Owoce Ziemi Świętej, fot. s. Amata CSFN

Ewangelia Łk 6, 39-45

PL https://niezbednik.niedziela.pl/liturgia/2022-02-27

Rozważanie do pobrania wraz ze zdjęciami:

https://www.academia.edu/72505354/Co_wsp%C3%B3lnego_ma_hipokryta_i_maska?source=swp_share

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

1.     Możemy dzielić się tym co mamy

„Od kiedy wychowywać dzieci: Czy jak mają 3 lata, czy 5 lat, czy więcej?” – zapytało małżeństwo pewnego starszego księdza, który od lat pracował z rodzinami. On odpowiedział: „Najlepiej przynajmniej 20 lat przed narodzinami. Rodzice przekazują dzieciom nieświadomie to kim są, a dzieci jak gąbka to wchłaniają”.

2.     Słowa klucze

Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka brata swego.

Słowo „obłudnik” (w oryginale greckim hypokrites) oznacza człowieka, który robi coś zupełnie przeciwnego do tego co mówi, wytyka błędy innych, a nie widzi swojej winy oraz mówi to co ludzie chcą usłyszeć. To słowo pochodzi ze starożytnego teatru, w którym aktorzy byli określani właśnie słowem „hypokrites”. Podczas gry na scenie zakładali na swą twarz maski, które wyrażały ich postacie jako mężczyzn lub kobiety oraz stany ducha: radość, smutek, lęk, odwagę itp. 

Jezus wielokrotnie przestrzega przed ludźmi, którzy noszą maski oraz wzywa do ich zrzucenia i bycia sobą w życiu, a nie hipokrytą. Dlatego mówi: „Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Jak możesz mówić swemu bratu: „Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku”, podczas gdy sam belki w swoim oku nie widzisz?”

Nie ma drzewa dobrego, które by wydawało zły owoc, ani też drzewa złego, które by dobry owoc wydawało. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta.

Serce w Biblii nie jest rozumiane jako symbol emocji czy uczuć, ale jest czymś o wiele ważniejszym. To sanktuarium spotkania z Bogiem, symbol wolnej woli człowieka i miejsce podejmowania decyzji. Uważano, że jest ono otoczone duchem (pneuma). To co najważniejsze dokonuje się w naszym sercu. 

3.    Dziś

Działania, czyli owoce są konsekwencją decyzji, która dokonuje się w sercu. Jakość owoców i jakość naszego życia, zależy od jakości naszego serca. Po prostu.

Zdjęcia – opis: Owoce Ziemi Świętej

Photo Credit: Sr. Amata CSFN