Co Jezus zapisuje na piasku? – V Niedziela Wielkiego Postu

Ewangelia J 8,1-11

PL https://niezbednik.niedziela.pl/liturgia/2022-04-03/Ewangelia

Rozważanie do pobrania wraz ze zdjęciami:

https://www.academia.edu/75181941/Co_Jezus_zapisuje_na_piasku?source=swp_share

Tekst: Ks. Paweł Rytel-Andrianik

1. Nowe Prawo

Jezus pisze palcem w prochu świątynnej posadzki. Tak jak Bóg pisał na tablicach kamiennych na świętej górze Synaj. Tam Mojżesz otrzymał Dekalog, trwałe i niezmienne prawo dla ludu Bożego. Co zapisuje Jezus, Syn Boży?

2. Słowa Klucze

Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem.

Faryzeusze twierdzą, że według prawa religijnego, kobieta powinna być ukamienowana, bo zgrzeszyła. Chcą zastawić na Jezusa pułapkę. Pod okupacją rzymską sądy żydowskie nie mogły legalnie wydawać wyroków śmierci, ale zdarzały się przypadki samosądu. Jezus mówi, że osądzić może ten, kto sam nie zgrzeszył. Jedyną osobą, która może dokonać sądu wśród zebranych jest sam Jezus. Ale On tego nie czyni.

I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi.

Jezus pisze w prochu, stwarzając kobietę na nowo. Umieszcza Boże prawo w głębi jej jestestwa i wypisuje na jej sercu, jak to zapowiada prorok Jeremiasz. Prawo na żywej tablicy serca to jest prawo miłości i miłosierdzia.

Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku.

Kobieta stoi ciągle na środku, gdy oskarżyciele odeszli. Został tylko Jezus i ona.

Św. Augustyn napisał, że pozostało tylko tych dwoje – ona, nieszczęśliwa i On, czyste miłosierdzie („Relicti sunt duo, misera et misericordia”).

Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku

Jezus, jedyny bezgrzeszny i sprawiedliwy, który może osądzić kobietę, nie potępia jej. Przebacza. Kobietę, która doświadczyła Jego miłosierdzia wzywa do nawrócenia.

Wszyscy doświadczamy dokładnie takiej samej sytuacji, gdy z naszymi grzechami przychodzimy do Jezusa w sakramencie pokuty i pojednania. Bóg nas nie odrzuca, nawet, gdy ludzie nas potępiają. Wypisuje prawo miłości i miłosierdzia w naszych sercach, byśmy już nie grzeszyli.

3. Dziś

Ta Ewangelia stawia przed nami wiele pytań. Jak przeżywam sakrament pokuty? Czy wierzę, że Jezus mi wszystko przebacza i daje moc życia Jego miłością i miłosierdziem? Jak patrzę na innych ludzi? Czy nie osądzam zbyt pochopnie? Jak wygląda moje miłosierdzie wobec osób, z którymi spotykam się w codzienności?

ZOBACZ TAKŻE

Żydowskie Pisma pomagają zrozumieć wydarzenie w Kanie Galilejskiej

Bez znajomości Żydowskich Pism nie możemy zrozumieć Ewangelii. Jeśli źle zrozumiemy żydowskie praktyki, to także źle zrozumiemy Jezusa - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 19 stycznia dr Amy Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

Bocelli, Bob Dylan, Niemen i Chór KUL – artyści dla Jana Pawła II

W 2020 r. z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły polscy artyści, w tym pochodzący z Lublina, w hołdzie papieżowi nagrali utwór „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Hymn skomponował Romuald Lipko, tekst napisał Marek Dudkiewicz. Zaśpiewali m.in. Kasia Moś, Dorota Osińska, Natalia Rubiś, Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk i Mateusz Ziółko. To nie przypadek, bo Papież Polak znany ze swojego zamiłowania do sztuki i muzyki, inspirował twórczość wielu artystów na świecie.

Ewangelia na niedzielę: od wody, przez wino, do Krwi – cud Eucharystii

W Biblii wino jest symbolem miłości. Przemienić zwykłą „wodę” naszego życia w szlachetne „wino” miłości Bożej, zaczerpnąć i zanieść innym – teraz! Ten aspekt znaku w Kanie Galilejskiej podejmuje komentarz do Ewangelii przygotowany przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na niedzielę 19 stycznia.