowali pielgrzymi, którzy zmierzali do sanktuarium maryjnego w Medjugorie w Bośni. Kontrola mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego wykazała, że firma, która organizowała wyjazd, od lat działa bez odpowiednich zezwoleń.

Jak zauważa bp Zadarko, świadomość społeczna w zakresie bezpieczeństwa rośnie, przepisy się zmieniają i podmioty kościelne muszą być na bieżąco z regulacjami. „Ludzie chcą jechać na pielgrzymkę w poczuciu bezpieczeństwa, nie na zasadzie pustego zaufania w Opatrzność, że jak jest pielgrzymka, to nic złego nie może się stać” – podkreśla duchowny. I dodaje, że organizatorzy powinni wiedzieć, jakie wymagania spełnić, aby nie wyłączać ruchu pielgrzymkowego z reżimu bezpieczeństwa.

Szkolenie organizują Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Odbędzie się ono 23 listopada na kampusie UKSW przy ul. Dewajtis w Warszawie.

W programie jest m.in. wykład z prawa turystyki. Uczestnicy będą mogli posłuchać o praktycznych aspektach organizowania wyjazdów pielgrzymkowych. Organizatorzy zadbali także o to, by nie zabrakło elementów teologicznych, bo pielgrzymka o przede wszystkim przeżycie duchowe. Ks. prof. Maciej Ostrowski z Krakowa będzie mówił o kościelnych wskazaniach dla duszpasterstwa turystów i pielgrzymek. „Musimy odróżniać pielgrzymkę od wycieczki. Często granica między nimi się zaciera i dlatego trzeba przypominać o tym, co jest istotą pielgrzymki” – tłumaczy bp Zadarko.

Szkolenie obejmuje zarówno wyjazdy krajowe jak i zagraniczne. Jest skierowane do biur turystycznych i pielgrzymkowych oraz do kościelnych organizatorów ruchu pielgrzymkowego – księży, osób duchownych i świeckich. Mogą w nim wziąć udział także osoby prywatne, które organizują wyjazdy do świętych miejsc w swojej parafii czy wspólnocie. „Takich wyjazdów jest bardzo dużo i dlatego chcemy pomóc organizatorom, żeby miały one znamiona pielgrzymki, a jednocześnie, żeby były bezpieczne i zgodne z prawem” – mówi przewodniczący Rady Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Zapisy na szkolenie trwają do 18 listopada. Szczegóły na stronie: teologia.uksw.edu.pl/ort-info.

Family News Service

fot. Family News Service

ZOBACZ TAKŻE

Papież Franciszek mianuje 21 nowych kardynałów

Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański papież ogłosił konsystorz, który odbędzie się 8 grudnia. Wśród nowych kardynałów znajdą się duchowni z całego świata, którzy odegrają...

Parada Pułaskiego w Nowym Jorku pod hasłem wolności

„Bo wolność krzyżami się mierzy” (For Freedom is Measured with Crosses) - ten fragment piosenki „Czerwone maki na Monte Cassino” jest hasłem Parady Pułaskiego, która już po raz 87. zostanie zorganizowana w Nowym Jorku.

Hillel, Szammaj a Jezus – wizja małżeństwa w judaizmie i chrześcijaństwie

Argument Jezusa dotyczący cudzołóstwa nie jest argumentem prawnym ani społecznym. Jest to myśl całkowicie skoncentrowana na ideale małżeństwa oznaczającym byciem „jednym ciałem” - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, komentując Ewangelię z niedzieli 6 października.